11 marca 2024

Chcesz wziąć auto w leasingu konsumenckim? O tym musisz wiedzieć

Leasing jest dostępny nie tylko dla przedsiębiorców. Taką umowę mogą podpisać także klienci indywidualni, nieprowadzący działalności gospodarczej. Wówczas mowa o leasingu konsumenckim. Co warto o nim wiedzieć? Jak działa taka forma finansowania i czy jest korzystna? Sprawdź.

Leasing konsumencki w pigułce

Leasing konsumencki jest formą użytkowania samochodu dostępną dla osób prywatnych. Jeszcze kilkanaście lat temu z takiej opcji mogli korzystać wyłącznie przedsiębiorcy.

Zmieniło się to w 2011 roku, gdy weszła w życie ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych. Dopuściła ona udzielanie leasingu także konsumentom.

Obecnie wiele ofert, np. Leasing konsumencki KINTO ONE w Toyota Leasing, jest skierowanych do konsumentów, czyli osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Zasady są podobne do tych, które obowiązują przedsiębiorców. Różnice dotyczą głównie kwestii podatkowych i formalnych.

W ścisłym rozumieniu leasing konsumencki jest umową cywilnoprawną, którą zawierają pomiędzy sobą leasingodawca (czyli właściciel samochodu) i leasingobiorca (osoba, która będzie korzystała z auta). W rezultacie opiera się to na formule B2C, czyli business-to-consumer.

Co ważne, nie dochodzi w tym przypadku do sprzedaży pojazdu, czyli przeniesienia jego własności na inną osobę. Właścicielem przez cały okres trwania umowy pozostaje leasingodawca. Klienci indywidualni mogą się zdecydować na leasing fabryczny (oferowany bezpośrednio przez producenta auta) lub na podpisanie umowy z bankiem czy firmą leasingową. Jest to bardziej elastyczna opcja, ponieważ przewiduje również finansowanie samochodów używanych.

Jak skorzystać z leasingu konsumenckiego?

Procedurę ubiegania się o leasing można rozpocząć na dwa sposoby. Jeśli zależy ci na konkretnym modelu prosto z salonu, możesz skontaktować się bezpośrednio z dealerem danego producenta i sprawdzić, jakie warunki leasingu oferuje.

Druga opcja polega na skorzystaniu z oferty firmy leasingowej lub banku. Takie podmioty zwykle mają szerszy wybór aut. Niekiedy proponują modele od wielu producentów, a czasem są to pojazdy np. tylko dwóch, czy trzech marek. W takich miejscach zwykle jest również dostępny leasing konsumencki samochodów używanych.

Gdy już zdecydujesz się na konkretny model pojazdu, ustalasz z leasingodawcą warunki finansowania. Chodzi przede wszystkim o:

  • czas trwania umowy,
  • wysokość miesięcznej raty,
  • wysokość czynszu inicjalnego (wpłaty własnej),
  • wartość wykupu (jeśli jest on brany pod uwagę),
  • kwestie związane z ubezpieczeniem.

Warunki leasingu konsumenckiego są zwykle dość elastyczne. Klient może określić, na jak długo chce podpisać umowę oraz czy po zakończeniu jej trwania ma zamiar oddać pojazd, czy wykupić go za określoną część wartości auta.

Po ustaleniu warunków leasingu podpisuje się umowę zawierającą wszystkie istotne szczegóły, w tym harmonogram spłaty rat. Mogą być one stałe lub zmienne – to również określa się na początku, podczas przygotowywania umowy.

Leasingobiorca jest zobowiązany do wnoszenia miesięcznych wpłat zgodnie z planem przewidzianym w umowie. Po jej zakończeniu oddaje pojazd lub go wykupuje (ale nie ma takiego obowiązku, a czasem takiej możliwości, czyli pojazd trzeba zwrócić leasingodawcy).

Czy warto wziąć auto w leasing konsumencki?

Czy leasing konsumencki to dobry wybór? Zobacz, dlaczego warto rozważyć taką opcję.

  • Mniejsze obciążenie dla kieszeni – możesz jeździć wymarzonym modelem auta bez konieczności kupowania go za gotówkę. To główny powód, dla którego tak wiele osób decyduje się na umowę leasingu. Zakup nowego lub kilkuletniego auta to duży koszt. Płacenie miesięcznych rat jest znacznie mniej obciążające dla domowego budżetu.
  • Proste formalności – leasing dla osób prywatnych nie wymaga przechodzenia skomplikowanej weryfikacji, czy kompletowania wielu dokumentów. Leasingodawca zawsze sprawdza zdolność kredytową klienta, ale odbywa się to szybko i sprawnie. Decyzję o przyznaniu finansowania otrzymuje się zwykle tego samego dnia.
  • Różne warianty zakończenia umowy – samochód można wykupić na własność lub oddać – w zależności od preferencji.
  • Duży wybór samochodów – leasingodawcy zwykle zapewniają szeroki wybór modeli, zarówno nowych, jak i używanych. Nie ma więc trudności ze znalezieniem idealnego auta dla siebie.

Czy leasing konsumencki ma wady? Dla niektórych osób niedogodnością może być fakt, że nie stają się właścicielami, a są jedynie użytkownikami samochodu. W takim przypadku lepiej pomyśleć o aucie na kredyt – wówczas po podpisaniu umowy samochód od razu staje się własnością klienta.

Trzeba również pamiętać, że korzystanie z pojazdu w leasingu wiąże się z koniecznością wykupienia ubezpieczenia. Zwykle jednak nie jest ono obciążeniem finansowym, a zapewnia skuteczną ochronę w razie wystąpienia szkody.

Leasing konsumencki może być atrakcyjną alternatywą dla zakupu auta za gotówkę. Oferta firm leasingowych jest obecnie bardzo szeroka, dlatego każdy może znaleźć w niej opcję dopasowaną do swoich potrzeb.

Artykuł partnera. Nota prawna: Niniejsza treść nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 Kodeksu Cywilnego i ma charakter wyłącznie informacyjny.

Powiązane treści