6 marca 2022

Jak grać na giełdzie i kupować akcje z zyskiem?

Inwestowanie na giełdzie papierów wartościowych wymaga wiedzy, doświadczenia i oczywiście założenia konta inwestycyjnego u wybranego maklera. Zanim inwestor to zrobi, musi wybrać ofertę, która będzie dla niego odpowiednia. Po wpłacie depozytu zabezpieczającego na konto maklerskie u brokera, będzie mógł już składać zlecenia kupna i sprzedaży wybranych walorów. Tu pojawia się problem, bo w jakie akcje inwestować, aby liczyć na maksymalne zyski przy minimalnym poziomie ryzyka inwestycyjnego?

Kupowanie akcji na zlecenie inwestora

Jak już powiedzieliśmy, trzeba mieć swój rachunek maklerski, by kupować, a później sprzedawać również posiadane akcje różnych spółek. Kiedy już jest on otwarty, a pieniądze pozwalające na zrealizowanie inwestycji zostały na niego wpłacone, można już składać dyspozycje maklerowi. Obecnie większość zleceń składanych jest online, za pośrednictwem odpowiednich platform lub aplikacji mobilnych. Zlecenie na wybrane walory giełdowe trafia do systemu domu maklerskiego, skąd poprzez maklerów przekazywane jest ono na giełdę. Wszystko realizowane jest najczęściej w bardzo krótkim czasie.

Kupowanie akcji spółek polega na wpłaceniu pieniędzy w gotówce w zamian za papiery wartościowe wybranych spółek. Jednak i tu istnieją różne rodzaje zleceń. Można kupować akcje ze zleceniami z limitem lub „po każdej cenie”, w skrócie nazywane PKC. W przypadku, gdy ustanawiany jest limit, to deklarujesz liczbę kupowanych akcji wraz z ceną, po jakiej chcesz je kupić. Daje to pewność, że nie zapłacisz za papiery wartościowe więcej, niż myślałeś i oczekiwałeś. Do zlecenia należy doliczyć także prowizję pobieraną przez maklera.

Natomiast drugi rodzaj zleceń – PKC oznacza, że po złożeniu zlecenia na zakup akcji danej spółki, jest ono realizowane po cenie, która aktualnie jest notowana na giełdzie papierów wartościowych. Zlecenia typu PKC są realizowane w pierwszej kolejności, zanim makler dokona zlecenia z ustanowionym limitem. Podejmowane jest przy tym ryzyko wahań kursowych. Inwestor nie wie ostatecznie, ile wyda na zakup akcji i ile w zamian otrzyma papierów wartościowych.

Akcje spółek, czyli co?

Każda akcja spółki prezentuje sobą pewien udział w kapitale spółki dla akcjonariusza. Na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych obrót dokonywany jest z wykorzystaniem akcji w zdematerializowanej postaci. Nie mają one papierowych odpowiedników – dokumentów, które można schować w sejfie, a jeśli przyjdzie odpowiedni czas – sprzedać je. To tylko zapis cyfrowy o charakterze księgowym na koncie inwestycyjnym gracza giełdowego. Dowiedz się więcej o akcjach spółek giełdowych: https://www.xtb.com/pl/akcje-kb.

Ryzyko ponoszone przy inwestycjach giełdowych

Zawsze przy dokonywaniu inwestycji polegających na zakupie akcji spółek giełdowych inwestor ponosi ryzyko straty części, a nawet całości posiadanych środków finansowych. Na giełdzie inwestuje się na własną odpowiedzialność, choć za pośrednictwem maklerów. Ci ostatni mogą doradzać klientom w zakresie tego, w jakie akcje spółek notowanych na giełdzie warto zainwestować, o ile mają odpowiednie uprawnienia w tym właśnie zakresie.

Jakie koszty ponosi inwestor?

Przy inwestowaniu w akcje spółek na giełdzie trzeba liczyć się nie tylko z potencjalnym ryzykiem straty w wyniku negatywnej zmiany kursu na danym parkiecie, ale też z kosztami generowanymi przez samo posiadanie i korzystanie z konta inwestycyjnego. Podstawowe rachunki tego typu są oferowane i prowadzone zwykle bezpłatnie, albo trzeba za nie zapłacić niewiele – po kilka czy kilkadziesiąt złotych rocznie. Więcej trzeba dopłacić, aby mieć dostęp do najlepszych ofert sprzedaży czy do notowań w czasie rzeczywistym, bez żadnych opóźnień. Domy maklerskie zarabiają na prowizjach, jakie pobierają od graczy przy każdej realizowanej transakcji. Standardem jest pobieranie dziś około 0,39 proc. prowizji od dyspozycji składanych przez internet, ale jest też ustalana kwotowa prowizja minimalna, która wynosi zwykle 3-5 zł od zrealizowanego zlecenia. Zobacz: https://pl.wikipedia.org/wiki/XTB

Treść sponsorowana

Powiązane treści