19 maja 2022

Co to jest ozonator i po co się go stosuje?

Dezynfekcja pomieszczeń wcale nie musi być trudna i czasochłonna, o ile zdecydujesz się na odpowiednią metodę. Obecnie dużą popularnością cieszy się ozonowanie, które skutecznie usuwa drobnoustroje bytujące w pomieszczeniach. Wymaga ona jednak zastosowania specjalistycznych sprzętów – ozonatorów. Co to za urządzenia? Po co się je wykorzystuje?

Ozonowanie – co to? Dlaczego warto?

Jeszcze do niedawna dezynfekcja pomieszczeń kojarzyła się przede wszystkim z wykorzystaniem środków chemicznych. Żeby pozbyć się drobnoustrojów, poszczególne elementy wyposażenia wnętrza trzeba było wyczyścić przy pomocy specjalistycznych detergentów. Metoda ta wciąż ma swoich zwolenników, jednak powoli jest wypierana przez ozonowanie. Udowadnia ono, że dezynfekcja pomieszczeń może być prosta, szybka i praktycznie bezwysiłkowa.

Ozonowanie pozwala usunąć drobnoustroje z całego wnętrza, a nie jedynie z wybranych powierzchni. Odznacza się wysoką skutecznością – zwalcza 99 proc. bakterii, wirusów, grzybów i innych szkodliwych mikrobów niewidocznych gołym okiem. Przeprowadzone w odpowiedni sposób jest całkowicie bezpieczne dla ludzi i zapewnia szybki powrót normalnego użytkowania pomieszczenia. Usuwa też brzydkie zapachy.

Ozonatory – po co się je wykorzystuje?

Przeprowadzenie ozonowania nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie ozonatory powietrza. Są to urządzenia wykorzystywane do generowania ozonu – jednego z najsilniejszych utleniaczy w przyrodzie. Właściwości utleniające sprawiają, że gaz jest wykorzystywany nie tylko do dezynfekcji pomieszczeń, ale również ich deakaryzacji (likwidacji alergenów), a także usuwania zanieczyszczeń chemicznych.

Ozonatory to niewielkie sprzęty, których można używać praktycznie wszędzie. Są łatwe w transporcie i proste w obsłudze. Niemniej aby spełniły swoje zadanie, niezbędne jest prawidłowy dobór dawki ozonu. Dlatego ozonowania nie warto przeprowadzać na własną rękę, lecz zdecydować się na wsparcie specjalistów. Zagwarantuje to bezpieczeństwo zabiegu i pozwoli uniknąć niespodzianek.

Zapraszamy po więcej informacji: Ozonowanie Łódź.

Artykuł partnerski.

Powiązane treści