Skróty BIK i KRD z pewnością zna każdy, kto kiedykolwiek ubiegał się o finansowanie w instytucjach bankowych. Weryfikacja historii kredytowej przez banki spędza sen z powiek osobom, które w przeszłości miały problemy ze spłatą swojego zadłużenia. Negatywne wpisy w państwowych bazach danych mogą zniweczyć szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego lub inwestycyjnego. Jak historia kredytowa wpływa na możliwość uzyskania pożyczki? Czy problematyczne zapisy w BIK wykluczają opcję ubiegania się o dowolny rodzaj wsparcia finansowego?
Kto może wziąć kredyt, a kto pożyczkę?
Kredyt jest pojęciem zarezerwowanym w prawie bankowym. Mogą go udzielać wyłącznie banki, które oceniają zdolność kredytową klientów i weryfikują bazy danych BIK. Natomiast pożyczka jest ofertą o znacznie bardziej liberalnym charakterze. Oferty pożyczek rozprzestrzeniły się na rynku pozabankowym i służą do łatania dziury w budżecie osób prywatnych i firm. Gros pożyczek przyznawanych jest na niewielkie kwoty, wystarczające do pokrycia wydatków na dobra konsumpcyjne. Istnieją jednak pożyczki dedykowane firmom i opiewające na znacznie większe pieniądze. Fundamentalna różnica tkwi w kręgu osób uprawnionych. Pożyczka znacznie poszerza zakres docelowej grupy klientów, nie odrzucając nawet podmiotów, dla których historia kredytowa nie pisze pozytywnych scenariuszy. Bardzo dobrym przykładem do analizy jest pożyczka pod zastaw domu, dająca dostęp do znacznej puli środków finansowych. Prywatne firmy udzielające pożyczek pod zastaw nieruchomości przeznaczają swoje produkty dla klientów firmowych (przeważnie z sektora MŚP), otwierając przed nimi nowe źródła finansowania. O pożyczkę pod zastaw domu lub mieszkania mogą się ubiegać start-upy, planujące nowe inwestycje celem poprawy konkurencyjności. W zbiorze podmiotów uprawnionych znajdują się również przedsiębiorstwa zagrożone licytacją komorniczą, borykające się z zatorami w płatnościach ze strony kontrahentów, lub potrzebujące natychmiastowych funduszy na realizację ważnych celów biznesowych.
Pożyczka pod zastaw ustanawia specjalny rodzaj zabezpieczenia spłaty. Przy zastawie domu lub mieszkania, mamy do czynienia ze wpisem do księgi wieczystej w formie aktu notarialnego, który uprawnia wierzyciela do egzekucji należności z majątku dłużnika. Dzięki skutecznej formie zabezpieczenia, pożyczkodawca może zaproponować atrakcyjne i elastyczne warunki umowy. Widzimy zatem, że jedynym warunkiem otrzymania pożyczki pod zastaw domu jest posiadanie przez wnioskodawcę nieruchomości na własność, która nie jest obciążona innym długiem i nie posiada wad prawnych. Maksymalna wysokość pożyczki będzie określonym przez biuro pożyczkowe procentem wartości rynkowej nieruchomości (tzw. wskaźnik LTV).
Pożyczka pod zastaw domu dla firm w Smartvest
Na polskim rynku usług pozabankowych na szczególną uwagę zasługuje oferta firmy Smartvest, dla której pożyczka pod zastaw domu stanowi fundament działalności. Kompendium wiedzy o tego typu pożyczkach odnajdziemy na stronie www.smartvest.pl. Artykuł powstał we współpracy z firmą Smartvest.
Artykuł promocyjny.