17 października 2022

Zakończenie leasingu przed czasem. Co warto wiedzieć?

Leasing samochodowy jest opcją chętnie wybieraną przez przedsiębiorców – głównie ze względu na uproszczone formalności oraz możliwość przeprowadzenia optymalizacji podatkowej. Chociaż większość firm kończy umowę o czasie, pojawia się wiele pytań dotyczących wcześniejszego zakończenia finansowania. Sprawdź, czy jest to możliwe i na jakich warunkach.

Przedsiębiorcy cenią w leasingu jego elastyczność – i to nie tylko w zakresie parametrów finansowania. Na jego korzyść przemawia także możliwość wyboru optymalnego okresu trwania umowy – w zależności od tego, która opcja jest najbardziej opłacalna dla firmy. Nie wszyscy jednak chcą czekać do momentu, w którym umowa wygaśnie. Czasami pojawiają się okoliczności, które wymuszają zakończenie finansowania przed czasem.

Przedterminowe zakończenie leasingu – to możliwe?

Kwestie związane z warunkami finansowania leżą po stronie konkretnej firmy leasingowej. Najczęściej jednak leasingodawcy dopuszczają możliwość przedterminowego zakończenia finansowania – jednak na ustalonych warunkach. Takie zapisy zawiera podpisywana umowa leasingowa – wystarczy więc zapoznać się z treścią dokumentu.

Warto przy tym pamiętać, że – w przypadku leasingu operacyjnego – przedterminowe zakończenie finansowania będzie możliwe po upływie określonego czasu. Wynosi on 40% okresu amortyzacji leasingowanego przedmiotu, co dla samochodów osobowych oznacza 2 lata. Zakończenie leasingu nie będzie zatem możliwe wówczas, gdy umowa trwa dopiero 12 miesięcy czy 18 miesięcy.

Aby przedterminowe zakończenie umowy było możliwe, koniecznością jest poinformowanie o tym leasingodawcę. Zwykle odbywa się to poprzez złożenie stosownego wniosku.

Zakończenie leasingu przed czasem a spłata zobowiązania 

Aby przedterminowe zakończenie leasingu doszło do skutku, koniecznością jest uregulowanie pozostałego do spłaty zobowiązania. Jeżeli przedmiot umowy zostanie zwrócony firmie leasingowej, wówczas naliczy sobie ona zdyskontowane raty pozostałe do spłaty, a następnie pomniejszy należność o wartość zwracanego pojazdu.

Istnieje także możliwość przedterminowego wykupienia pojazdu. Jednak taka opcja wiąże się z koniecznością dysponowania przez przedsiębiorcę wystarczających środków.

Przedterminowe zakończenie umowy – czy zawsze się opłaca?

Chociaż zakończenie umowy leasingowej przed czasem jest możliwe, nie zawsze taka opcja będzie opłacalna. Koniecznością jest przeanalizowanie „za i przeciw”, ponieważ niekiedy ponoszone koszty przewyższają możliwe do wygenerowania oszczędności.

Warto, jeszcze na etapie poszukiwania finansowania, wykorzystać kalkulator. Leasing może bowiem mieć bardzo zróżnicowane warunki, a takie narzędzie pomoże oszacować wysokość kosztów. Dzięki temu dowiesz się, jaka rata nie będzie obciążać firmowego konta i jaki pojazd możesz sfinansować w ten sposób.

Jeżeli zależy ci na niskiej racie i niskiej opłacie wstępnej, rozważ Leasing KINTO ONE dostępny w ofercie Toyota Leasing. Dzięki niemu przedsiębiorstwo może przeznaczyć pieniądze na inne cele, nie obciążając firmowego budżetu.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści