23 grudnia 2022

Podatek PIT a podatek VAT – różnice

Żyjemy w świecie, w którym podatki są codziennością. Płacą je osoby fizyczne oraz firmy. Choć podatki są czymś powszechnym, często niewiele o nich wiemy. Skomplikowanie systemu podatkowego sprawia, że trudno się nie pogubić. Pomyłki dotyczą nawet bardzo podstawowych kwestii, takich jak podatki PIT i VAT. To dwa najpowszechniej płacone podatki. Czym się od siebie różnią? Wyjaśniamy!

Co to jest podatek PIT?

Podatkiem PIT określamy tak zwany podatek dochodowy. Jest to opłata uiszczana w przypadku uzyskania jakiegokolwiek dochodu. Wysokość podatku jest uzależniona od wysokości dochodu, stanowiąc jego określony procent. Opłacanie tej daniny to obowiązek każdej osoby fizycznej i firmy. Jest to najbardziej podstawowy podatek, którego obsługą zajmuje się biuro rachunkowe Poznań. Dotyczy zarówno najmniejszych, jak i największych przedsiębiorstw.

Co to jest podatek VAT?

Podatek VAT to po polsku PTiU – podatek od towarów i usług. Jednak powszechnie znany i używany jest skrót VAT. Mowa o podatku pośrednim od obrotów towarami i usługami. Innymi słowy, opłaca się go podczas dokonywania transakcji, przy czym podatek ten nie jest w żaden sposób powiązany z dochodem. Wręcz przeciwnie, podatek VAT pokrywa osoba lub firma, będąca w danej transakcji stroną uiszczającą opłatę.

VAT i PIT – podstawowe różnice

Zasadniczo podatki VAT i PIT to dwie zupełnie inne daniny. Podstawową różnicę wskazaliśmy powyżej. Otóż PIT to podatek, który płacimy wtedy, kiedy się wzbogacamy. Natomiast podatek VAT to dodatkowa opłata, którą pokrywamy, gdy płacimy za towary czy usługi. Oczywiście różnice dotyczą również wysokości danin. Niemniej nie sposób wskazać tutaj konkretną wartość procentową czy liczbową, ponieważ są one odmienne dla różnego typu transakcji.

Pomocne biuro rachunkowe

Kwestie podatkowe bywają trudne do zrozumienia i ogarnięcia. Zwłaszcza w przypadku firm, które płacą PIT, VAT i inne podatki, często w różnych wysokościach. Do tego dochodzą kwestie odliczeń podatkowych. Aby mieć wszystko pod kontrolą, warto zatrudnić biuro rachunkowe. To zespół profesjonalistów, którzy nie tylko zajmują się kwestiami formalnymi, ale też dbają o optymalizację podatkową.

Treść promowana.

Powiązane treści