18 września 2023

Suknie ślubne w stylu retro – różnorodne modele połączone sentymentalną nicią

Ślub to szczególne wydarzenie, które można uczynić jeszcze bardziej wyjątkowym, sięgając po różne, niekonwencjonalne rozwiązania. Popularnym zabiegiem, nadającym uroczystości indywidualnego charakteru i niesamowitego klimatu, jest określenie dress code’u. Współczesne pary młode szczególnie upodobały sobie trend sentymentalnego powrotu do przeszłości. Na ceremonie w dawnym stylu wprost stworzone są suknie ślubne retro. To zjawiskowe kreacje, łączące nieśmiertelną tradycję i artystyczny kunszt z nowoczesnym krawiectwem.

W skrócie o modzie retro

„Retro” to termin używany do określania różnych przedmiotów, które pochodzą z niedalekiej przeszłości lub są stylizowane na stare. Słowo „retro” wywodzi się z łaciny i oznacza „wstecz” lub „w przeszłości”, wskazując na nostalgiczne lub krytyczne spojrzenie na przeszłość. Francuskie „retro” to skrót od „rétrospectif”. Termin ten wszedł do obiegu po II wojnie światowej, jednak nie miał nic wspólnego z modą. Dopiero w latach 80. XX wieku zaczęto używać tego słowa w odniesieniu do francuskiej mody. Termin „retro” szybko został wprowadzony także do języka angielskiego. Obecnie pod pojęciem „mody retro” najczęściej kryje się specyficzny styl ubierania, który polega na noszeniu odzieży, butów i dodatków, będących świadomą, współczesną imitacją wzornictwa z ubiegłych dekad, głównie z lat 50., 60. i 70. XX wieku. Moda retro ewidentnie czerpie z przeszłości, ale nie odrzuca przy tym nowoczesnych materiałów czy technologii XXI wieku.

Styl retro w modzie ślubnej

Suknie ślubne w stylu retro czerpią inspiracje z dawnej mody ślubnej, zwłaszcza z lat 20., 50., 60. i 70. XX wieku. Każda z tych dekad charakteryzowała się wyjątkowym podejściem do ślubnego wzornictwa. W efekcie do wyboru pozostaje dzisiaj wiele zupełnie różnych sukni ślubnych retro, połączonych sentymentalną nicią.

Suknie ślubne retro w stylu lat 20.

Lata 20. XX wieku to era stylu glamour i art déco. Wiek temu, panny młode szczególnie upodobały sobie suknie białe, proste (kształt litery H), gładkie, obficie ozdobione, np. koronkowymi lub tiulowymi aplikacjami czy cekinami. Kreacje często miały długość midi i głęboki dekolt z tyłu. Wśród dodatków królowały koronkowe welony typu czepki, opaski dekorowane piórami, biżuterie z pereł, długie, dopasowane rękawiczki koronkowe lub atłasowe oraz ogromne bukiety z polnych kwiatów.

Suknie ślubne retro w stylu lat 50.

Po II wojnie światowej moda ślubna przeszła spektakularną metamorfozę. W latach 50. XX wieku dominowały eleganckie, romantyczne, niezwykle kobiece kroje, które eksponowały kształty i urodę panien młodych. Charakterystyczna sukna ślubna z tamtych czasów posiadała mocno podkreśloną talię, rozkloszowany dół, stosunkowo głęboki dekolt i długość midi lub maxi. Nie mogło zabraknąć zdobień: koronek, haftów, falbanek czy tiuli. Klasyczne welony często zastępowano przypinkami lub toczkami. Ślubną stylizację dopełniał zgrabny, kopułowy bukiet.

Suknie ślubne retro w stylu lat 60.

Lata 60. XX wieku w modzie ślubnej to manifestacja wolności, awangardy i minimalizmu. Panowały dwa główne trendy: proste, dopasowane sukienki midi, które zestawiano z krótkimi welonami lub kapeluszami oraz długie, objętościowe kreacje w typie księżniczki, nawiązujące do dworskich tradycji, połączone z długim, koronkowym, artystycznie odszytym welonem. Kolorem naczelnym ubioru panny młodej była śnieżna biel. Coraz więcej par młodych pragnęło organizacji uroczystości w nietypowym stylu.

Suknie ślubne retro w stylu lat 70.

Lata 70. XX wieku to czasy dzieci kwiatów, festiwali i muzyki disco. W branży ślubnej zapanowała moda na luz, różnorodność i swobodę. Popularne stały się kreacje długie, zwiewne, z bufiastymi rękawami i elementami boho. Panny młode chętnie inspirowały się stylizacjami swoich mam i babć, a nawet zakładały ich suknie ślubne. W tym okresie bardzo rozwinęła się sztuka florystyczna.

Jaką suknię ślubną retro wybrać?

Rachel Zoe, amerykańska projektantka mody i stylistka gwiazd, powiedziała kiedyś, że: „styl to sposób na powiedzenie kim jesteś bez konieczności mówienia”. Wybierając retro kreację, postaw na model, który najlepiej wyraża Twoją osobowość i wpisuje się w Twoją wizję uroczystości. Każda suknia ślubna retro DAMA Couture opowiada inną historię. Wejdź i zdecyduj, która przedstawi Twoją.

Artykuł sponsorowany.

Powiązane treści