22 maja 2024

Mokasyny damskie skórzane i zamszowe – różnica

Mokasyny skórzane i zamszowe – obydwa te rodzaje butów są chętnie wybierane przez kobiety, które lubią się dobrze ubrać. Klasyczne, uniwersalne, eleganckie – w tak treściwy sposób można podsumować buty skórzane i zamszowe. Skóra matowa lub błyszcząca i zamsz to materiały, których po prostu nie może zabraknąć w szafie. Mokasyny skórzane a zamszowe – co je różni i jakie modele będą dla kogo odpowiednie?

Mokasyny skórzane a zamszowe – kilka słów o podobieństwach

Na początek parę słów na temat podobieństw, które łączą mokasyny skórzane i zamszowe. O co tutaj właściwie chodzi? W czym zamsz podobny jest do skóry? Zamsz to też skóra i o tym należy pamiętać.

Płat skóry, z której wykonywane jest obuwie, galanteria skórzana i dodatki, składa się z kilku warstw. Najbardziej znaną jest lico, czyli wierzchnia strona skóry, z której wykonuje się obuwie i inne akcesoria skórzane. Podczas obróbki i farbowania zostaje nadany ostateczny wygląd, kolor i połysk, co możemy podziwiać potem w końcowych produktach, jakimi są buty.

Zamsz powstaje z dolnej warstwy skóry, czyli tzw. „mizdry”. Specyfika tej warstwy skóry sprawia, że jest ona zupełnie inna w dotyku i fakturze. Zamsz jest garbowany i dopiero po tym procesie nadaje się do tworzenia z niego produktów.

Mokasyny skórzane a zamszowe – jakie są różnice?

Mokasyny skórzane a zamszowe – co je tak naprawdę różni? Oczywiście na pierwszy rzut oka można rozpoznać buty zamszowe i odróżnić je od skórzanych. Zamsz jest charakterystycznym materiałem zarówno w dotyku, jak i w wyglądzie, przesuwając palcami po powierzchni materiału da się to zauważyć.

Czym jeszcze różnią się mokasyny skórzane a zamszowe? Oto kluczowe różnice:

  • dopasowanie i wygoda – zamsz łatwiej dopasowuje się do stopy i jest miększy od skóry licowej. Oczywiście dobrej jakości skórzane mokasyny też są komfortowe w noszeniu, ale zamsz lepiej przylega do nogi, co jeszcze bardziej przekłada się na wygodę noszenia butów z niego wykonanych;
  • przewiewność – zamsz jest materiałem, który lepiej przepuszcza powietrze niż zwykła skóra, dlatego przyjemniej się go nosi podczas cieplejszych dni;
  • sposób pielęgnacji – skórzane buty wymagają impregnacji, jeżeli mają długo dobrze wyglądać. Warto pastować buty z matowej skóry, a lakierowane nabłyszczać. Nie zapominaj o usuwaniu zabrudzeń na bieżąco. Z kolei buty zamszowe należy impregnować środkami przeznaczonymi wyłącznie do tego materiału. Zabrudzenia można usuwać skórką od chleba a zarysowania gumką do mazania;
  • odporność na zniszczenia – zamszowe buty są mniej odporne na złe warunki pogodowe, szczególnie przemakanie, łatwiej też o ścieranie i uszkodzenia materiału. Skóra jest pod tym względem znacznie bardziej wytrzymała.

Interesują Cię mokasyny skórzane lub zamszowe? A może obydwa rodzaje? W wyborze pomoże Ci sklep odzieżowy answear.com, którego szeroka oferta zawiera wiele modeli obuwia.

Zastanawiając się nad wyborem mokasyny skórzane a zamszowe, pamiętaj, że obydwa te materiały są eleganckie i stylowe, pasują zarówno do stylizacji do pracy oraz na spotkania biznesowe, sprawdzają się też podczas codziennych aktywności i do wielu stylizacji. Można je nosić do zestawów eleganckich i bardziej na luzie.

Zobacz propozycje naszych mokasynów tutaj: https://answear.com/k/ona/obuwie/mokasyny-i-polbuty/mokasyny i tu: https://answear.com/m/guess/ona/obuwie/mokasyny-i-polbuty/mokasyny.

Artykuł partnera.

Powiązane treści