31 maja 2022

Skuter czy motocykl – jaki pojazd będzie dla Ciebie odpowiedni?

Każdy, kto chciałby rozpocząć swoją przygodę z jednośladami, staje przed trudnym dylematem. Co wybrać – motocykl czy skuter? W jego rozstrzygnięciu może pomóc odpowiedź na zasadnicze pytania: do czego będziemy wykorzystywali nasz wymarzony pojazd, gdzie chcemy nim jeździć i co się nam podoba. Jeśli czytasz ten artykuł, możliwe że właśnie podjąłeś decyzję o tym, by stać się posiadaczem skutera lub motocykla. Która z maszyn będzie lepszą opcją? Poznaj rodzaje popularnych jednośladów!

Różnice między skuterem a motocyklem

Zanim zdecydujemy się na zakup jednośladu, powinniśmy lepiej poznać wszystkie możliwości. Jedną z fundamentalnych spraw różniących motocykle od skuterów jest kwestia uprawnień. Do poruszania się motocyklem niezbędne jest prawo jazdy kategorii A. Natomiast żeby jeździć skuterem o pojemności nieprzekraczającej 50cm3 wystarczy dowód osobisty (a w przypadku osób niepełnoletnich – karta motorowerowa). Kolejna zasadnicza różnica między motocyklem a skuterem to sposób zmiany biegów. Motocykle wyposażone są w przekładnię manualną – decyzję o zmianie przełożenia podejmuje kierowca. W skuterach znajduje się natomiast przekładnia bezstopniowa (automatyczna), zapewniająca płynność jazdy i dobrą dynamikę podczas ruszania. Kolejną sprawą różniącą od siebie te dwa typy pojazdów jest sposób wykorzystania. Motocykle są maszynami umożliwiającymi zarówno dłuższe wyprawy, jak i poruszanie się po mieście (w razie potrzeby). Inaczej jest w przypadku skuterów – ten typ jednośladów został stworzony z myślą o wygodnym i praktycznym przemieszczaniu się na krótszych dystansach. Inna rzecz, o której warto wspomnieć, dotyczy stroju. Na skuterze można jeździć w zwyczajnym, codziennym ubraniu, podczas gdy osoba prowadząca motocykl powinna posiadać odpowiedni strój ochronny.

Dlaczego warto wybrać skuter?

Świat już dawno docenił zalety skuterów. Te zgrabne, eleganckie maszyny stają się teraz coraz modniejsze. Potrzebujesz pojazdu do sprawnego i bezpiecznego poruszania się po miejskiej dżungli? Wówczas oczywistym wyborem jest właśnie skuter. Najważniejszymi atutami współczesnych skuterów są niewielkie koszty zakupu, małe wymiary i prostota obsługi. Skuter zajmuje na tyle mało miejsca, że parkowanie z reguły nie jest jakimś większym problemem. Ze względu na swoje gabaryty, skuter możemy zostawić nawet w centrum zatłoczonego miasta. Skutery to niewątpliwie bardzo wygodny środek transportu. Pozwalają na szybkie przemieszczanie się, nie obciążając swoich użytkowników fizycznie. Dodatkowo w skuterach montowana jest rama kołyskowa, która ułatwia wsiadanie. Na skuterze można łatwo przewozić zakupy w specjalnych pojemnikach lub koszach. Silniki tych pojazdów nie spalają wiele, dzięki czemu koszty ich utrzymania są niskie. Skutery to też świetna alternatywa dla samochodów, a modele elektryczne mogą być o wiele lepsze dla powietrza, którym oddychamy.

Chcę mieć motocykl. Od czego zacząć?

Marzą Ci się dłuższe wycieczki za miasto i poznawanie wyjątkowych miejsc w regionie, a przy tym nie boisz się dużych prędkości? Wtedy bezsprzecznie wykrywa motocykl. Jazda motocyklem zapewnia bardzo dużo pozytywnych emocji i jest istną fabryką endorfin. Posiadanie motocykla ma wiele plusów: ten wyjątkowy wynalazek, przez wielu nazywany fenomenem motoryzacji, ma nieograniczoną liczbę funkcji i zastosowań. Przesiadka na motocykl to dobry pomysł w mieście: ponieważ motory są znacznie mniejsze od samochodów, dużo łatwiej jest znaleźć dobre miejsce parkingowe. Dzięki wykorzystaniu dwóch kółek można z łatwością omijać korki i praktycznie zawsze przebijać się na początek kolejki. Jazda motocyklem to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu i wspaniałe hobby dla osób kochających podróże. Wycieczki jednośladem mogą być doświadczeniem zmieniającym życie. Motocyklowa podróż uczy pokory i cierpliwości, pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym i dostarcza wspomnień na długie lata. Każdy początkujący motocyklista musi wiedzieć, że aby rozpocząć przygodę z wymarzoną maszyną trzeba posiadać odpowiednie uprawnienia (prawo jazdy kategorii A). Poruszanie się po drodze motocyklem bez prawa jazdy jest dozwolone tylko w określonych przypadkach. Z początkiem każdego roku w przepisach zachodzą pewne ważne zmiany, dlatego warto je na bieżąco kontrolować.

Jak przygotować się do zakupu jednośladu?

Zakup skutera, motocykla czy jakiegokolwiek innego pojazdu to dość pracochłonne zadanie, wymagające od nas dużej ilości cierpliwości i dokładności. Choć takiemu wydarzeniu towarzyszą zwykle bardzo silne emocje, przyda się tutaj spokojna głowa i chłodne podejście. Gdy rozglądamy się za wymarzoną maszyną, musimy przede wszystkim zastanowić się, jakie są nasze oczekiwania. Powinniśmy gruntownie przemyśleć sprawę i odpowiedzieć sobie na pytanie: czy myślimy raczej o niewielkiej miejskiej maszynie, czy szukamy czegoś na dłuższe trasy. Gdy już zawęzimy nasze poszukiwania do konkretnego typu jednośladu, dobrze jest przygotować sobie listę kilku konkretnych marek i modeli. Przyda się wówczas mały research na temat ich najczęstszych wad i usterek, a także poznanie opinii innych posiadaczy danego modelu. Bardzo ważną zasadą przy wyborze skutera czy motocykla jest ta, by wybrać odpowiedniego sprzedawcę. Mając określony budżet możemy zdecydować się albo na zakup maszyny używanej, albo nowego sprzętu. Warto zastanowić się, jaka z opcji będzie dla nas najlepsza. W Polsce coraz prościej kupić renomowane marki kojarzone z niezawodnością i bardzo dobrymi parametrami. Teraz ty także możesz jeździć kultową Vespą, legendarnym Benelli czy idealnie dopracowanym Ducati. Autoryzowanym dealerem włoskich skuterów i motocykli jest sklep MotoMio w Krakowie. To największy salon włoskich motocykli w Polsce, w którym znajdziesz najbardziej pożądane marki premium, a także akcesoria i gadżety dla miłośników jednośladów. Zdecydowanie warto poznać jego ofertę.

Powiązane treści