Wizją niemieckich producentów było stworzenie SUV-a nieco zgrabniejszego od reszty, jednak wciąż w pełni przystosowanego do warunków terenowych. W zamyśle miał on służyć młodszym kierowcom, chcącym poruszać się pojazdami o większych gabarytach. Można powiedzieć, że po części taka koncepcja się udała, choć pomysł przypadł do gustu w szczególności przedstawicielkom płci żeńskiej.
Pojawiło się wiele spekulacji dotyczących tego, czy dany model rzeczywiście spełnia wszystkie kryteria SUV-a. Z tego wszystkiego dowiadujemy się, że w dużej mierze zależy to od wersji.
Czy GLA to rzeczywiście SUV?
Spora część osób określa ten samochód jako duży hatchback. Nie jest to do końca trafne stwierdzenie. Musimy pamiętać, że typem nadwozia oddzielającym SUV-a od hatchbacka jest jeszcze crossover. Ten samochód zdecydowanie można zaliczyć do tej grupy. O ile istnieją czynniki pozwalające traktować ten model jako SUV, jak np. opcjonalne zawieszenie off-road – to wciąż bliżej mu do miejskich standardów.
Należy zwrócić uwagę, że nie jest to pojazd krótki. Mierzy 441 cm długości, co bardzo przybliża go chociażby do modelu Sportage od południowokoreańskiego producenta Kia. Nie jest jednak najważniejsze określenie segmentu pojazdu, a bardziej sam jego wygląd i jazda. Tutaj z kolei można dostrzec jedynie same plusy. Chyba nikt nie wątpi, że dany model spod szyldu gwiazdy posiada bardzo urodziwy design i przestronne wnętrze.
Wersje silnikowe Mercedesa GLA
Nie można powiedzieć, że jest to samochód sportowy. Niemniej jednak, świetnie spisze się on na trasach, a wpływa na to zarówno jego zwinność, pojemność silnika oraz niskie spalanie. Z jednostek benzynowych wyróżniamy trzy możliwości, a mianowicie GLA 200, GLA 250 oraz GLA 250 4Matic. Pierwszy z nich jest określany mianem najsłabszego, ale i najbardziej oszczędnego. Ma silnik o pojemności zaledwie 1,3l i 163 KM. Pozostałe dwie wersje wyposażone są w tę samą dwulitrową jednostkę, generującą moc 224 KM. Różni je natomiast sposób napędu na dwa oraz cztery koła.
Z silników wysokoprężnych dostajemy aż cztery odmiany, w tym wszystkie dwulitrowe. Zakres mocy plasuje się w okolicach 150 – 190 KM. Istnieje jeszcze wersja hybrydowa z systemem plug-in. Zastosowano do niej jednostkę benzynową o pojemności 1,3 oraz silnik elektryczny o mocy 102KM. Pozwala to generować łączną moc 218 KM i uzyskać prędkość maksymalną 220 km/h.
Czy warto zakupić ten model Mercedesa?
Według nas, warto. Jest to standardowej klasy samochód, od którego nie możemy oczekiwać zbyt dużych osiągów. Mimo wszystko, komfort prowadzenia jest spory, a nieskomplikowane jednostki napędowe są w stanie zapewnić bezawaryjną podróż. Dostępna jest oczywiście dość duża gama wyposażenia, z pomocą której jeszcze bardziej dopasujemy pojazd do naszych oczekiwań.
W dużym podsumowaniu jest to samochód zarówno dla podróżujących, jak i dla lubiących jazdę miejską osób. Nie ma określonej reguły, gdyż istotne jest, aby dany model po prostu podobał się jego właścicielowi. Zawsze istnieje możliwość zorganizowania sobie dłuższej jazdy próbnej takim pojazdem. Wystarczy w wyszukiwarkę internetową wpisać mercedes gla wynajem i znaleźć najlepszą dla siebie pozycję.
Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu