Związki stanowią jeden z najważniejszych aspektów naszego życia. Partner bardzo często jest dla nas najbliższą osobą, zapewnia poczucie bezpieczeństwa oraz stabilność emocjonalną. Niekiedy jednak szczęśliwa relacja zaczyna ulegać stopniowemu osłabieniu. Oto 8 oznak toksycznego związku, które mogą zwiastować zbliżające się rozstanie.
Unikanie towarzystwa partnera
Jednym z pierwszych sygnałów, świadczących o kłopotach w związku jest po prostu unikanie kontaktu. Partner przestaje odpisywać na nasze wiadomości, odzywać się oraz niechętnie podchodzi do wspólnego organizowania czasu. Znakiem ostrzegawczym jest także nieuwzględnianie drugiej osoby w planach życiowych. Twoją uwagę powinno zwrócić wspominanie o przyszłości, która Cię nie uwzględnia. Problem ten szczególnie często dotyczy osób, które są w związku na odległość.
Brak zainteresowania Twoim życiem
Brak zainteresowania Twoim codziennym życiem również może sygnalizować problemy. Oznaki końca związku najczęściej dotyczą właśnie narastającego oddalania się emocjonalnego partnerów, którzy spędzają ze sobą coraz mniej czasu i przestają interesować się swoim życiem. Twój partner przestał pytać, jak Ci minął dzień? Jest wyraźnie znudzony Twoimi wypowiedziami, które kiedyś go interesowały? Może to oznaczać, że myśli o zakończeniu związku, jednak nie wie, jak Ci o tym powiedzieć.
Brak wspólnych tematów do rozmów
Znakiem ostrzegawczym będzie także brak wspólnych tematów do rozmów. Zauważyłaś_eś, że coraz częściej spędzacie czas w ciszy, której nie potrafisz przerwać? Są to typowe oznaki wypalenia w związku. Podczas kryzysu pary często zapominają przy tym o wspólnych chwilach i wypierają pozytywne wspomnienia. Jeśli zależy Ci na ratowaniu relacji, jest to dobry moment na przeprowadzenie rozmowy i wyjaśnienie wątpliwości. Szczera dyskusja pozwoli sprawdzić, czy Twój partner jest Tobą zainteresowany i chce kontynuować związek.
Obniżone poczucie własnej wartości
Z czasem może okazać się, że pozornie szczęśliwa relacja staje się toksyczna i wyniszczająca. Niskie poczucie własnej wartości to częsta oznaka toksycznego związku. Do sytuacji takiej dochodzi, gdy Twój partner notorycznie obarcza Cię winą w przypadku niepowodzeń oraz utwierdza Cię w negatywnych opiniach na swój temat. W ten sposób nasila u Ciebie zachowania autodestrukcyjne.
Samotność emocjonalna
Zastanawiasz się, czy jest to toksyczny związek? Oznaki bardzo często pojawiają się w strefie emocjonalnej. Mimo częstego spędzania czasu razem, czujesz się samotnie? Powinna Ci się wtedy zapalić czerwona lampka. Może świadczyć o tym, iż dajesz w związku o wiele więcej, niż sam_a dostajesz i nie możesz liczyć na odwzajemnienie zaangażowania. Brak zainteresowania Twoim życiem, niedostateczne wsparcie i brak zrozumienia często skutkują nasilającym się poczuciem samotności.
Przemoc psychiczna i fizyczna
W tym miejscu warto wspomnieć destrukcyjne zachowania partnera, które powinny prowadzić do jak najszybszego zakończenia relacji. Przemoc fizyczna, agresja słowna oraz uzależnienia nie tylko stanowią oznaki rozpadu związku, ale także świadczą o wysokiej toksyczności. Pierwszymi sygnałami, które powinny zwrócić Twoją uwagę, są wyzwiska i liczne wulgaryzmy używane podczas kłótni i sprzeczek. Pamiętaj, by zwłaszcza w tym przypadku szukać pomocy u specjalistów, korzystać z telefonów zaufania (Niebieska Linia), a w skrajnych przypadkach – zgłaszać sprawę na policji. Zawsze warto też opowiedzieć o swoich problemach zaufanej osobie.
Liczne kłótnie i ciągłe sprzeczki
Negatywnym zjawiskiem jest również ciągłe kłócenie się o błahostki. Sprzeczki pojawiają się oczywiście w każdym związku i normalnie nie stanowią niepokojącego sygnału. Jeśli jednak nie możesz z partnerem przetrwać dnia bez kłótni, może to świadczyć o poważnym problemie, który w konsekwencji doprowadzi do rozpadu relacji.
Gaslighting i inne formy manipulacji
Stosowanie manipulacji to ważne oznaki kryzysu w związku. Jedną z nich jest gaslighting, który polega na notorycznym wmawianiu drugiej osobie, że przesadza i wyolbrzymia, nie dając tym samym możliwości przepracowania odczuwanych emocji. Z czasem może to doprowadzić do sytuacji, że osoba stosująca tę technikę przejmuje kontrolę nad postrzeganiem rzeczywistości przez swoją ofiarę. Na ten rodzaj przemocy przeważnie narażone są osoby uległe.