19 czerwca 2021

Związek na odległość – czy ma szanse przetrwać?

Związek na odległość to na pewno wyzwanie dla partnerów. W końcu samo uczucie nie zawsze jest w stanie wygrać z prozą codzienności i obowiązkami. Jak przetrwać, kiedy widujemy się maksymalnie kilka razy w roku? Jak unikać i rozwiązywać konflikty? Odpowiadamy w tym artykule.

Związek na odległość z Internetem w tle

Związek na odległość to przede wszystkim znacznie mniejsza ilość czasu spędzonego wspólnie z partnerem. Żyjemy jednak w takich czasach, kiedy Internet zastępuje nam niejedną relację, a więc może być niezbędny w utrzymaniu tego nietypowego rodzaju związku. Rozmowy video czy wymienianie wiadomości stanie się dla Was codziennością, więc warto jest polubić tę formę kontaktu.

W czasie takich rozmów nie omijajcie tematów ciężkich i trudnych. Ważne jest dzielenie się wszelkimi kwestiami: radością, smutkiem, rozczarowaniem i ekscytacją. Szczególnie ciężkie emocje będą Was w tym czasie zbliżać, bo choć nie możecie liczyć na kontakt fizyczny, słowa mogą ważyć tak samo wiele.  W czasie rozmów video warto też przekazywać sobie najprostsze kwestie – pokazać partnerowi, jak przemeblowaliśmy mieszkanie lub jaką kolację właśnie sobie przygotowaliśmy.

Wspólnie ustalcie zasady Waszego kontaktu i jego formy. Być może dla jednego z Was ciężko będzie SMS-ować w czasie pracy, co może wzbudzać wątpliwości partnera, jeśli nie porozmawialiście o tym wcześniej. Oboje starajcie się być punktualni. To nauczy Was pewnych nawyków i uchroni przed przynajmniej częścią konfliktów.

Zaufanie w związku na odległość

Przed Wami prawdziwy test zaufania. Pozornie tęsknota za partnerem i bliskością może jednego z partnerów pchnąć w ramiona innej osoby. Każdy z Was jest jednak w identycznej sytuacji, dlatego nie ma sensu snucie domysłów i sprawdzanie partnera niemal na każdym kroku, co i tak jest przecież niemożliwe na odległość.

Zaufanie jest kluczowe w każdej relacji, jednak w związkach na odległość może stać się tym bardziej istotne. Jeśli nie potrafisz wyzbyć się podejrzeń, ciągle wątpisz w wierność partnera i z tego powodu chodzisz poirytowany – prawdopdobnie masz także problem z samooceną. Porozmawiaj o tym ze swoim partnerem. Unikaj jednak pretensji, ponieważ te ostatecznie mogą przekonać Twoją drugą połówkę, że powinna poszukać bardziej stabilnej emocjonalnie osoby. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy ślepo ufać partnerowi. Trzeba rozmawiać o swoich wątpliwościach, ale od czasu do czasu obrócić to w żart, aby partner wiedział, że masz do tego dystans.

Związek na odległość także musi dbać o cielesność

Seks może okazać się tym bardziej istotny dla związków na odległość. Oczywiście, nie będzie on możliwy w tradycyjnej formie tak często, jak prawdopodobnie oboje byście tego chcieli, ale samo budowanie napięcia podtrzymuje pewną stabilność w związku i potęguje niecierpliwość w oczekiwaniu na spotkanie.

Niektóre żarty i gesty mogą utrzymywać zainteresowanie partnera i podnosić temperaturę Waszego związku. Dotyczy to tak rozmów, jak przesyłanych wiadomości. Nie zawsze te wiadomości muszą zawierać pikanterię, często wystarczy sama czułość lub przypomnienie, że mamy w myślach tę drugą osobę.

Oboje musicie pamiętać, że brakuje Wam bliskości. Nie ma u Was codziennych przytulasów czy pocałunków.  Starajcie się nad tym panować i odsuwać od siebie złe myśli. W końcu brak bliskości będzie także bezpośrednio wpływał na fizjologię organizmu.

Związek na odległość – kiedy w końcu się spotkamy

Kiedy spotkania w związku są rzadkością, musicie nauczyć się cieszyć małymi rzeczami. Warto także celebrować każdy moment spędzony razem. Unikajcie w tym czasie spotkań ze znajomymi czy wizyt u rodziny, być może warto będzie skorzystać z urlopu w pracy, aby całościowo poświęcić się krótkiemu spotkaniu z partnerem. Pytaj swojego ukochanego, na co ma ochotę lub co chciałby zjeść. Kiedy dojdzie już do intymnych sytuacji, dajcie sobie czas na dłuższą grę wstępną, co także zbliży Was do siebie.

Każdy związek na odległość jest inny, tak samo jak różne są nasze charaktery i przyzwyczajenia. Tym bardziej ważna będzie tutaj szczerość. Nie bójmy się mówić, że mamy gorszy dzień lub po prostu nie mamy siły na długie rozmowy. To zbuduje przywiązanie i nauczy Was oboje zaufania, bez którego nie może udać się żaden związek.

Powiązane treści