22 listopada 2021

Dlaczego plamy oleju na drodze powinny być usunięte?

Bywa konsekwencją awarii lub kolizji. Czasem pozostawia ją po sobie samochód, który lata świetności ma już za sobą. Mowa o plamie oleju na drodze. Czy jest niebezpieczna dla innych uczestników? Dlaczego należy ją usunąć i czy warto zdecydować się na profesjonalne usuwanie plam oleju?

Plamy oleju na drodze – dlaczego należy je usunąć?

Wyciek oleju silnikowego to wbrew pozorom problem nie tylko dla kierowcy, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Wjechanie w plamę na drodze może skończyć się tragicznie. Na śliskiej nawierzchni łatwo bowiem stracić kontrolę nad pojazdem, co może skutkować groźnym wypadkiem. Dlatego plamy po oleju należy bezwzględnie usuwać.

Szczególnie niebezpieczne są wycieki, w przypadku których ciecz zajmuje znaczną część pasa ruch. Jednak i niewielkie plamy bywają groźne. Dlatego nie warto ich bagatelizować. Próby pozbycia się nieczystości poprzez ich zasypanie ziemią lub piaskiem, a następnie zebranie i wywiezienie nie zawsze przynoszą upragniony skutek. Bywa bowiem, że jezdnia dalej jest śliska i wciąż stwarza zagrożenie dla innych kierowców. Co więc robić?

Wezwać fachowców, którzy przeprowadzą profesjonalne usuwanie plam oleju. Na rynku działa wiele wyspecjalizowanych firm, które zajmują się likwidacją zanieczyszczeń ropopochodnych. Dysponują odpowiednim sprzętem i środkami, dzięki czemu plama znika bez śladu i przestaje stwarzać zagrożenie dla uczestników ruchu.

Usuwanie plam oleju z drogi – ile kosztuje?

Usuwanie plam oleju z drogi bywa kosztowne, gdyż wymaga zastosowania specjalistycznych narzędzi i środków. Ostateczny koszt usługi uzależniony jest od kilku względów, w tym:

  1. rodzaju substancji,
  2. rozmiaru wycieku,
  3. umiejscowienie wycieku (np. wyłącznie na powierzchni jezdni, na poboczu, etc.).

W większości przypadków usunięcie plam oleju na drodze to zabieg konieczny, by zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom ruchu. Dlatego zadanie to warto oddać w ręce specjalistów. Tylko wówczas można mieć pewność co do efektów.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści