Lista tego, co można przewozić w bagażu podręcznym, jest dosyć ograniczona. Wszystko to jest szczegółowo regulowane przepisami dotyczącymi głównie bezpieczeństwa. Dlatego, zanim spakujesz walizkę, dowiedz się, co może znaleźć się w bagażu podręcznym, a co musi wylądować w bagażu rejestrowanym.
Co można przewozić w bagażu podręcznym?
Największe ograniczenie dotyczy płynów. Do bagażu podręcznego można spakować tylko 1 litr wszelkich płynów – niezależnie od tego, czy nadają się do picia, jak np. napoje i alkohol, czy też służą do higieny, jak np. płyn do płukania lub szampon. Pojedyncze tubki płynów powinny być także spakowane do pojemników o maksymalnej pojemności 100 ml.
Do samolotu można zabrać jedynie napoje i alkohol kupione w strefie odlotów, już po odprawie. Są jednak wyjątki, np. napoje dla małych dzieci. Bywa, że rodzice lub opiekunowie poproszeni zostaną o napicie się części napoju dla dziecka. Na pewno do bagażu podręcznego można także zabrać leki i to niezależnie od ich formy – można korzystać także z płynnych leków.
Oczywiste jest, że w bagażu podręcznym nie mogą znaleźć się przedmioty o ostrych krawędziach i to niezależnie od tego, czy mówimy o nożyczkach do paznokci, czy ostrej broni.
Co można przewozić w bagażu podręcznym w Unii i poza nią
Sam kierunek podróży będzie determinował kształt listy przedmiotów, które możemy ze sobą zabrać. Bardzo często jedzenie znajdzie się na zakazanej liście. Dotyczy to tak mięsa, jak nabiału czy warzyw i owoców.
W Unii Europejskiej przepisy regulujące przewożenie produktów odzwierzęcych są znacznie łagodniejsze niż w innych krajach. W niektórych krajach nie opuścimy lotniska np. z wędlinami, ale mamy także bardziej rygorystyczne przepisy. Są miejsca na świecie, gdzie w naszym bagażu nie będą mogły znaleźć się żadne świeże produkty spożywcze. Przed podróżą warto dokładnie zapoznać się z przepisami celnymi kraju, do którego się wybieramy.
W większości przypadków będziemy mogli swobodnie przewozić żywność także w bagażu podręcznym. Jeśli spotkamy się z zakazem, to najprawdopodobniej będzie on dotyczył głównie produktów z krótką datą ważności lub szybko psujących się. Z tego powodu warto sprawdzić przepisy obowiązujące na lotnisku, z którego wylatujemy oraz miejsca docelowego. To pozwoli na uniknięcie problemów związanych z odlotem. Pamiętajmy też o limitach pojemności. Ze względów bezpieczeństwa na lotnisku odebrane zostaną nam napoje o pojemności większej niż 100 ml.
Co można przewozić w bagażu podręcznym, a co w rejestrowanym?
Często drobne, potrzebne przedmioty spakować możemy jedynie do bagażu rejestrowanego. Mówimy tutaj np. o golarkach z odsłoniętym ostrzem czy nożyczkach do paznokci. Może się zdarzyć, że potrzebnego nam przedmiotu nie znajdziemy na liście dozwolonych i zabronionych danego lotniska. Wówczas to pracownik lotniska ma ostatnie słowo i to on zdecyduje, czy możemy zabrać daną rzecz na pokład samolotu. Podczas takiej kontroli będzie już jednak za późno na przełożenie takiego przedmiotu z bagażu podręcznego do rejestrowanego.
Bardzo często linie lotnicze precyzyjnie określają sam rozmiar bagażu podręcznego i zwykle jest on naprawdę niewielki. Możemy oczywiście zabrać coś o większych gabarytach, natomiast zawsze będzie to podlegało pod bagaż rejestrowany.
Generalnie do bagażu podręcznego zabierzemy buty na szpilkach i jednorazowe maszynki do golenia – to jeśli chodzi o bagaż podręczny, natomiast z tej kategorii w bagażu rejestrowanym mogą znaleźć się toporki, brzytwy, a nawet noże.
Do bagażu podręcznego zabierzemy zwykle niemal wszystkie kosmetyki, pod warunkiem zachowania ich odpowiedniej pojemności. Jest to także miejsce na żywność, choć w dużej mierze zależy to od regulacji konkretnego lotniska.
W podróż samolotem możemy też zabrać sprzęt sportowy, a do bagażu podręcznego teoretycznie schować kule do kręgli czy rolki, ale prawdopodobnie będzie nam szkoda miejsca na produkty, które prawdopodobnie i tak nie przydadzą nam się w czasie podróży.
Jeśli chodzi o elektronikę, tutaj także nie będzie większych ograniczeń. Wszystko możemy schować w bagażu rejestrowanym, a telefon, prostownice, aparat fotograficzny czy nawet elektryczny czajnik możemy zabrać ze sobą do bagażu podręcznego.
Do bagażu podręcznego zabierzemy także klucze czy leki, natomiast z całą pewnością nie możemy zabrać:
- narzędzi – od młotka i wiertarki, po czekany i liny;
- broni – w żadnej formie;
- materiałów wybuichowych – również bez wyjątków;
- substancji toksycznych i chemicznych.
Lista przedmiotów, żywności i leków, które można przewozić w bagażu podręcznym, jest dosyć długa, ale indywidualna dla każdego lotniska. Przed wylotem warto dokładnie sprawdzić nie tylko lotnisko, z którego będziemy wylatywać, ale także regulamin lotniska docelowego. To pozwoli nam uniknąć przykrości związanych z kontrolą.