13 stycznia 2022

Czy warto podejmować się renowacji auta?

Jako doświadczony kierowca z pewnością zdajesz sobie sprawę, że poszczególne części samochodu ulegają stopniowemu zużyciu. Dotyczy to nie tylko nowoczesnych pojazdów, lecz także klasyków motoryzacji. Stopień eksploatacji podzespołów należy na bieżąco monitorować, ponieważ od tego zależy bezpieczeństwo jazdy. Czy warto podejmować się renowacji auta sprzed kilkudziesięciu lat na własną rękę i jak się za to zabrać?

Renowacja auta na własną rękę – czy to się opłaca?

Wielu kierowców zastanawia się, czy odświeżenie samochodu własnymi siłami to dobry pomysł. Przecież wystarczy oddać auto do mechanika i problem z głowy, prawda? Okazuje się, że niekoniecznie.

Z nowoczesnymi samochodami, które oglądasz w salonach, poradzi sobie wiele zakładów. Znalezienie fachowca, który podejmie się profesjonalnej renowacji Volkswagena Garbusa czy pierwszej generacji Transportera jest jednak znacznie trudniejsze.

Warto pamiętać, że renowacja auta to nie to samo, co jego naprawa. Nie chodzi jedynie o to, aby sprawić, że samochód będzie się sprawnie poruszał po drogach. Prawdziwa renowacja to odtworzenie „ducha”, który królował w motoryzacji w latach 40. czy 50. ubiegłego stulecia.

W praktyce oznacza to nie tylko doskonałą znajomość mechaniki tamtych czasów, lecz także wiedzę z zakresu lakiernictwa i blacharstwa. Renowacja pozwala na odtworzenie najdrobniejszych detali – od kierownicy, przez pióra wycieraczek, aż po uszczelki.

Problemem jest także utrudniony dostęp do części. Mechanicy często uważają taką usługę za mało intratną i niszową, dlatego niechętnie podejmują się zlecenia.

Czy wszystkie podzespoły wymienisz samodzielnie?

Odświeżanie klasyków to w dużej mierze znajomość podstaw mechaniki samochodowej. Jeżeli kochasz motoryzację, będzie Ci łatwo zrozumieć działanie poszczególnych elementów w samochodzie sprzed kilku dekad. Wystarczy odrobina cierpliwości, a wprawę zdobędziesz przez praktykę.

W autach sprzed kilkudziesięciu lat możesz podjąć się wymiany każdej części. Nieważne, czy jest to blok silnika, czy poduszka skrzyni biegów, minimum elektroniki sprawia, że nie potrzebujesz do tego profesjonalnego oprogramowania ani umiejętności programisty. Co więcej, poszczególne elementy nie są ze sobą połączone w bloki, których nie dałoby się rozłożyć bez ich uszkodzenia.

Relatywnie prosta budowa pierwszych samochodów sprawia, że najczęściej obejdziesz się również bez specjalistycznych narzędzi. Wystarczą Ci te, które masz w przydomowym warsztacie.

Gdzie szukać zapasowych części do klasyków?

Części do Old- oraz Youngtimerów możesz szukać na giełdach samochodowych, szrotach lub aukcjach internetowych. To jednak zawsze stwarza ryzyko nieudanej transakcji oraz otrzymania podzespołów niskiej jakości.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że renowację przeprowadzasz przy pomocy profesjonalnych komponentów, sprawdź ofertę sklepu https://garbus.pl/. Znajdziesz tam nowe części do legend takich jak Volkswagen Garbus, VW Typ 3 i terenowego VW T181.

Oferta sklepu Garbus to nie tylko szeroki asortyment, lecz także gwarancja niskich cen i możliwość skorzystania z profesjonalnego doradztwa.

Przekonaj się, że renowacja klasyka nie musi być trudna i droga. Przywróć idealny wygląd swojego samochodu!

Materiał promowany.

Powiązane treści