14 lutego 2022

Co powinieneś wiedzieć o światłach mijania i dlaczego musisz zadbać o ten typ oświetlenia?

Dzisiaj już w zasadzie dla wszystkich oczywiste jest, że przed ruszeniem w drogę trzeba włączyć światła samochodowe. Niemal zawsze są to światła mijania, choć w czasie jazdy czasami przełączamy się na innego typu oświetlenie. Dlaczego światła mijania są ważne i co je cechuje? Kiedy warto przełączyć się na inne oświetlenie i dlaczego? Spróbujmy znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Co wyróżnia światła mijania?

Obecnie światła mijania to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj oświetlenia samochodowego. Można się o tym przekonać choćby poprzez zapoznanie się z ofertą reflektorów świateł mijania w jednym z popularnych internetowych sklepów motoryzacyjnych – https://www.ucando.pl/k/swiatla-mijania-i-swiatla-drogowe/U170101. Jak widać, liczba dostępnych rozwiązań jest ogromna. Nie dziwi to, w końcu ze świateł mijania korzystamy wszyscy, bez względu na to, jakimi jeździmy samochodami. Wynika to z faktu, że światła mijania to oświetlenie obowiązkowe, czyli takie, które musi być uruchomione pod groźbą otrzymania mandatu.

Co cechuje światła mijania? Przede wszystkim umiarkowana moc oświetlenia. Nie są to szczególnie mocne światła, dlatego po zmroku, w warunkach ograniczonej widoczności, okazują się niewystarczające. Trzeba je wtedy zastąpić mocniejszym oświetleniem, jednak tą kwestią zajmiemy się w dalszej części artykułu. Natomiast teraz skupimy się na samych światłach mijania. Według przepisów ich moc nie może być mniejsza niż 40 W. Ponadto reflektory świateł mijania montuje się pod kątem, tak aby światło było skierowane delikatnie ku krawędzi jezdni. Wszystko po to, aby nie oślepiać kierowców jadących z przeciwnego kierunku.

Światła mijania i inne rozwiązania

Nie ma wątpliwości, że światła mijania są absolutnie niezbędne. Istnieją bowiem sytuacje, w których nie jest możliwe zastąpienie ich jakimkolwiek innym oświetleniem. Tak jest na przykład po zmroku, jednak przy względnie dobrej widoczności. Co więcej, można narazić się na duże kłopoty i niepotrzebny wydatek w postaci mandatu, jeśli choć jeden z reflektorów świateł mijania nie jest sprawny. Warto podkreślić, że mandat można otrzymać nawet wtedy, kiedy w danej sytuacji akurat nie jest konieczne użytkowanie świateł mijania. Po prostu powinny być one zawsze dostępne i możliwe do uruchomienia. Niemniej jednak są też takie sytuacje, w których światła mijania jak najbardziej można zastąpić innego typu oświetleniem.

Przede wszystkim chodzi tutaj o światła drogowe. Wspomniany wcześniej sklep internetowy Ucando.pl oferuje również reflektory świateł drogowych. Podobnie jak reflektory świateł mijania – w dużych ilościach. Wynika to z faktu, że ze świateł drogowych również korzystamy w zasadzie wszyscy. Ich zadaniem jest zwiększenie widoczności w sytuacji, gdy warunki naturalne znacząco ją ograniczają oraz nie występuje już naturalne oświetlenie. Innymi słowy, światła drogowe są przydatne i można z nich korzystać po zmroku, kiedy z jakichś powodów widoczność jest gorsza niż zwykle. Za jej ograniczenie mogą odpowiadać na przykład bardzo intensywne opady deszczu czy śniegu.

Treść sponsorowana

Powiązane treści