15 lipca 2022

Cechy dobrej odzieży roboczej stosowanej w lecie

Żar lejący się z nieba nie zwalnia pracowników z konieczności stosowania odzieży roboczej. Nie oznacza to jednak, że muszą to być te same stroje co zimą. Jakimi cechami powinna odznaczać się dobra odzież BHP wykorzystywana latem? Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Odzież BHP latem – jaki cechami powinna się odznaczać?

Lato to okres szczególnie wymagający dla pracowników. Panujące o tej porze roku upały dają się bowiem we znaki i mogą skutecznie obniżać wydajność i efektywność pracy. Tymczasem specyfika niektórych zawodów uniemożliwia wprowadzenie udogodnień w postaci klimatyzacji, która przyniosłaby upragniony komfort. Dlatego pracodawca musi zadbać o to, aby wykorzystywana latem odzież BHP była odpowiednio dobrana. Jakimi cechami powinna się odznaczać?

  1. Lekkość. Zbyt duża masa odzieży roboczej obniża komfort pracy, a jednocześnie zwiększa poziom obciążenia fizycznego, co przy wysokich temperaturach prowadzi do spadku efektywności. Dlatego letnia odzież BHP powinna być wykonana z lekkich materiałów, które jednocześnie zapewnią odpowiedni stopień ochrony.
  2. Zdolność odprowadzania potu. Latem już najmniejszy wysiłek wywołuje silniejsze pocenie się. Dlatego odzież BHP powinna wykazywać zdolność jego odprowadzania. Nie chodzi wyłącznie o przykry zapach, który powstaje w wyniku kontaktu potu z bakteriami znajdującymi się na skórze, ale również obniżony komfort pracy. Dodatkowo spocona skóra łatwo ulega podrażnieniu, co może prowadzić do powstawania bolesnych odparzeń.
  3. Wygoda. Odzież BHP powinna zapewniać swobodę ruchu.

Eksperci zgodnie przyznają, latem najlepiej sprawdza się odzież BHP wykonana z naturalnych materiałów, wyposażona w specjalne perforacje. Jest lekka i wygodna, a na dodatek świetnie radzi sobie odprowadzaniem potu i wilgoci. Zapewnia też odpowiedni stopień ochrony przed zagrożeniami w miejscu pracy. Niestety, najczęściej jest droższa niż warianty wykonane wyłącznie z materiałów sztucznych lub syntetycznych. Latem jednak sprawdza się doskonale.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Powiązane treści