Od kilkunastu lat obserwujemy dynamiczny rozwój IT. Wysokie zarobki i duże zapotrzebowanie na specjalistów to czynniki, które wpływają na to, że rekrutacja w tej branży wygląda inaczej niż w innych sektorach. Kandydaci są świadomi swojej pozycji na rynku pracy, wobec czego mają wysokie oczekiwania względem pracodawcy. Co powinna wziąć pod uwagę osoba przeprowadzająca rekrutację na stanowisko programisty, testera czy product ownera? Podpowiadamy!
Oczekiwania specjalistów IT wobec rekrutacji
Specjaliści IT są najbardziej wymagającą grupą zawodową, jeśli chodzi o rekrutację. Ich oczekiwania względem pracodawcy doskonale prezentuje raport „Wizerunek rekrutera w branży IT” przeprowadzony przez agencję rekrutacyjną HRK w kwietniu 2020 roku.
Ankietowani zostali zapytani, na co zwracają szczególną uwagę w kontakcie z headhunterem. Aż 85% pytanych odpowiedziało, że zależy im na tym, aby rozmowa była jasna i konkretna. Dla 68% ważne jest merytoryczne przygotowanie. To pokazuje, jak ważne jest specjalizacja zespołów rekrutacyjnych. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że kandydat wyrazi chęć udziału w rekrutacji, jeśli rekruter wykaże się podstawową wiedzą techniczną i znajomością branży. Agencje rekrutacyjne IT, takie jak. HRK, współpracują z rekruterami, którzy mają doświadczenie w pozyskiwaniu wysoko wykwalifikowanych kandydatów z branży nowych technologii. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://hrk.pl/pl/it-contracting
Dla 66% ankietowanych istotne jest także regularne informowanie o statusie rekrutacji. Dlatego warto pamiętać o feedbacku. Informacja o wynikach rekrutacji powinna dotrzeć do wszystkich osób, które brały udział w rozmowach kwalifikacyjnych. To ważny element budowania candidate experience. Osoba, która dobrze wspomina proces rekrutacyjny, z większym prawdopodobieństwem weźmie udział w następnych rekrutacjach lub poleci firmę znajomym. Bardzo ważne jest także dotrzymywanie przez rekrutera terminów.
„Grzechy główne” rekruterów IT
Warto przyjrzeć się temu, na co najczęściej narzekają kandydaci z branży IT. Jak wynika ze wspomnianego wyżej raportu, są to: niedostateczna ilość informacji i brak personalizacji oferty. Kandydaci rezygnują z udziału w procesie rekrutacyjnym, jeśli rekruter nie jest w stanie dokładnie opisać stanowiska pracy, podać formy zatrudnienia ani widełek płacowych. 89% badanych wskazuje, że informacja o wynagrodzeniu powinna paść już w trakcie pierwszej rozmowy! Co ciekawe, aż 48% ankietowanych chciałoby usłyszeć coś więcej o możliwościach rozwoju w firmie. Perspektywa udziału w ciekawych projektach może przyciągnąć tych niezdecydowanych.
W branży IT, która jest jedną z najbardziej konkurencyjnych, bardzo ważna jest personalizacja oferty. To szczególnie istotne, jeśli to rekruter jest stroną aktywną w procesie rekrutacyjnym. Kandydaci oczekują, że oferta będzie uwzględniała ich indywidualne potrzeby. Dotyczy to zarówno wynagrodzenia, jak i formy zatrudnienia, trybu pracy, możliwości rozwoju czy pakietu benefitów.
Jak skutecznie rekrutować kandydatów IT? Podsumowanie
Rekrutacja do IT to duże wyzwanie dla rekruterów. Dlatego warto zadbać o doświadczenie kandydata na wszystkich etapach rekrutacji. Znajomość branży i prezentowanej oferty, a także feedback i troska o interes kandydata to aspekty, na które warto szczególnie zwrócić uwagę przy planowaniu procesów rekrutacyjnych w IT.
Treść promowana.