23 lutego 2023

Czy opłaca się zostać księgową? Ile zarabia pracownik działu księgowości?

Zapotrzebowanie na księgowych zgłaszają zarówno międzynarodowe korporacje, jak i małe, lokalnie działające firmy. Specjaliści z zakresu finansów, rachunkowości oraz podatku nie mają więc większego problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Pozostaje jednak kwestia wynagrodzenia, na jakie mogą liczyć. Ile zarabia się w zawodzie księgowego i czy rzeczywiście warto nim zostać, biorąc pod uwagę także ciążącą na nim odpowiedzialność?

Czym zajmuje się księgowa?

Praca jako księgowa okazuje się być niezwykle różnorodna, zwłaszcza jeśli chodzi o zakres obowiązków na poszczególnych stanowiskach. Osoby początkujące w zawodzie rozpoczynają od pracy jako młodszy księgowy bądź asystent. Następnie można awansować na samodzielnego księgowego, a kolejno na starszego i głównego księgowego. Młodszy księgowy zazwyczaj pomaga ewidencjonować dokumenty, a efekty jego pracy sprawdza doświadczony specjalista. Tymczasem samodzielny i starszy księgowy może we własnym zakresie prowadzić księgi rachunkowe, sporządzać sprawozdania finansowe czy deklaracje podatkowe. Główny księgowy staje się dodatkowo managerem całego działu, jednocześnie biorąc odpowiedzialność za podejmowane w zakresie finansów i rachunkowości decyzje.

Jak kształtują się zarobki księgowych?

Zarobki księgowych nie są jednolite – wpływ na ich wysokość mają między innymi:

  • doświadczenie zawodowe,
  • zakres obowiązków,
  • dodatkowe umiejętności i kompetencje (na przykład prowadzenie kadr i płac),
  • posiadane wykształcenie.

Młodszy księgowy w średniej wielkości mieście zarabia około 4000 zł brutto. Nie jest to wysoka pensja, jednak na ogół na tym stanowisku nie ponosi się większej odpowiedzialności, gdyż efekty pracy sprawdzane są przez doświadczonych kolegów z działu księgowości. Młodszy księgowy szybko może awansować na wyższe stanowisko, zarabiając tym samym więcej. Samodzielny lub starszy księgowy jest w stanie zarobić nawet 6000-7000 zł brutto. Tymczasem zarobki głównego księgowego sięgają aż 10 000 zł brutto i więcej. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w większych miastach zwykle zarabia się więcej, dlatego zarobki w Krakowie będą kształtowały się inaczej, niż na przykład w Opolu. Ponadto należy przyjrzeć się dokładnie miejscu zatrudnienia. W dużych, międzynarodowych korporacjach księgowi otrzymują wysokie wynagrodzenie, lecz zazwyczaj wymaga się od nich posiadania dodatkowych umiejętności, na przykład w zakresie porozumiewania się w języku obcym.

Odpowiedzialność w zawodzie księgowego

Wiadomo, ile zarabia księgowa, jednak wynagrodzenie to nie jedyny aspekt, na jaki należy zwrócić uwagę, wybierając zawód. Na tym stanowisku bardzo istotnym czynnikiem jest także odpowiedzialność, jaka ciąży już na samodzielnym księgowym. Specjalista ten musi posiadać dużą wiedzę w zakresie rachunkowości, finansów i podatków. Zmienność przepisów systemu podatkowego sprawia, że księgowy musi na bieżąco aktualizować informacje, nierzadko na własną rękę. Im więcej obowiązków zawodowych ma księgowy, tym szerszy jest zakres jego odpowiedzialności. Warto mieć to na uwadze, wybierając zawód dla siebie.

Czy warto zostać księgowym?

Oferty pracy dla księgowych dostępne są w niemal każdym mieście. Zapotrzebowanie na specjalistów jest tak duże, że nie muszą oni martwić się o znalezienie zatrudnienia. Ponadto mogą wybierać pomiędzy biurami rachunkowymi, korporacjami oraz małymi, lokalnymi firmami. Istnieje także możliwość znalezienia pracy w zakładach państwowych, choć na ogół zarobki tam są nieco niższe. Czy warto zostać księgowym? Z pewnością jest to praca dla osób, które lubią nowe wyzwania i potrafią logicznie myśleć. Muszą również chcieć stale poszerzać swoje kompetencje zawodowe, nierzadko doszkalając się po godzinach pracy. Nie jest to stanowisko dla osób, które chciałyby dużej stabilizacji – choć obowiązki powtarzają się, to jednak częste zmiany w prawie podatkowym sprawiają, że ciągle trzeba weryfikować poprawność ich wykonania. Warto wziąć to pod uwagę, decydując się na studia bądź kurs w zakresie księgowości, finansów oraz rachunkowości.

Powiązane treści