22 lipca 2022

Samochody hybrydowe – czym się charakteryzują i czy warto kupić samochód hybrydowy?

Samochody hybrydowe są z nami od kilkunastu lat. Na popularności zaczęły zyskiwać około 15 lat temu. Aktualnie niemal wszystkie nowo produkowane samochody mają zastosowane silniki hybrydowe, dlatego właśnie na tym rozwiązaniu dzisiaj się skupimy. Zapraszamy do lektury!

Co to są samochody hybrydowe?

Samochody hybrydowe mają dwa źródła napędu – spalinowy i hybrydowy. Dzielimy je na trzy rodzaje:

  • hybrydy miękkie – inaczej nazywane mild hybrid. Silnik elektryczny nie może samodzielnie napędzać samochodu, jednak odzyskuje energię podczas hamowania i działa wspomagająco na silnik spalinowy. Pozwala to na zaoszczędzenie paliwa i tzw. żeglowanie – jazdę ze stałą małą prędkością bez silnika spalinowego.
  • hybrydy pełne – w tej wersji silnik hybrydowy może samodzielnie napędzać silnik (dotyczy to małych prędkości). Taka wersja silnika sprawia, że samochód osiąga lepsze wyniki (jest większy moment obrotowy) oraz gwarantuje niższe zużycie paliwa. Niestety silniki te mają mały zasięg jazdy.
  • hybrydy plug-in – jest to ostatnia propozycja silnika hybrydowego. Daje możliwość ładowania samochodu z gniazdka elektrycznego. Umożliwia nawet kilkudziesięciokilometrowy przejazd bez silnika spalinowego. Akumulator starcza na około od 3 do 5 godzin jazdy.

Wady i zalety samochodów hybrydowych

Samochody hybrydowe mają zarówno wady, jak i zalety. Przed zakupem takiego samochodu, warto jest się z tym zapoznać, zobaczcie sami:

Zalety samochodów hybrydowych:

  • Największym plusem dla użytkowników samochodów hybrydowych jest to, że są oneznacznie bardziej oszczędne. Zgodnie z danymi technicznymi spalanie niektórych samochodów może spaść nawet do 4 l/100 km.
  • W niektórych hybrydach, zwłaszcza plug-in umieszczono silniki elektryczne, które pozwalają na obniżenie opłat parkingowych czy akcyzy i ogólnych kosztów używania samochodu.
  • Rozwiązanie to pozytywnie wpływa na środowisko naturalne – zmniejsza emisję spalin wydalanych z silników.
  • Samochody te są znacznie mniej awaryjne – nie dotyczą nas awarie m.in. koła dwumasowego, układów wtryskowych czy turbosprężarki

Samochody hybrydowe to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które na co dzień pokonują krótkie dystanse czy poruszają się po mieście.

Wady samochodów hybrydowych:

  • Samochody hybrydowe nie są dobrym rozwiązaniem dla osób, które często jeżdżą na długie dystanse czy na co dzień poruszają się autostradami.
  • Samochody te są droższe niż samochody z silnikami spalinowymi.
  • Niektórym może przeszkadzać dźwięk skrzyni CVT podczas szybkiej jazdy.

Materiał promowany.

Powiązane treści