27 czerwca 2022

Jakie pytania zadać sobie przed zakupem używanego samochodu? Praktyczny poradnik

Większość z nas przynajmniej raz w życiu stanie przed koniecznością wyboru samochodu. Może chodzić zarówno o wymianę pojazdu, jak i zakup swojego pierwszego auta. W obu przypadkach kluczowe jest odpowiedzenie sobie na kilka zasadniczych pytań, od których wiele zależy. Dobre przygotowanie i określenie tego, na czym nam konkretnie zależy, pozwoli nam uniknąć licznych problemów. Sprawdźmy, o czym dokładnie mowa!

Znalezienie samochodu, który spełni nasze oczekiwania, nie jest łatwym zadaniem, a cały proces trwa często nawet kilka miesięcy. Najważniejszą rzeczą, jaką trzeba jednak zrobić jest zminimalizowanie wszelkiego typu ryzyka, szczególnie jeśli decydujemy się na nabycie używanego pojazdu. Na szczęście, możliwość wyboru jest spora, i to zarówno jeśli chodzi o modele z wyższej, jak i średniej półki, w tym na przykład Volvo V50Toyota RAV4 czy Skoda Octavia 2.

Od czego zacząć poszukiwania samochodu?

W pierwszej kolejności warto określić swoje wymagania oraz zastanowić się nad tym, czy zależy nam na używanym, czy nowym samochodzie. Jeśli podejmiemy decyzję o zakupie auta używanego, nie pozostaje nic innego, jak śledzenie pojawiających się ofert, m.in. na Allegro, gdzie codziennie można trafić na prawdziwe okazje. Jednym z kluczowych pytań, jakie trzeba sobie zadać, jest to, w jakich okolicznościach będziemy korzystać z samochodu. Czy potrzebujemy go głównie do jazdy po mieście, czy do długich tras, albo jest nam niezbędne auto rodzinne, którym będziemy mogli pojechać na wakacje? Na tej podstawie można dokonać wstępnej selekcji co do gabarytów pojazdu, jego pakowności, mocy, jak i zużycia paliwa. Jedne modele sprawdzą się bowiem idealnie w kontekście sporadycznych przejazdów, inne natomiast są stworzone z myślą o intensywnej eksploatacji.

Czym kierować się przy wyborze używanego auta?

Najważniejsze jest odpowiednie podejście do tematu i dokładne przyjrzenie się ofertom sprzedaży samochodów używanych. Powinniśmy wybierać tylko te ogłoszenia, które zawierają jak najwięcej szczegółowych informacji, a sprzedający jest chętny do kontaktu i odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Zmniejsza to ryzyko tego, że ma coś do ukrycia, a oferta w rzeczywistości nie jest tak atrakcyjna, jak się wydaje. W obecnych czasach jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze samochodu jest to, ile spala paliwa, a także jak wysokie są koszty utrzymania, w tym ubezpieczenia, wymiany opon itp. Jeśli mamy możliwość obejrzenia interesującego nas samochodu na żywo, przyjrzyjmy się w szczególności stanowi technicznemu. Mowa tutaj o kontroli silnika, sprawdzeniu, czy nie dochodzi do żadnych wycieków oleju lub płynów, jakości opon itp. Istotny jest zarówno ogólny wygląd pojazdu, jak i detale, które pokazują, czy właściciel dbał o pojazd.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zapytać sprzedającego, dlaczego pozbywa się samochodu. Należy dopytać także o to, jaka jest historia auta, czy przechodziło jakieś naprawy, brało udział w wypadku lub kolizji, jaki jest dokładny przebieg itd. Na wiele pytań znajdziemy odpowiedź podczas jazdy próbnej, która jest swoistym testem każdego samochodu. Zwróćmy wówczas uwagę na to, jak pracują poszczególne elementy, w tym silnik, sprzęgło, skrzynia biegów, światła i wiele innych. Jakiekolwiek odstępstwo od normy powinno sprawić, że zakup tego konkretnego pojazdu stanie pod znakiem zapytania. Jeśli jednak wszystko przebiegnie dobrze, nie zwlekajmy z podjęciem decyzji o zakupie i przystąpmy do realizacji niezbędnych formalności.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Powiązane treści