24 lipca 2023

Jak zapomnieć o byłym? Najważniejsze zasady

Miłość towarzyszy kobietom i mężczyznom w wielu okresach życia. Kiedy jest pielęgnowana, może trwać bardzo długo. Uczucia to jednak bardzo delikatna sfera, więc nierzadko zakochanie wiąże się z cierpieniem. To nie jako dwie strony tego samego medalu. Jak zapomnieć o byłym i dlaczego niektóre relacje powinny się zakończyć?

Od uniesienia do tęsknoty – jak zapomnieć o byłym?

Kiedy się zakochujemy, w naszych mózgach dochodzi do uwolnienia hormonów szczęścia. Szukamy wtedy oznak, że druga osoba odwzajemnia nasze uczucia. Tutaj dowiesz się po czym poznać, że podobasz się chłopakowi.

W tym okresie patrzymy na świat zupełnie inaczej, a niektórzy pół żartem, pół serio mówią, że człowiek zakochany może być niebezpieczny lub też, że nie zna litości. Na pewno lepiej byłoby dla niego i jego otoczenia, aby nie podejmował ważnych decyzji. Narodziny miłości są dla organizmu prawdziwym szokiem – bywa, że jej koniec również. Nieraz porównuje się zakochanie do narkotycznego zamroczenia. Dopamina pobudza organizm i sprawia, że patrzymy bezkrytycznie na wybranka. Wydaje się tym jedynym.

Chemiczne zauroczenie wzmaga też fenyloetyloamina, bo wywołuje stan bliski euforii, jej działanie powoduje miłosny stan uniesienia. Wprowadza nas w narkotyczny trans, nie jest to jednak szkodliwe dla organizmu. Dlaczego o tym mówimy? Zmieniona chemia mózgu dosłownie nie pozwala myśleć racjonalnie. Stąd właśnie tak wiele pytań w stylu: jak zapomnieć o byłym? Siłą rzeczy ten stan się kończy i nasze uczucia się stabilizują. Zdarza się, że z czasem orientujemy się, że jesteśmy w nieudanym związku lub z jakiegoś powodu relacja nie przetrwała. Zastanawiasz się więc: jak zapomnieć o byłym, którego nadal kocham? Upraszczanie tego problemu do porad w stylu: zajmij się sobą, pracą, wyjedź, zmień otoczenie, nie zawsze przecież pomaga. Tęsknimy za osobą, która dostarczyła nam tak silnego koktajlu uczuć i euforii. Wiele dalibyśmy, by znów poczuć ten sam emocjonalny rollercoaster. Jeśli nie wiesz, jak zapomnieć o byłym, psycholog może być najlepszym rozwiązaniem. Nie wahaj się prosić o pomoc. Wsparcie specjalisty może być niezbędne. Kiedy powiemy o tym, co leży nam na sercu, jest znacznie lżej. Dla wielu osób utracona miłość to bardzo bolesny temat, z którym po prostu trzeba się nauczyć żyć. Zdarza się, że przez wiele lat towarzyszy nam tęsknota, którą trudno wypełnić.

Zmiany w sercu, w głowie i w życiu

Może wciąż nie wiesz, jak zapomnieć o byłym mężu. Małżeństwo to silny związek, a zanim dojdzie do jego rozpadu, musi się naprawdę wiele wydarzyć. Na pewno też potrzebna jest praca nad pielęgnowaniem relacji, mnóstwo cierpliwości i wzajemnego szacunku. Jeśli jednak uczucie wygasa i pojawiają się spory, sprzeczki oraz ogólne niezrozumienie (w skrajnych przypadkach przemoc ekonomiczna, psychiczna i fizyczna), często dochodzi do rozpadu związku. A może łączą się z tym pewne formalności i musisz też dochodzić swoich praw oraz praw dzieci? Tutaj przeczytasz jak skutecznie odzyskać alimenty.

Jak zatem zapomnieć o byłej miłości? Pomocne może być zrozumienie, że nasze uczucie nie było, niestety, czymś wyjątkowym. Każdy człowiek prędzej czy później zna silniej bijące serce, drżenie rąk i ogólną fascynację drugim człowiekiem. Nieraz bywa, że uczucie jest nieodwzajemnione, co sprawia jeszcze więcej bólu. Wiele kobiet stara się zrozumieć, jak zapomnieć o byłym po latach. Na pewno trzeba sobie znaleźć angażujące zajęcie, które pozwoli zająć umysł. Wspomnienia jednak będą wracać, niektóre piosenki, obrazy czy zapachy będą Ci przypominać o dawnej miłości. Można jednak być wdzięcznym za to, co dane było nam przeżyć i iść dalej. Wdzięczność to kluczowa postawa w tym kontekście. Pewne drogi w życiu się zamykają, inne bowiem otwierają.

Jak szybko zapomnieć o byłym? Metodą nie jest na pewno szybkie wchodzenie w kolejne relacje, żeby wypełnić pustkę. Warto jednak otaczać się przyjaciółmi. Zranione serce trzeba wyleczyć, aby nie przenieść niewłaściwych oczekiwań na kolejną osobę. Daj sobie czas na przeżycie straty i nie koncentruj się na swoim bólu. Pamiętaj, że każdy za kimś tęskni i idź do przodu. Szukaj wsparcia i nie rezygnuj z kolejnego uczucia, jeśli takowe pojawi na horyzoncie Twoich uczuć. Na pewno przyda Ci się kilka tytułów filmów na wieczór we dwoje (filmy to nie tylko rozrywka, to także rodzaj terapii). Ciesz się więc codziennością, na ile to możliwe, i doceniaj uczucia oraz przeżycia, ponieważ nawet te najtrudniejsze mówią Ci coś o sobie i o Twoich potrzebach. Żyj!

Powiązane treści