7 listopada 2021

Badanie techniczne auta – kiedy je przeprowadzić?

Okresowe badania samochodów oraz innych pojazdów mechanicznych są w Polsce obowiązkowe. Zaniedbania w tym zakresie grożą konsekwencjami m.in. w postaci mandatu. Jak zatem często należy przeprowadzać badania?

Badanie techniczne i przegląd techniczny – czy są tym samym?

Badanie techniczne i przegląd techniczny samochodu to pojęcia, których kierowcy często używają zamiennie. Tymczasem jak wyjaśniają eksperci z salonu Autoplaza, badanie techniczne i przegląd nie są tym samym. Co do przeglądu technicznego, to nie jest obowiązkowy. Odnosi się do kontroli stanu technicznego pojazdu zalecanego np. przez producenta lub autoryzowanego sprzedawcę. Podstawowym celem, jaki ma do spełniania przegląd, jest zachowanie gwarancji. Jego termin zależy głównie od marki i modelu pojazdu. Inaczej natomiast sprawa wygląda, jeśli chodzi o badania techniczne. Warszawa to doskonały przykład lokalizacji, gdzie tego typu badania są przeprowadzane na bardzo szeroką skalę. Badanie techniczne określane czasami mianem przeglądu rejestracyjnego ma za zadanie dopuścić pojazd do ruchu drogowego na określony czas – przeważnie na rok.

Badanie techniczne – kiedy należy je przeprowadzić?

W Polsce kierowcy są zobligowani do przeprowadzania badania technicznego przeważnie raz na 12 miesięcy, co wynika z tego, że po naszych drogach jeżdżą jedne z najstarszych w Europie aut. W myśl obowiązujących przepisów auta osobowe i ciężarowe o masie do 3,5 ton oraz motocykle i przyczepy o masie do 3,5 ton trzeba poddać pierwszemu badaniu przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji. Drugie badanie musi zostać wykonane przed upływem kolejnych 2 lat, a następne wymagane są raz roku. Właściciele ciągników i przyczep rolniczych oraz motorowerów na pierwsze badanie techniczne muszą zgłosić się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a na drugie i każde kolejne przed upływem 2 lat od dnia poprzedniej kontroli. W przypadku aut zabytkowych i lekkich przyczep konieczne jest tylko jedno badanie techniczne – przed rejestracją.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści