9 sierpnia 2021

Zabytki Tbilisi, które warto zobaczyć

Licząca sobie ponad milion mieszkańców stolica Gruzji to miasto pełne miejsc, które powinien zobaczyć każdy, kto chce choć trochę ją poznać. Postaramy się więc przedstawić kilka ważniejszych punktów na mapie Tbilisi.

Naszą wirtualną podróż po gruzińskiej stolicy, zaczniemy od budowli, która zdecydowanie góruje nad miastem. Mowa tu konkretnie o twierdzy Narikala. Jej początek datuje się na czwarte stulecie. Do dziś strzeże ją mur. Całość wznosi się na wzgórzu obok przepływającej przez obszar miasta rzeki Kury. Takie malownicze usytuowanie sprawia, że wizyta w twierdzy powinna okazać się nie lada gratką dla wszystkich miłośników architektury oraz zapierających w piersiach widoków. Dodatkowym i niewątpliwym atutem twierdzy są również znajdujące się nieopodal Narikali ogrody botaniczne oraz łaźnie siarkowe. Warto też dodać, że na dziedzińcu budowli zlokalizowany jest także kościół pod wezwaniem świętego Mikołaja. Jakiś czas temu został on poddany  zabiegom renowacyjnym.

Skoro jesteśmy przy miejscach kultu, warto wspomnieć, że kolejnym wartym odwiedzenia miejscem w Tbilisi jest choćby Sobór Trójcy Świętej. Choć jest to stosunkowo młoda świątynia (jej budowa rozpoczęła się dopiero w latach 90 minionego stulecia) to dziś jest ważnym miejscem dla wielu chrześcijan wyznania prawosławnego zamieszkujących Gruzję. Pomimo trudności związanych z dalszą budową, zdołano jednak doprowadzić ją do szczęśliwego końca. Warto dodać, że sobór to bardzo monumentalna. Jej powierzchnia wynosi pięć tysięcy metrów kwadratowych. Wchodząc do świątyni, zdołamy doliczyć się aż jedenastu ołtarzy! Wspomniana już powierzchnia soboru sprawia, że jest ona jedną z największych świątyń tego typu, nawet w skali globalnej.

Budynkiem, który nie ma charakteru sakralnego, ale za to ma wielką wartość z punktu widzenia gruzińskiej tożsamości narodowej, jest zlokalizowany w stolicy pomnik Matka Gruzja. Monument mierzący 20 metrów jest przedstawieniem kobiety. W jednej ręce dzierży ona miecz, a w drugiej kielich wina. Pierwszy symbol metaforycznie przeznaczony dla nieprzyjaciół. Wino z kolei symbolizuje to, czym zostaną powitani przyjaciele. Budowa aluminiowego pomnika rozpoczęła się w latach 50. Główną inspiracją do jej powstania było uczczenie ponad tysiącletniej historii Tbilisi.

Będąc w Tbilisi warto też spróbować miejscowych specjałów. Można zacząć od chaczapuri i doskonałego wina, by później poznawać kolejne smaki tego przepięknego kraju. Gdy przyjdzie do płacenia rachunku za wspomniane specjały, warto mieć przy sobie gotówkę. Choćby po to, by zostawić kilka tamtejszych lari. Warto zrobić to przed wyjazdem, by nie narazić się na zbyt wysoki kurs już na miejscu. Dobrym pomysłem będzie skorzystanie z opcji kantoru online. Pozwala ona w kilka chwil wymienić dowolną kwotę. Gotówka może być dostarczona zarówno do domu, jak i punktu odbioru. Może nim być na przykład najbliższy sklep sieci Żabka lub kiosk Ruchu. W razie potrzeby jest również możliwość wygodnego, a przede wszystkim bezpłatnego odbioru osobistego wymienionych pieniędzy. W tym celu zapraszamy do odwiedzenia naszego stacjonarnego punktu wymiany walut – kantor Katowice Tavex, gdzie posiadamy ponad 60 walut z całego świata, dostępnych od ręki.

Materiał gościnny, przygotowany przez firmę partnerską.

Powiązane treści