23 stycznia 2022

Wejście na Giewont z Kasprowego Wierchu – co warto wiedzieć?

Kasprowy Wierch i Giewont to jedne z najpopularniejszych szczytów w Tatrach. Zdobycie obu podczas jednego dnia jest możliwe, dodatkowo zapewnia podziwianie zapierających dech w piersiach górskich widoków. Jednak do takiej wyprawy trzeba się odpowiednio przygotować. Jak to zrobić? Sprawdź najważniejsze informacje o tym jak wejść na Giewont z Kasprowego Wierchu!

Giewont i Kasprowy Wierch – o szczytach

Giewont to bardzo chętnie zdobywany masyw w polskich Tatrach. Jest również jednym z ich symboli. Jego charakterystyczny profil przypomina sylwetkę śpiącego rycerza, a według legendy ma on obudzić się wtedy, gdy Polska będzie w zagrożeniu. Głównym wierzchołkiem masywu Giewontu jest Wielki Giewont (1894 m n.p.m.), na którym znajduje się 15-metrowy krzyż. Ze względu na dosyć wąskie podejście wyposażone w łańcuchy jest on trudniejszy w zdobyciu od Kasprowego Wierchu.

Kasprowy Wierch (1987 m n.p.m.) natomiast jest położony na grani Tatr, wyznaczając granicę polsko-słowacką. To zdecydowanie najczęściej odwiedzany tatrzański szczyt. Dostępne są liczne szlaki na Kasprowy Wierch. Działa też popularna kolej linowa z Kuźnic, z przesiadką na Myślenickich Turniach, która czynna jest przez cały rok. W sezonie letnim zwykle stoi przed nią długi ogonek turystów. Wzgórze to jest też znanym ośrodkiem narciarskim i na jego zboczach działają trasy zjazdowe. Na szczycie znajduje się także obserwatorium meteorologiczne.

Jak zaplanować wejście na Giewont z Kasprowego Wierchu?

Na Kasprowy Wierch wielu turystów dostaje się kolejką linową z Kuźnic, co znacznie ułatwia wyprawę i oszczędza czas. Na szczyt można także pójść pieszo, korzystając z kilku szlaków. Najczęściej wybierany jest szlak zielony z Kuźnic przez Myślenickie Turnie.

Potem z Kasprowego Wierchu można rozpocząć wejście na GiewontNajczęściej obierana jest malownicza trasa wiodąca przez grzbiet górski, na granicy polsko-słowackiej. Potem w rejonie Kopy Kondrackiej należy odbić w prawo i podążać prosto aż na szczyt Giewontu. Zejście może odbywać się w taki sam sposób, w połączeniu ze zjazdem kolejką linową. Można wybrać też powrót inną trasą, odwiedzając przy okazji schronisko PTTK Hala Kondratowa, by potem dostać się do Kuźnic.

Najlepsza pora na zdobycie tych dwóch popularnych szczytów to czas od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Poza tym okresem na szlakach mogą panować trudne warunki. Warto jednocześnie pamiętać, że w sezonie letnich wakacji oraz w weekendy w Zakopanem i na szlakach jest dość tłoczno.

Wejście na Kasprowy Wierch i Giewont – jakie szlaki wybrać?

  1. Szlaki na Kasprowy Wierch – na szczyt najłatwiej dostać się kolejką z Kuźnic albo szlakiem zielonym wiodącym z Kuźnic do górnej stacji kolejki linowej. Szczyt znajduje się kilkanaście metrów od stacji. Czas przejazdu kolejki to około 20 minut, a pieszego przejścia około 3 godzin.
  2. Szlaki na Giewont z Kasprowego Wierchu – najczęściej wybierany jest szlak czerwony, aż do Kopy Kondrackiej. Potem należy zmienić szlak na żółty i podążać nim do Kondrackiej Przełęczy. W tym miejscu szlak zmienia się na niebieski. Warto pamiętać o tym, że szlak na Giewont jest jednokierunkowy i tworzy pętlę. Czas przejścia to około 3 godziny.
  3. Szlaki z Giewontu – z Giewontu można zejść w okolice stacji przy Kasprowym Wierchu i zjechać kolejką albo obrać niebieski szlak i podążać nim aż do Kuźnic. Czas dla pierwszej opcji to około 4 godziny, a drugiej około 2,5 godziny.

O czym trzeba pamiętać przed wyprawą na Kasprowy Wierch i Giewont?

Najważniejsze informacje dla planujących wejście na Kasprowy Wierch i Giewont:

  • ze względu na skały i miejscowe strome podejścia należy korzystać z butów trekkingowych;
  • do plecaka warto włożyć napoje i prowiant, aby podczas wyprawy móc się posilić;
  • przed rozpoczęciem wyprawy w góry należy sprawdzić pogodę. Gdy zapowiadane są burze, lepiej przełożyć wyprawę na inny dzień;
  • czas przejścia z Kasprowego Wierchu na Giewont to około 3 godzin, natomiast z Giewontu na Kasprowy Wierch to około 3,5 godziny;
  • do Kuźnic można dojechać busami odjeżdżającymi z przystanków przy dworcach PKP/PKS w Zakopanem albo własnym samochodem – w okolicy dostępne są parkingi;
  • przy wjeżdżaniu na Kasprowy Wierch kolejką warto wcześniej wykupić bilet online na stronie internetowej Polskich Kolei Linowych;
  • za wejście na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego należy zapłacić – bilety wstępu można kupić w kasach TPN lub na ich stronie internetowej.

Materiał promowany.

Powiązane treści