12 sierpnia 2022

Czy cena za pozycjonowanie jest zawsze taka sama?

Czy cena za pozycjonowanie jest zawsze taka sama? Wbrew pozorom, z tym pytaniem boryka się dosyć spora liczba przedsiębiorców, którzy pragną poprawić swoje wyniki sprzedażowe. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż poprawnie przeprowadzone pozycjonowanie może sprawić, że nasza strona będzie dużo lepiej wyświetlana w wyszukiwarce Google. Przyjrzyjmy się więc wspólnie, co wpływa na cenę tego typu działań dla stron internetowych.

Wielkość oraz złożoność serwisu

Jedną z podstawowych kwestii, jeżeli chodzi o koszty pozycjonowania danego serwisu www, jest jego wielkość. Im jest on większy, oraz bardziej złożony, tym koszty rosną. Dlaczego? Otóż odpowiedzią są tutaj rosnące koszty – bardzo często do prawidłowego przeprowadzenia pozycjonowania jest potrzebny zespół ludzi zajmujących się różnymi dziedzinami. Im większy serwis, tym częściej okazuje się, że:

  • potrzebny jest większy zespół specjalistów,
  • potrzebują oni więcej czasu między innymi na odpowiednie przeanalizowanie danych i stworzenie odpowiedniej strategii działań.

Nie należy przy tym zapominać o konkurencyjności słów kluczowych niezbędnych z punktu działania danego serwisu www. Im bardziej popularne, tym więcej czasu potrzeba między innymi na ich prawidłowe użycie w serwisie – tak aby zwiększył one między innymi wyświetlenia danego serwisu.

Konkurencyjność

Nie należy przy tym zapominać o innej równie ważnej kwestii związanej z pozycjonowaniem serwisów internetowych, a mianowicie konkurencyjności. Mówiąc wprost, prawidłowo przeprowadzone pozycjonowanie ma na celu zwiększenie konkurencyjności danego serwisu www, na przykład sklepu internetowego, dzięki czemu jego sprzedaż powinna docelowo wzrosnąć. Jest tutaj jednak pewien warunek – pozycjonowanie musi być przeprowadzone w prawidłowy sposób. Wiele osób uważa, że można to zrobić szybko oraz tanim kosztem. Owszem, można podejść do tego w taki sposób, jednak należy pamiętać, że może okazać się to całkowicie nieskuteczne lub powiązane z zakazanymi przez Google praktykami, co z kolei wiązałoby się z nałożeniem filtrów dla promowanej domeny. Prawidłowo przeprowadzone pozycjonowanie nie jest też procesem jednorazowym – musi on trwać w sposób ciągły, a jego wyniki stale monitorowane. Między innymi właśnie z tego powodu cennik pozycjonowania niemalże nigdy nie jest taki sam dla każdego serwisu.

Podsumowanie

Na pytanie, czy cena za pozycjonowanie jest zawsze taka sama, można śmiało odpowiedzieć, że nie jest. W tej kwestii decydujące są tak naprawdę dwa czynniki, a mianowicie stawki firmy zajmującej się pozycjonowaniem oraz ilość pracy, jaką trzeba będzie poświęcić dla danej witryny. Co prawda o ile można określić przybliżony koszt, pamiętajmy jednak, że w trakcie przeprowadzania pozycjonowania pojawiają się dodatkowe komplikacje – dalsze, głębsze analizy mogą wykazać znacznie większe potrzeby, niż zakładano. Dlatego też cena pozycjonowania często nie jest taka sama, która zmienia się także wraz ze zmianami wprowadzanymi w algorytmach Google.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu

Powiązane treści