24 czerwca 2021

Jak pozbyć się worków pod oczami?

Ten problem widać i niemal czuć. Jak pozbyć się worków po oczami? Przyczyn jest kilka, a więc rozwiązanie także więcej niż jedno. Często workom pod oczami towarzyszą także inne objawy i nie jest to tylko kwestia zmęczenia czy starzenia się. W artykule opisujemy, co powinnyśmy wiedzieć o tym problemie.

Zdrowy tryb życia dla pozbycia się worków pod oczami

Worki pod oczami to dosyć powszechny problem. Niektóre źródła mówią, że problem ten dotyczy nawet co czwartej kobiety w Polsce. Czym właściwie są? To opuchlizna pojawiająca się pod oczami w wyniku zastoju limfy w tkankach podskórnych.

Mówi się, że częstą przyczyną worków pod oczami są kwestie genetyczne: jeśli nasza mama miała takie problemy, z biegiem czasu nas też będzie to dotyczyć. Kolejna z przyczyn to tryb życia. Im częściej się nie wysypiamy lub śpimy nieregularnie, tym wyższe będzie prawdopodobieństwo pojawienia się worków pod oczami. Także nadużywanie alkoholu i palenie papierosów predysponuje do tej przypadłości. Do zastojów limfy prowadzi także brak aktywności fizycznej. Wszystkie te aspekty powodują, że limfa krąży wolniej, słabsza jest filtracja zbędnych produktów przemiany materii, które nie trafiają do naczyń chłonnych, a nadal krążą po limfie i tym bardziej blokują jej przepływ.

Worki pod oczami pojawiają się także z wiekiem w wyniku osłabienia mięśni okrężnych wokół oczu, co osłabia także tkanki wokół nich. Ten problem dotyczy częściej osób opalających się.

Może to świadczyć także o większych problemach ze zdrowiem: chorobach nerek, serca czy tarczycy. W wyniku takich schorzeń bardzo często dochodzi do zatrzymania limfy w organizmie, czyli znanego wszystkim zatrzymania wody w organizmie.

Domowe sposoby, które pozwolą pozbyć się worków pod oczami

Jest kilka naprawdę dobrych sposobów, jak pozbyć się worków pod oczami. Większość z nich to proste, domowe sposoby. Ważne jest Twoje otoczenia. Wieczorem przewietrz sypialnię i napij się szklanki wody, nie zaszkodzi także pamiętanie o wodzie w ciągu dnia, co z pewnością zacznie z czasem wspierać przepływ limfy. Warto wybrać poduszkę, która będzie nieco unosić głowę ponad linię serca. O poranku użyj pilingu lub po prostu przemyj twarz chłodną wodą.

Równie skuteczne mogą okazać się kremy, które w swoim składzie zawierać będą:

  • witaminę C;
  • witaminę K;
  • kofeinę;
  • miłorząb japoński;
  • arnikę.

Takie preparaty należy wmasować i lekko wklepać w okolice pod oczami aż do uczucia ulgi, bo faktycznie możemy zauważyć, jak odpływa z tego miejsca limfa.

Skutecznym sposobem może okazać się także robienie okładów z herbaty, np. czarnej lub zielonej – ważne, by zawierała ona kofeinę. Herbatę należy zaparzyć w ciepłej – nie gorącej wodzie. Z takim okładem odpoczywamy nawet pół godziny.

Zwężenie naczyń limfatycznych, a więc także odpływ limfy może się pojawić w wyniku nakładania pod oczy chłodnych kompresów np. z ogórka. Warto schłodzić go w zamrażarce i przykładać pod oczy na około 10 minut dziennie. Warto używać także kostek lodu lub schłodzonej łyżeczki, które mogą służyć do masowania okolic oczu.

U niektórych osób sprawdzają się także okłady z plastrów ziemniaka. Te są źródłem potasu i skrobi, które także wspomagają usuwanie nadmiary wody z organizmu. Około półcentymetrowe plastry surowego ziemniaka należy przykładać pod oczy na czas do 10 minut.

Worki pod oczami – magiczny makijaż

Podkłady i korektory mogą nieco ukryć ten problem. Szczególnie w sytuacjach, kiedy pod oczami pojawiają się cienie. Cały Twój makijaż może skutecznie odwrócić uwagę od worków pod oczami. Wewnętrzne kąciki oczu warto potraktować rozświetlaczem lub korektorem. Tego drugiego jednak nie warto używać w dużych ilościach, ponieważ skóra w tym miejscu jest dosyć cienka i szybko zacznie się marszczyć. Ważne pod oczy używać korektora o ton jaśniejszego, niż do reszty twarzy. Korektora nie nakładamy też na całe opuchnięte miejsce, a jedynie na granicy pomiędzy opuchlizną a zdrową skórą. W przeciwnym wypadku ponownie przyciągniemy tylko uwagę do problemu.

Sposobów na pozbycie się worków pod oczami jest przynajmniej kilka. Prawdopodobnie na każdą z nas zadziała coś innego. Zanim jednak zaczniemy sięgać po specjalistyczne preparaty, zastanówmy się, czy nasz tryb życia nie sprzyja osłabionemu odpływowi limfy. Modyfikacja tych aspektów spowoduje usunięcie worków spod oczu i poprawę ogólnego samopoczucia.

Powiązane treści