9 sierpnia 2021

Ważne miejsca na mapie Erywania

Stolica Armenii to jedno z tych miast, które mimo, że nie znajdują się na szczycie listy najchętniej odwiedzanych miejsc w wakacje, z pewnością zasługuje na to, by je zwiedzić. Postaramy się, więc podrzucić kilka turystycznych rekomendacji.

Pierwszą będą Kaskady znajdujące się na wzgórzu zlokalizowanym w samym mieście. Schody, bo taką postać ma wspomniane miejsce, zostały wykonane ze skał posiadających formę porfiru. Obok nich znajdują się także różne kwietniki, rzeźby czy wreszcie fontanny. Schody posiadają w sumie prawie sześćset stopni. Jak nietrudno się więc domyślić, wspinaczka na nie zajmuje wiele czasu, jednak widoki rozpościerające się z ich szczytu, rekompensują każdy trud. Tym bardziej że nieopodal znajduje się także taras widokowy. Najwyższy punkt kaskad w Erywaniu wynosi ponad 300 metrów. Projekt powstania kaskad istniał już w latach 30 ubiegłego roku. Ostatecznie jednak turyści i mieszkańcy armeńskiej stolicy, mogą je podziwiać od 2009 roku.

Kolejnym wartym uwagi punktem Erywania jest Plac Republiki. Jest to główny i najważniejszy skwer stolicy. Budowa placu rozpoczęła się w latach 20., trwała 3 lata i zakończyła się w 1926 roku. Później jednak już po zakończeniu działań związanych z II wojną światową, Plac Republiki został przebudowany. Plac jest istotny nie tylko dla mieszkańców stolicy, ale w ogóle wszystkich Ormian. To na nim odbywa się wiele uroczystości o charakterze państwowym. Można tu oczywiście wymienić doroczną paradę wojskową, która ma miejsce doroczna parada wojskowa, z okazji Dnia Niepodległości. W Armenii jest to dzień 21 września.

Istotnym miejscem z punktu widzenia ormiańskiej tożsamości narodowej jest Instytut Matenadaran. Jest to placówka, która gromadzi w swych wnętrzach wiekowe rękopisy stworzone przez różnych autorów ormiańskich. Historia wielu z rękopisów jest często równie zawiła, co losy kraju w południowej Europie. W zbiorach znajdują się bowiem te prace, które musiano ratować przed zagrabieniem ich przez inne ludy, które w danym czasie znajdowały się na terenach tożsamych ze współczesną Armenią. Właśnie dlatego wartość rękopisów znajdujących się w repozytorium instytutu, jest tak istotna i ma wielką wartość dla każdego Ormianina. Warto dodać, że wiek najstarszych manuskryptów szacuje się na piąty wiek. Oprócz rękopisów ormiańskich, w zbiorach można znaleźć również te sporządzone po łacinie, czy nawet w języku arabskim. Warto dodać w tym miejscu, że liczba manuskryptów w Instytucie Matenadaran stale rośnie.

Przechadzając się słonecznymi ulicami Erywania, będziemy zapewne chcieli również spróbować lokalnych specjałów lub kupić pamiątki na ulicznych kramach. Przy tej okazji warto mieć przy sobie nie tylko kartę, ale także gotówkę. Choćby na wypadek, gdyby płatność kartą nie była z jakiegoś powodu możliwa. Dziś by wymienić walutę, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Wystarczy skorzystać z kantoru online. Ta usługa pozwoli w kilka minut zrealizować cały proces za pomocą kilku kliknięć i uderzeń w klawiaturę. Trzeba tylko wybrać kwotę, podać adres wysyłki i opłacić całość przelewem. Przesyłkę dostarczymy do domu lub punktu odbioru. Istnieje też możliwość odbioru w naszym punkcie wymiany walut – kantor Katowice Tavex, gdzie posiadamy ponad 60 walut z całego świata dostępnych zawsze od ręki.

Materiał gościnny, przygotowany przez firmę partnerską.

Powiązane treści