Wymioty w ciąży to sprawa absolutnie normalna. Są one częstą przypadłością przyszłych mam, szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży. Czy mogą ustąpić samoczynnie? Jak sobie z nimi radzić i czy da się ich uniknąć? Odpowiadamy w tym artykule.
Wymioty w ciąży – skąd się biorą?
Wymioty w okresie ciąży pojawiają się zwykle między 5. a 6. jej tygodniem. Ich intensywność słabnie około 10. tygodnia, a najczęściej całkowicie ustępują one w okolicach 14. tygodnia ciąży. Mogą pojawiać się w godzinach porannych lub wieczorem, choć ten pierwszy przypadek zdarza się zdecydowanie częściej. Wymioty mogą się ograniczać do samych nudności, które bywają równie uciążliwe.
Przyczyny wymiotów związane są z samą ciążą, a więc najczęściej z intensywną burzą hormonów, która wspomaga rozwój dziecka wewnątrz organizmu mamy. U kobiet w ciąży zwiększa się ilość progesteronu, prolaktyny, a także hormonów tarczycy, w tym TSH. Wymioty zdarzają się częściej kobietom z nadwagą i otyłością, paniom bardzo młodym, a także przy okazji pierwszej ciąży.
Przyczyny wymiotów w ciąży mogą być bardzo różne:
- Nudności i mdłości – mogą mieć podłoże metaboliczne, psychologiczne, ale najczęściej hormonalne. Zwykle przebiegają łagodnie, a proste patenty pomagają w ich ograniczeniu.
- Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – jest to dolegliwość dotycząca kilku procent kobiet w ciąży. Wówczas wymioty nie ustępują po I trymestrze ciąży, a mogą pojawiać się z różnym nasileniem przez cały jej przebieg. Często u pań zdarza się wtedy odwodnienie, a wymioty mogą występować przez cały dzień.
- Zakażenia dróg moczowych – również zdarzają się one często i mogą pogłębiać poranne wymioty.
- Migreny – pogarszaja ogólne samopoczucie w ciąży, zatem równie często powodują także wymioty.
- Problemy jelitowe – niedrożność, zaparcia i stany zapalne. To wszystko powoduje wzdęcia, twardość brzucha, często ból, a więc praca żołądka i wątroby również jest zaburzona.
Jak sobie poradzić z wymiotami w ciąży?
Jeżeli wymioty pojawiają się w godzinach porannych, warto zacząć dzień od choćby niewielkiej przekąski zjedzonej przed wstaniem z łóżka. Zaleca się także jedzenie małych posiłków co 2-3 godziny. Częste odbicia – niezależnie do tego, czy jesteśmy przed czy po posiłku – mogą sugerować nadchodzące wymioty. Warto się wtedy uspokoić, być może położyć, jednak nie na płasko, i napić miętowej lub czerwonej herbaty.
Chwilowo pomóc może także chłodny kefir, mleko lub jogurt naturalny. Dla wielu pań imbir jest dużym ratunkiem. Można go spożywać w formie herbaty lub jako kilka plastrów dodanych do szklanki wody.
W przypadku niepowściągliwych wymiotów ciężarnych wymioty mogą się pojawiać zarówno rano, jak i w ciągu dnia. W takich sytuacjach często ciężko jest w ogóle myśleć o jedzeniu, a więc bardzo szybko pojawia się efekt chudnięcia i suchość błon śluzowych. Jeżeli uda się sięgnąć po posiłki, warto skupić się na potrawach łatwostrawnych, ale pełnowartościowych, zjedzonych najlepiej w kilku mniejszych porcjach co około 2 godziny.
Warto sięgać po duże ilości warzyw i owoców, ale unikać np. ostrych w smaku warzyw i cytrusów. Pomocne może okazać się także sięganie po ciepłe posiłki. Duże znaczenie ma także unikanie stresu. Mówi się, że warto ćwiczyć jogę, a przy okazji spokojny oddech. Ważne są także kwestie czysto mechaniczne. Przy okazji wymiotów należy unikać szybkiej zmiany pozycji, gwałtownego podnoszenia się i forsownych ćwiczeń.
Inne skuteczne metody na wymioty w ciągu dnia:
- migdały jako dodatek do posiłków;
- częste mycie zębów, aby zaburzona w jamie ustnej flora nie pogłębiała mdłości;
- unikanie leżącej pozycji w porach okołoposiłkowych;
- regularne nawadnianie i picie kwaśnych soków;
- unikanie intensywnych zapachów i smaków.
Wymioty w ciąży – kiedy mogą być szkodliwe?
Łagodne wymioty nie wymagaj interwencji medycznej, natomiast jeśli problem się przedłuża i staje się coraz bardziej intensywny, może to wymagać odwiedzin u lekarza. Szczególnie dotyczy to sytuacji, kiedy pojawia się spore chudnięcie, zupełny brak apetytu i odwodnienie.
Z pewnością zaleceniem będzie wtedy oszczędzanie się, być może zwolnienie z pracy zawodowej. W przypadku ciężkich dolegliwości także leczenie farmakologiczne. Groźne może się bowiem okazać każde odwodnienie czy znaczne ograniczenie spożywania posiłków. To wszystko może mieć wpływ na rozwój płodu.
Wymioty w pierwszych tygodniach ciąży i na późniejszym etapie rozwoju dziecka mogą się zdarzać. Jeżeli proste metody wystarczają, aby ograniczyć ich częstotliwość – nie musisz się nimi przejmować. Odwiedź lekarza, kiedy staje się to bardzo uciążliwe i znacząco wpływa na Twoje zdrowie i samopoczucie.