4 sierpnia 2022

Pluszaki gwarancją ciekawszej zabawy dla Twojego malucha!

Nie da się ukryć, iż rynek zabawek od kilku lat ciągle się rozwija i oferuje dzieciom oraz rodzicom coraz więcej możliwości. Pomimo to nierzadko podczas wyboru akcesoriów dla malucha decydujemy się na to, co jest już sprawdzone. Idealnym tego przykładem są pluszaki, które nadal nie wychodzą z mody.

Pluszaki to niezbędny komfort dziecka

Pluszaki to pierwsze zabawki niemowlęcia. I nie bez powodu. Ich funkcja jest bowiem niezwykle ważna w rozwoju dziecka oraz odpowiedzi na jego potrzeby. Świat dla malucha jest miejscem fascynującym, pewnym dźwięków, zapachów i kolorów. Bywa jednak także niepokojący – zwłaszcza nocą, a także w momencie, w którym nie ma koło niego mamy lub taty. W takiej chwili to właśnie maskotka może pomóc ukoić nerwy i umożliwić dziecku poradzenie sobie z trudnymi emocjami. Pluszak jest czymś dobrze znanym, niezmiennym, kojącym. Posiada kształt i fakturę, które dziecko bardzo łatwo rozpoznaje. Dodatkowo pachnie znajomo. Niektóre przytulanki, takie jak szumiące zabawki Whisbear, dodają do tego także element dźwiękowy. Może on szybko załagodzić trudną sytuację. Pocieszająca moc zabawek jest niezwykle istotna w rozwoju umiejętności samodzielnego uspokajania się, bez ingerencji rodziców.

Rozwój umiejętności społecznych

Z czasem pluszaki wcale nie tracą na znaczeniu. Zyskują zupełnie nowe funkcje. Stają się nie tylko pocieszycielami, ale również zabawkami, które mogą znacznie wspomóc rozwój umiejętności społecznych dziecka. W jaki sposób? Oczywiście poprzez zabawę w udawanie. Według specjalistów warto zachęcać do tego już roczne dzieci. One korzystając z pluszaków, mogą przenosić do świata zabawy sytuacje znane z codziennego życia. Niezwykle ważne jest również umożliwienie dziecku współdzielenia tych gier z innymi dziećmi. Ulubiona zabawka może pomóc w interakcji z rówieśnikami czy ułatwić aklimatyzację w obcym miejscu. Poprzez zabawę z pluszakami dziecko – dzięki pomocy rodziców czy opiekunów – ćwiczy również język. Zwiększa zasób słów i uczy się opowiadania historii, które odgrywane są z udziałem zabawek.

Opieka nad zabawkowym przyjacielem

Pluszak, zwłaszcza jeśli jest z dzieckiem od chwili narodzin, staje się czymś więcej niż zwykłą zabawką. To członek rodziny, do którego maluch bardzo się przywiązał. Rodzice mogą zatem z łatwością zainicjować zabawy wymagające opieki i troski nad ukochanym misiem czy lalką. Nierzadko nie jest to konieczne, gdyż dziecko samoistnie ustawia się w roli opiekuna. Podarowanie dziecku nowego misia, który będzie wymagać troski, może być również doskonałym sposobem na przygotowanie malucha do przywitania na świecie siostrzyczki lub braciszka.

Rola pluszaka w życiu malucha jest znacznie większa, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ze względu na to, iż jest to tak bliska zabawka, staje się dla dziecka pocieszycielem, towarzyszem zabaw, a nawet przyjacielem, o którego należy się troszczyć. Z całą pewnością rodzice powinni więc uwzględnić obecność pluszaka w wyprawce swojego dziecka.

Powiązane treści