24 czerwca 2021

Jak ubrać dziecko do snu?

To, jak ubrać dziecko do snu jest sporym problemem szczególnie dla młodych rodziców. Czym się kierować a co z góry sobie odpuścić? Czy tylko temperatura wpływa na ubranie dziecka? Sprawdzamy, jak powinno to przebiegać u najmłodszych dzieci.

Temperatura powie Ci, jak ubrać dziecko do snu

Wbrew powszechnym opiniom, nawet małe dzieci nie wymagają bardzo ciepłych pomieszczeń. Niemowlaki komfortowo czują się w temperaturze w przedziale od 18 do 22 stopni. Taka temperatura otoczenia także dla nas jest przyjemna i określana jako temperatura komfortu cieplnego.

Warto też pamiętać, że przegrzanie dziecka może być bardziej niebezpieczne niż jego wychłodzenie. Ma to szczególne znaczenie w czasie snu. Przy zbyt wysokiej temperaturze dziecku obniża się odporność organizmu i sam sen staje się mniej efektywny. Dziecko może być przez to nerwowe, wiercić się i marudzić. Zanim zaczniemy myśleć o odpowiednim ubraniu dla dziecka do snu – sprawdźmy temperaturę w miejscu, gdzie będzie spędzać noc. Może nam to oszczędzić wielu przykrości.

Czy rodzaj materiału ma znaczenie w ubiorze dziecka do snu?

Niemowlak niestety nie powie nam, czy jest mu za zimno, czy za ciepło. W tej kwestii musimy zdać się na własną intuicję i obserwacje. Ubranko do snu powinno zapewniać dziecku komfort termiczny i być wygodne. Sami dobrze wiemy, że każdy materiał w kontakcie ze skórą może zachowywać się inaczej – mówimy wówczas, że materiał jest oddychający lub nie.

Ważny jest także fason. Nie ze względów estetycznych czy przez kaprys rodziców, a przez wygodę. Dziecku ciężko będzie się wyspać, kiedy guziki ubranka będą wbijać mu się w plecy. Z drugiej strony istotny będzie też rozmiar ubranka. Lepiej, żeby śpioszek był nieco za duży niż za mały, aby nie krępował ruchów dziecka.

Rodzice często przekonują się do tzw. rampersów, czyli bodów z krótkimi nogawkami. I tak naprawdę przy odpowiedniej w pomieszczeniu temperaturze, takie rozwiązanie będzie wystarczające. Jeśli chodzi o sam materiał najlepsze będą ubranka bawełniane – ciepłe, oddychające, miłe w dotyku. Latem bawełna szybko będzie także wchłaniać pot i zachowywać dobrą regulację termiczną ciała. Poza bawełną w ubrankach dla dzieci sprawdzą się:

  • jedwab;
  • wełna;
  • kaszmir;
  • len.

W przypadku niemowlaków warto kierować się zasadą ubierania dziecka w jedną warstwę więcej niż sami mamy na sobie. Jednak mimo stosowania tych zasad, często nadal mamy wątpliwości, w co ubrać dziecko do snu. Wtedy pojawia się jeszcze jedno rozwiązanie. O przegrzaniu dziecka świadczyć będzie pot na czole i karku, natomiast o wychłodzeniu zimne ręce i stopy.

Czapeczka i skarpetki – czy są konieczne?

Chodzenie na bosaka jest zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem w przypadku małych dzieci. W zasadzie wszystkie czynności – także spanie – dziecko może wykonywać w domu bez skarpetek i obuwia. W domu skarpetki będą wskazane w sytuacji, kiedy mamy duże powierzchnie płytek, które zwyczajnie są zimne. W pozostałych przypadkach, skarpetki i obuwie są niepotrzebne – także w czasie snu.

Warto też zwrócić uwagę na rozmiar skarpetek. Jeśli założymy dziecku zbyt małe – maluch będzie miał większą tendencję do wad stóp w wyniku podwijania palców.

Przykrycie, a może otulacz?

Ani pościel, ani poduszka, ani nawet kołderka nie są potrzebne dziecku przed ukończeniem roku. Powód jest prosty, dziecko przewracając się i kręcąc w nocy, może zasłonić tymi przedmiotami swoje drogi oddechowe. Bezpieczne wydają się jedynie śpiwory dla dzieci. Ograniczają one nieco ruchy dziecka, ale w tym wieku najczęściej im to nie przeszkadza.

Poza śpiworkami na rynku dostępne są także rożki, otulacze i kocyki. Rożki polecane są przede wszystkim dla noworodków. W rożkach dzieciom jest ciepło i czują się zaopiekowane. Warto wybrać luźne rożki, aby kontrolować w nich ułożenie dziecka. Podobne zastosowanie będą miały otulacze – te sprawdzą się szczególnie u bardzo małych dzieci w upalne dni.

Zastanawiając się, jak ubrać dziecko do snu musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Wiemy już, że przede wszystkim nie powinniśmy przegrzewać dziecka niepotrzebnym przykryciem lub zbyt wysoką temperaturą w pomieszczeniu.

Powiązane treści