17 lipca 2021

Ospa u dziecka, a wychodzenie na dwór

Ospa to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych u dzieci. Warto wiedzieć, kiedy ospa przestaje zarażać i kiedy może powodować powikłania, a być może zwłaszcza to, jak ospa u dziecka wpływa na wychodzenie na dwór?

Ospa najczęstsza wśród dzieci

Ospa pojawia się najczęściej wśród dzieci poniżej 10. roku życia. Rodzice, którzy nie przeszli choroby, najczęściej zarażają się od własnych dzieci. Niezależnie od wieku, szczepienie znacznie łagodzi przebieg choroby tak u dzieci, jak u osób dorosłych.

Sama ospa wietrzna to wirusowa choroba zakaźna, którą wywołuje wirus herpeswirus VZV. W pierwszej kolejności osadza się on w jamie ustnej, nosie i gardle. Jakiś czas później na skórze zaczynają pojawiać się charakterystyczne pęcherzyki. Ospa jest chorobą przenoszoną drogą kropelkową, dlatego relatywnie łatwe jest zarażenie rodzica od dziecka. Ciężki przebieg choroby dotyczy głównie osób niezaszczepionych, natomiast najczęściej dzieci przechodzą ospę łagodnie, a wszelkie objawy ustępują po maksymalnie 14 dniach. Nie mniej jednak należy pamiętać o tym, że powikłania i sam przebieg ospy mogą być intensywne.

Najczęściej pojawiające się objawy – poza wysypką – to gorączka, bóle mięśni i stawów. Różna może być intensywność tych objawów, a przez podobieństwo do grypy, mogą być one początkowo mylone właśnie z tym schorzeniem. Około dwie doby po pojawieniu się ewentualnej gorączki, na skórze zaczynają pojawiać się zmiany, które już stuprocentowo potwierdzą obecność ospy. Sama wysypka będzie bardzo intensywna w kolorze o formie raczej grudkowej lub plamistej. To powinien być dla rodziców pierwszy sygnał do izolacji dziecka od innych osób. Sama wysypka może być swędząca, ale należy kontrolować dziecko przed jej drapaniem, ponieważ takie rany ciężko się goją i często pozostawiają na skórze blizny.

Pojawienie się objawów choroby powinno nas także skłonić do wizyty u lekarza, który postawi odpowiednią diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie.

Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór

Ospa jest zdecydowanym przeciwwskazaniem do wychodzenia z domu. Przyczyn takiego stanu jest kilka. Przede wszystkim, ospa jest w końcu chorobą zakaźną, a poza domem bardzo ciężko jest kontrolować dziecko przed kontaktem z rówieśnikami. Jest to także choroba przenoszona drogą kropelkową, a więc nawet bez kontaktu bezpośredniego może dojść do zakażenia.

Trzeba pamiętać też o tym, że organizm dziecka w czasie zakażenia ospą będzie osłabiony. To powoduje, że nawet niewielkie przewianie może znacznie pogłębić pojawiające się objawy. O wyzdrowieniu mówimy po ustąpieniu gorączki oraz w czasie, kiedy zniknęły już niemal wszystkie wykwity na skórze.

Wychodzenie na dwór w czasie ospy to jeden z mitów

Rodzice często sugerują się ładną pogodą i nawet w czasie choroby chcą dać dziecku trochę wytchnienia na świeżym powietrzu. Prawda jest jednak taka, że wystawianie krostek na promieniowanie słoneczne także może powodować pozostanie po nich blizn.

Wysypka w trakcie ospy to nie zwykłe wykwity. Jest to jednak silna infekcja wirusowa, z którą organizm bardzo intensywnie walczy, a więc nawet w przypadku łagodnego przebiegu, kiedy dziecko poza wysypką nie ma praktycznie żadnych innych objawów – wyjścia na dwór mogą być szkodliwe.

Inne mity na temat przebiegu i leczenia ospy, mogą wzbudzać uśmiech, aczkolwiek nigdy nie powinniśmy się nimi kierować na poważnie.

  1. Ospa NIE JEST łagodną chorobą. Wręcz przeciwnie, jest to choroba wyjątkowo zaraźliwa, a niezależnie od objawów, walka organizmu z infekcją jest naprawdę intensywna.
  2. Przy ospie NIE NALEŻY stosować maści i pudrów na zmiany skórne. To w niczym nie pomaga, a także może pogłębiać stany zapalne i zwiększać predyspozycję do pojawienia się blizn.
  3. Ospą MOŻNA zarazić się więcej niż raz. Także osoby zaszczepione mogą ospę przejść, natomiast wówczas będzie ona miała znacznie łagodniejszy przebieg.

Niezależnie od tego, jak przebiega ospa wietrzna, wychodzenia na dwór w trakcie całego okresu leczenia choroby jest zabronione. Wynika to nie tylko z możliwości przeniesienia choroby na inne osoby, ale także z osłabienia odporności dziecka i obecności bardzo wrażliwych na słońce wykwitów na skórze. W czasie około 14 dni leczenia warto zostać z dzieckiem w domu i szukać prostych, a jednocześnie niewymagających wysiłku zajęć, w których uczestniczyć będzie mogła cała rodzina. 

Powiązane treści