18 czerwca 2021

Od jakiego wieku można chodzić na siłownię?

Wielu młodych ludzi zastanawia się, od jakiego wieku można chodzić na siłownię? Teoretycznie dolna granica wieku nie jest określona w prawie, natomiast regulaminy siłowni często ustalają własne zasady. Od czego to zależy? Czy zbyt wczesne treningi mogą wpływać na rozwój? Przekonajmy się.

Od jakiego wieku chodzić na siłownię?

Kluby fitness powoli odżywają po pandemicznych obostrzeniach i ponownie zaczynają się cieszyć popularnością nie tylko wśród dorosłych, ale także dzieci i młodzieży. Świadomość dbania o zdrowie na poziomie aktywności fizycznej jest coraz większa, jednak warto, aby nie popadać ze skrajności w skrajność. Wówczas treningi będą przynosiły zastrzyk energii i poprawiały ogólną wydolność fizyczną. Dotyczy to tak dorosłych, jak dzieci. Trudno jednak odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, od jakiego wieku można chodzić na siłownię czy też podjąć po prostu regularną aktywność fizyczną?

Wiele zależy tutaj od rozwoju dziecka na poziomie nie tylko fizycznym. Bardzo istotna jest sama chęć młodego człowieka do podjęcia ćwiczeń, a dla dorosłych przeanalizowanie formy treningów, jaka najbardziej mu odpowiada. W Internecie krąży ogólna opinia, że regularną aktywność fizyczną warto podjąć po ukończeniu 15. roku życia. To właśnie wtedy nastolatek jest w stanie dosyć precyzyjnie określić zakres swoich zainteresowań i zsynchronizować możliwości swojego organizmu z zamiarami. Co więcej, taki wiek najczęściej określany jest w regulaminach siłowni i jest to minimalny wiek, w którym można zakupić karnet na większości siłowni.

 

Treningi na siłowni dla nastolatków

Nie mniej jednak, przed rozpoczęciem treningów warto skonsultować się z trenerem personalnym, który pomoże dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń pod kątem sylwetki i obciążeń, które będą dla takiej osoby bezpieczne. Są także ćwiczenia, z których najlepiej od razu zrezygnować w przypadku nastolatków:

  • przysiady z dodatkowym obciążeniem na karku;
  • ćwiczenia z dodatkowym obciążeniem kręgosłupa;
  • wyciskanie sztangi z obciążeniem.

Te ćwiczenia wymagają dużego zaangażowania określonych części ciała, co w przypadku np. kręgosłupa może bardzo szybko prowadzić do przeciążeń, a w skrajnych przypadkach do zahamowania wzrostu. Dokładnie z tego powodu kluczem do sukcesu w poprawie wydolności organizmu jest odpowiednie dobranie techniki.

Nie tylko dzieci, ale także dorośli powinni rozpoczynać przygodę ze sportem od ćwiczeń ogólnorozwojowych wykonywanych przynajmniej dwa razy w tygodniu, natomiast nie codziennie. W trakcie takich sesji treningowych należy obciążać równomiernie wszystkie partie mięśni, co z czasem pozwoli na określenie, które z nich wymagają bardziej intensywnej pracy. Równie ważne jest utrzymanie prawidłowego oddechu niezależnie od intensywności ćwiczeń. To pozwoli także na rozpoznanie możliwości swojego organizmu, a z czasem pozwoli zauważyć efekty pracy nad kondycją.

Odpowiednio dobrany trening może przynieść wiele korzyści nie tylko pod względem wyglądu, ale także zdrowia fizycznego i psychicznego, co wśród nastolatków może mieć podstawowe znaczenie.

Najczęściej popełniane błędy przy treningach na siłowni

Nastolatkowie często nastawiają się na krótką pracę i szybki efekt. To błąd także u osób dorosłych, a u młodych ludzi tym bardziej. Młodzi amatorzy siłowni często nastawiają się na dużą ilość powtórzeń, przy małej różnorodności treningów. Wiąże się to często z obniżeniem jakości tych ćwiczeń, a więc większym ryzykiem kontuzji. Poza tym prowadzi do szybkiego przetrenowania w wyniku działania na określoną partię mięśni. Dzieje się tak także w przypadku zbyt dużej częstotliwości wizyt na siłowni.

Rodzic, który ćwiczy lub trener personalny powinien zacząć od wytłumaczenia dziecku, gdzie w danym momencie może zyskać najlepsze efekty lub jakie mięśnie wymagają u niego wymodelowania. Opinia kogoś z zewnątrz może być kluczowa, ponieważ młodzi ludzie często widzą siebie inaczej niż otoczenia, pełni są też kompleksów, które pchają ich w katorżnicze treningi. Osoba postronna może zwrócić uwagę na części ciała wymagające wymodelowania, ale także – co równie ważne – na te, które już wyglądają dobrze.

Odpowiedz na pytanie, od jakiego wieku można chodzić na siłownie, jest tak prosta, jak trudna, bo wiele zależy tutaj od podejścia otoczenia i samego zainteresowanego. Warto jest poznać motywacje młodego człowieka i nieco naprostować jego ewentualne wygórowane cele. Duża w tym rola dorosłych, którzy powinni trzeźwo patrzeć na nowe sportowe cele nastolatków.

Powiązane treści