29 listopada 2022

Najczęstsze błędy popełniane podczas wyboru obuwia dla dziecka

Wybór obuwia dla dziecka to bardzo poważna kwestia, choć niegdyś była bagatelizowana. Tymczasem to właśnie wybór pierwszych par obuwia może zaważyć na tym, czy stopy dziecka rozwiną się prawidłowo. Poniżej prezentujemy najczęściej popełniane podczas wyboru obuwia błędy, które mogą powodować u dzieci wady stóp!

1. Zakup obuwia „na zapas”

Któż z nas nie pamięta z dzieciństwa zakupu butów na zapas? Nawet jeśli nie każdy ma tego rodzaju wspomnienia, to zapewniamy, że jeszcze nie tak dawno temu była to powszechna praktyka. Kierowano się tym, że dziecięce stópki rosną bardzo szybko, zatem ekonomiczniej będzie kupić zdecydowanie za duże buty, by dziecko ponosiło je przez dłuższy czas. Tymczasem takie działanie jest równie szkodliwe co nakładanie dziecku zbyt małych butów i może wywoływać wady stópek u dzieci! Dobrze dobrane obuwie powinno być około 1-1.5 cm zbyt duże w stosunku do stopy.

2. Wybór niskiej jakości obuwia

Podobnie jak wyżej, zdarza się że rodzice uważają, że dziecku „nie opłaca się” kupować drogiego obuwia – przecież maluch bardzo szybko z niego wyrośnie. Niestety, takie zachowanie może sprawić, że buty będą wykonane z niskiej jakości materiałów, które wpłyną niekorzystnie na rozwój dziecięcej stópki. Najlepiej jest wybierać modele wykonane z naturalnych, oddychających materiałów.

3. Zbyt szybki zakup bucików

Wbrew temu, co uważano gdy to my byliśmy dziećmi – buciki wcale nie są potrzebne maluchowi już na etapie stawiania pierwszych kroków! Te – w miarę możliwości – powinny odbywać się boso lub w cienkich skarpetkach. Maluszek musi nauczyć się prawidłowo ustawiać stopy, a uczynienie tego w bucikach jest po prostu niemożliwe. Dobrze jest przedłużyć czas, kiedy dziecko nie nosi obuwia, do maksimum – inwestując w buty dopiero gdy zmusi nas do tego pogoda lub gdy maluch chodzi naprawdę pewnie.

4. Kupno modeli używanych

Zakup używanego obuwia to kolejny „grzech”, jaki pojawia się wśród często popełnianych błędów. Warto pamiętać, że każda stopa jest inna, a wkładka w obuwiu dopasowuje się do pierwszego właściciela. Co za tym idzie, takie buty nałożone innemu dziecku mogą wymuszać na nim nienaturalne ustawianie stóp lub – co gorsza – nieprawidłowo kształtować małą nóżkę.

5. Zakup „zaoczny”

Dziecko zawsze powinno brać udział w zakupie swoich bucików! Jeśli nie możemy zabrać malucha ze sobą do sklepu – lepiej jest zakupić wybrany model/modele online i w razie potrzeby po prostu zwrócić buty. Każda stopa jest inna, a buty wybrane bez możliwości przymiarki mogą być dla malucha po prostu niewygodne.

6. Źle dobrany kształt buta

Każda stopa jest inna, a co za tym idzie – potrzebuje nieco innego kształtu obuwia. Punkt ten jest ściśle powiązany z poprzednim: bardzo często podczas zakupu obuwia bez dziecka, źle dobieramy model do małych stópek. To prowadzi do wytwarzania nieprawidłowych wzorców podczas chodzenia!

Unikając popełnienia powyższych błędów, zmniejszamy ryzyko wystąpienia wad stópek u dziecka. Warto poświęcić nieco uwagi doborowi odpowiedniego obuwia – tak, by zabezpieczyć dziecko przed występowaniem kłopotów z chodzeniem.

Treść promowana.

Powiązane treści