24 czerwca 2021

Na jakim kontynencie leży Turcja? Pytamy pod kątem turystycznym!

Azja czy Europa? Kiedy ostatnio zastanowiłeś się, na jakim kontynencie leży Turcja? Może mieć to spore znaczenie pod kątem turystycznym i komunikacyjnym. W tym artykule chcemy Was przekonać do odwiedzenia tego pięknego kraju.

Na jakim kontynencie leży Turcja –  jakie to ma znaczenie?

Turcja jest krajem położonym w Azji Zachodniej na półwyspie Azja Mniejsza. I choć geograficznie Turcji leży bardzo blisko Europy, to kulturalnie faktycznie bliżej jej do Azji. Kraj połączony jest z aż czterema morzami, dlatego perspektywa urlopu w miejscu, gdzie znajdziemy i duże plaże i piękne miasta – staje się wyjątkowo ciekawa.

Jest to kraj ciekawy dla miłośników zabytków i smakoszy orientalnej kuchni. Swoją przyjemność znajdą tutaj także ci, którzy nie mogą obejść się bez kawy – Turcja słynie z bardzo dobrych ziaren i jeszcze lepszej formy ich parzenia.

Jak kontynent, na którym leży Turcja wpływa na pogodę?

Turcja jest krajem położonym tak naprawdę na dwóch kontynentach. W większości leży w Azji, ale częściowo znajduje się także w Europie. Dotyczy to niewielkiego skrawka historycznej krainy Tracji. Ten kraj to także wiele pasm górskich, a niemal cały kraj to tereny wyżynne. Niziny pojawiają się tutaj na wybrzeżach oraz w części europejskiej kraju.

Takie ukształtowanie terenu determinuje dosyć specyficzną pogodę, także ze względu na stepowy klimat. Mówi się, że najlepszym momentem na odwiedzenie Turcji jest okres od maja do października. Najwyższa średnia temperatura w Turcji, także w tym okresie, to 32 stopnie Celsjusza. Najniższa zaś temperatura to 12 stopni.

Kierunki turystyczne Turcji

Stambuł

Nie jest stolicą, a już dawno stał się miejskim sercem tego kraju. Jest też jedynym miastem na świecie, które leży na dwóch kontynentach. Przede wszystkim oferuje jednak całą skarbnicę atrakcji kulturalnych, które mogą szokować i zachwycać ze względu na swoją kontrastowość. Nowoczesne biurowce i orientalne zabytki mieszczą się tutaj właściwie na jednej ulicy.

Będąc w Stambule, koniecznie należy zobaczyć:

  • Błękitny Meczet;
  • Meczet Sulejmana;
  • Pałac sułtański Topkapi;
  • świątynię Hagia Sophia.

A to dopiero początek długiej listy atrakcji. Ponadto, warto wybrać się na przykład w rejs po cieśninie Bosfor z przepięknym widokiem na wybrzeże.

Kizkalesi

To niewielkie miasto położone w południowej Turcji to nie tylko ciepłe plaże i wody Morza Śródziemnego. To przede wszystkim duża twierdza, która wydaje się płynąć razem z morskimi falami. Właśnie od tego zabytkowego zamku swoją nazwę wzięło to małe miasteczko.

Amasyaa

Tutaj nie zamki a przepiękne konstrukcje natury robią największe wrażenie. Amasya to miasto położone około 130 km od wybrzeża Morza Czarnego. Wokół miasta rozciągają się skaliste Góry Pontyjskie. Zobaczyć tutaj można wiele meczetów, a także grobowce wykute w skale. Szczyt gór to także okazały punkt widokowy na całe miasto.

Kapadocja

To historyczna, a wręcz legendarna kraina Anatolii. Wielu uważa, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc nie tylko w Turcji, ale także na całym świecie. To niezwykłe miejsce to kompozycja wygasłych wulkanów i kominów czy księżycowego krajobrazu. Rozciągające się wszem i wobec formy skalne powstały na skutek erozji skał wulkanicznych. Nawet w tych czasach, można tutaj podziwiać domy wykute w skale i całe podziemne miasta.

Side

Side to miasto położone w południowej Turcji. Najbardziej atrakcyjny turystycznie jest tutaj cypel. Znajdziemy tu także wiele kilometrów plaży, szeroką ofertę hotelową oraz naprawdę dobrze rozwinięte centrum miasta, pełne restauracji, barów i sklepów. Side było popularnym kurortem turystycznym już w antyku. Teraz jego popularność nie gaśnie.

Turcja kojarzy się przede wszystkim z dobrą pogodą, ogromnymi hotelami i jeszcze większymi plażami, a także ogromem zabytków. Ma jednak do zaoferowania znacznie więcej. Bogata historia tego kraju łączy tradycję z nowoczesnością. Warto także dać się ponieść cudownej naturze, która w Europie jest nie do powtórzenia. Nie zastanawiaj się już, na jakim kontynencie leży Turcja – zakochasz się w tym kraju niezależnie od swoich preferencji.

Powiązane treści