Masturbacja u kobiet, czyli onanizowanie się to nadal dla wielu z nas tematem tabu. Warto jednak wiedzieć, że dotyczy to nie tylko osób samotnych, ale także małżonków i innych osób w stałych związkach. Czym jest masturbacja? Czy coś konkretnego oznacza? Mówimy o wszystkim, co ważne w tej kwestii.
Masturbacja – czym jest?
Masturbacja jest samodzielnym pobudzaniem narządów płciowych, które ma na celu osiągniecie zaspokojenia seksualnego z pominięciem udziału innych osób. Bywają również sytuacje, kiedy partner jest obecny w czasie masturbacji, natomiast jest tylko obserwatorem. Najczęściej masturbacji dokonujemy świadomie, natomiast zdarza się też seks przez sen. Najczęściej związane jest to ze snami erotycznymi. Masturbacja połączona jest często z wyobrażeniami o treści erotycznej lub sama jest nimi wywołana.
Często masturbacja dotyczy osób w okresie dojrzewania, niezadowolonych z życia seksualnego lub takich, które nie mogą odbywać tradycyjnego stosunku. Równie często masturbacja zdarza się u osób w stałych związkach i wcale nie zanika mimo zadowolenia z życia seksualnego z partnerem.
Masturbacja u kobiet – jakie to korzyści?
Masturbacja towarzyszy ludziom na każdym etapie życia. Sama w sobie nie jest groźna, nie może wysłać negatywnych skutków fizycznych i psychicznych. U mężczyzn może ona w pewnym stopniu chronić przed rakiem prostaty, natomiast masturbacja u kobiet może chronić przed infekcjami intymnymi. Skąd taki efekt? Wytwarzany w czasie masturbacji śluz chroni przed wniknięciem do organizmu np. bakterii chorobotwórczych. Sama w sobie masturbacja może także rozwijać nasze umiejętności i fantazje seksualne. Może przynosić wiele zaskakujących korzyści:
- Masturbacja rozładowuje napięcie i stres. W czasie takiego stosunku wydzielane są spore ilości dopaminy, czyli hormonu szczęścia, który zwalcza w naszym organizmie działanie hormonów stresu. Dopamina może działać także przeciwbólowo, a sam akt może rozluźniać mięśnie macicy, co bywa pomocne przy bolesnych miesiączkach u kobiet.
- Masturbacja to bezpieczny seks. Nie musimy do niczego się zmuszać, nie jesteśmy też narażone na choroby przenoszone droga płciową. Mamy okazję całkowicie skupić się na sobie i swoich potrzebach, a przy okazji lepiej poznać swoje ciało.
- Masturbacja u kobiet korzystanie wpływa na kwestie fizjologiczne, np. poprawia pracę mięśni Kegla czy zwiększa ilość białych krwinek, poprawiając przez to odporność organizmu.
Masturbacja u kobiet może także łagodzić bóle migrenowe, a ograniczenie stresu poprawia cały komfort naszego życia. Nie warto zmuszać się do tej formy seksu, ale tym bardziej nie warto się ograniczać, jeśli czujemy potrzebę masturbacji. Oczywiście do czasu, kiedy nie staje się to problemem psychicznym.
Masturbacja u kobiet – czy są skutki uboczne?
Niewiele jest negatywnych skutków masturbacji. Jednym z nich jest na pewno moment, kiedy dochodzi o uzależnienia. Problem ten ma podłoże psychologiczne i sam w sobie prowadzi do zwiększenia stresu organizmu, bo sama masturbacja nie sprawia już takiej przyjemności, jak kiedyś. Ważne jest także, aby do masturbacji nie używać dodatkowych przedmiotów, co może uszkadzać narządy płciowe tak u kobiet, jak u mężczyzn.
Masturbacja to prosta przyjemność, po którą możemy sięgać zbyt często. O uzależnieniu od seksu mówimy wówczas, gdy dana osoba nie może powstrzymać się od odbycia stosunku i sam akt odbywa się kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie. Nie towarzyszy temu jednak przyjemność, a raczej poczucie winy, pogłębiony stres, a w efekcie także izolacja od społeczeństwa. Mówimy wtedy o kompulsywnej masturbacji, która prowadzi do zaburzeń psychicznych i lękowych.
Uzależnieniu towarzyszą także inne doznania. Często taka osoba nie potrafi myśleć o niczym innym. Przestaje przejmować się pracą i życiem rodzinnym, a często onanizacją reaguje na stres. Bardzo często masturbacja staje się atrakcyjniejsza od tradycyjnego stosunku, którego zaczynamy unikać. W takich przypadkach warto skorzystać z pomocy psychologa czy seksuologa.
Masturbacja u kobiet niesie za sobą wiele korzyści, głównie w sferze poznania swojego ciała i potrzeb swojego organizmu, a więc może także poprawiać poczucie własnej wartości. Masturbacja, która poprzedza stosunek płciowy z partnerem, może pobudzać także naszego partnera i zwiększać otwartość obojga na nowe doznania. Kobiety dokonują głównie stymulacji łechtaczki, która jest ich najbardziej erogennym miejscem intymnym, natomiast masturbacja może dotyczyć całego wzgórka łonowego i wnętrza pochwy.