4 lutego 2022

Kiedy wprowadzić owoce i warzywa do diety dziecka?

Czy wiesz, że nawyki żywieniowe kształtują się już w pierwszych miesiącach życia człowieka? Dlatego już na etapie wprowadzania do diety niemowlaka pokarmów stałych warto podejmować dobre decyzje, które wpłyną na jakość odżywiania dziecka. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na tradycyjne rozszerzanie diety, czy BLW, warto zacząć od warzyw i owoców.

Pierwszy posiłek stały – od czego zacząć?

Rozszerzanie diety niemowlaka rozpoczynamy po ukończeniu przez malucha 6. miesiąca życia. Dziecko musi być już gotowe na wprowadzenie do diety pokarmów stałych. Gdy rozpoznasz u dziecka oznaki gotowości do rozszerzania jego diety, możesz zacząć zastanawiać się, jakie pokarmy podać dziecku. Aktualne schematy żywienia nie określają dokładnie jakie produkty oraz w jakiej kolejności należy wprowadzać do diety niemowlęcia. To rodzic decyduje o tym, jakie potrawy chce podać swojemu dziecku na początku rozszerzania diety. Dlaczego zatem nie zacząć od warzyw? Warzywa są doskonałym źródłem witamin, składników mineralnych czy błonnika i świetnie wpływają na zdrowie dziecka. Pierwszym pokarmem stałym może być gotowana marchewka, dynia, ziemniak czy każde inne warzywo. Jak przygotować pierwsze warzywne danie dla niemowlaka? Jeśli rozszerzamy dietę metodą tradycyjną, możemy ugotowane warzywa ugnieść widelcem lub zmiksować. W przypadku stosowania metody karmienia BLW podajemy warzywa w kawałkach.

Jak podawać warzywa według zaleceń metody BLW?

Czym dokładnie jest metoda BLW? Skrót ten oznacza po polsku Bobas Lubi Wybór. Według podstawowych zasad tej metody należy już pierwsze pokarmy podawać dziecku w postaci małych, miękkich kawałków. Dziecko je rączkami, bezpośrednio z rodzinnego stołu, samo wybiera, które kawałeczki jedzenia chce zjeść i jak dużo. Idealnym pierwszym posiłkiem będzie zatem pokrojona w paseczki, gotowana marchewka, dynia lub ziemniak. Możesz także wybrać inne warzywa. Ważne, aby były one na tyle miękkie, by dziecko mogło je przeżuć. Paseczki powinny mieć wielkość palca rodzica. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pierwsze pokarmy podać dziecku w formie papki łyżeczką, nawet jeśli decydujesz się na metodę BLW. Pamiętaj, że to ty jako rodzic decydujesz, co jest dla Ciebie i dziecka najlepsze.

Czy wszystkie warzywa są dozwolone?

Na liście dozwolonych produktów znajdują się praktycznie wszystkie warzywa. Oczywiście nie oznacza to, że pierwszy stały posiłek niemowlaka powinien składać się z sałatki warzywnej. Produkty podawaj pojedynczo, a potem obserwuj reakcję dziecka. Skąd mieć pewność, że wybrane warzywa są zdrowe? Najlepiej do gotowania wybierać świeże warzywa sezonowe, pochodzące od lokalnych producentów, z upraw ekologicznych.

Jak przygotować warzywny posiłek?

Najwięcej odżywczych wartości mają warzywa gotowane na parze. Jeśli możesz, wybierz właśnie taką metodę obróbki termicznej. Koniecznie pamiętaj, aby nie solić i nie dosładzać potraw. Można dodać odrobinę masła, oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek.

Kiedy można wprowadzić do diety owoce?

Wiesz już, że warto rozpocząć rozszerzanie diety od podania dziecku warzyw. Owoce także mają mnóstwo witamin i innych wartości odżywczych. Czy trzeba z nich rezygnować? Ależ oczywiście, że nie. Warto jedynie zacząć od zapoznania dziecka najpierw z wytrawnym smakiem warzyw, aby dziecko nie kojarzyło stałych posiłków z czymś słodkim i przyjemnym, ponieważ wtedy zawsze będzie wybierało tylko słodkie pokarmy, a odrzucało warzywa.

Jakie owoce można podawać dziecku?

Praktycznie wszystkie owoce możesz wprowadzać już na początku rozszerzania diety. Wśród tych najmniej alergizujących są jabłka, gruszki czy banany. Jednak nawet owoce częściej wywołujące alergię, jak truskawki czy pomarańcze oraz owoce egzotyczne, takie jak ananasy czy mango można spróbować podać niemowlakowi. W przypadku tych owoców należy szczególnie uważnie obserwować dziecko, czy nie wystąpi u niego reakcja alergiczna. Jeśli jesteś zwolennikiem metody BLW, owoce pokrój w paseczki lub na połówki i ćwiartki. Podaj dziecku na talerzu, tak aby mogło samodzielnie wybierać kawałki. Przy bardziej tradycyjnym podejściu możesz zetrzeć owoce na tarce lub zmiksować. Jeśli nie możesz podać dziecku świeżych warzyw, wykorzystaj domowe przetwory lub gotowe owoce w słoiczkach.

Treść sponsorowana

Powiązane treści