18 października 2021

Jak poradzić sobie z odpadami budowlanymi po budowie?

Budowa czy chociażby remont domu to ogromne wydatki – wie o tym każdy, kto zdecydował się na taki krok. Trzeba się zmierzyć z kosztami materiałów, do tego dochodzą wydatki związane z wynajęciem fachowców, ale oprócz tego istotny jest wywóz odpadów budowlanych, za który zazwyczaj trzeba zapłacić. Absolutnie nie wolno ich palić w piecu czy porzucać w lesie. Co zrobić z niepotrzebnymi odpadami budowlanymi? Sprawdź!

Czym są odpady budowlane?

Trzeba przede wszystkim wiedzieć, czym są odpady budowlane. Nazywamy tak zbędne rzeczy z budowy, które są nam zazwyczaj niepotrzebne i jedynie są problemem. Może to być gruz z remontu, odpady z betonu, mieszanki odpadów, odpady ceramiczne, materiały izolacyjne, papa i wiele innych. Sposobów na ich pozbycie się jest kilka, lecz co najważniejsze – pamiętajmy, aby postępować jedynie zgodnie z prawem! Poniżej przedstawiamy kilka najprostszych i najpopularniejszych rozwiązań.

Zawieźć do PSZOK-u

To jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań przez Polaków, jeśli chodzi o wywóz odpadów budowlanych. Na pewno bez problemu znajdziemy taki punkt w swoim mieście. Jedynym problemem może być transport – samodzielnie musimy zawieźć odpady do punktu. Co więcej, PSZOK przyjmuje jedynie odpady, które pochodzą z prac wykonywanych we własnym zakresie bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę lub jej zgłoszenia. To mocno komplikuje sprawę, bowiem jeśli np. budujemy dom wymagający zezwolenia, to musimy skorzystać z innej formy pozbycia się odpadów.

Wynająć kontener na odpady

Wygodnym i szybkim sposobem na pozbycie się odpadów budowlanych po budowie jest wynajęcie kontenera na odpady na przykład w firmie Usuń-Gruz, która działa na terenie Poznania i okolic.

Pamiętajmy, że zgodnie z prawem nie możemy składować odpadów na własnej posesji. Takie postępowanie może wiązać się z otrzymaniem kary w wysokości nawet kilku tysięcy złotych! Lepiej więc postępować zgodnie z przepisami i skontaktować się ze wspomnianą firmą, która podstawi kontener we wskazane miejsce, a gdy ten się zapełni, to go odbierze, a my pozbędziemy się problemu.

Materiał gościnny, przygotowany przez firmę partnerską.

Powiązane treści