19 lipca 2021

Gdzie leży Albania i czy to dobry kierunek turystyczny?

Gdzie leży Albania? Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym kraju? Jakie kryje w sobie ciekawostki i tajemnice? Co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się odwiedzić ten kraj?

Gdzie leży Albania

Albania jest jednym z europejskich państw. Położona jest na półwyspie bałkańskim, graniczy ona z Czarnogórą, Kosowem, Macedonią oraz Grecją. Od zachodniej strony otoczona jest wodami morza Adriatyku, z kolei od południa morzem Jońskim. Albania jest państwem, w którym czas okres letni jest przyjemnie ciepły. W okresie wakacji temperatura dochodzi do 30 stopni Celsjusza, a temperatura wody to najczęściej około 24 stopni. Co ważne, fale upałów nie pojawiają się tutaj zbyt często, a jeśli już, to nie trwają one długo.

Późnym latem mogą dać się odczuć deszcze, głównie przez wpływ morza Adriatyckiego. Mogą pojawić się także gwałtowne zmiany warunków pogodowych. Stąd zaleca się odwiedzanie Albanii, jako miejsca na urlop przed jesienią, najlepiej w okresie od czerwca do sierpnia. To oczywiście propozycja dla osób, które poszukują terenów, gdzie można wypocząć w ciepłe dni, w tym także na plaży. Albania w swoim krajobrazie proponuje także coś na czas poza letni. Ze względu na obecność gór na terenie kraju, mamy tutaj możliwość rozwijania się w sportach zimowych.

Albania, czyli morze, jeziora i góry

Albania jest miejscem, które łączy w sobie naprawdę wiele. Kraj ten ma dostęp do morza i pięknego wybrzeża, które ma niecałe 400 km długości. Dla tych, którzy wolą mniejsze ilości wody są tutaj także jeziora, nawet takie, które zachowały w swym sąsiedztwie zabytki z czasów średniowiecznych. Znajdzie się także dużo pola dla miłośników gór – 75% powierzchni kraju to górzyste tereny.

Albania – co warto zobaczyć?

Najciekawsze miasta:

  • Warto poświęcić czas na zobaczenie stolicy Albanii – Tirany. Jej ważnym punktem jest meczet Ethem Beja. Uwagę warto poświęcić również na katedrę i Mauzoleum Hodży. W Tiranie, co ciekawe, znajdujemy się także pomnik Fryderyka Chopina.
  • Poza stolicą warto odwiedzić miasto Kruja – w nim poleca się obejrzeć ruiny zamku z czasów średniowiecznych. W mieście tym można się wybrać na typowy, tradycyjny turecki bazar.
  • Na chwilę uwagi zasługuje także miasto Durrës. Jest to główny port nad Adriatykiem – odznacza się on bizantyjską oraz rzymską architekturą. Znajdziemy tam termy rzymskie, pałac byłego króla Albanii czy amfiteatr z czasów II wieku.

Miejsca warte uwagi:

  • Zatoka Karavasta – są to tereny wyjątkowo cenne dla Albanii. Wytyczono tam zasięg parku narodowego, aby chronić ptactwo wodne. Znajdziemy tam wydmy oraz tereny leśne.
  • Jezioro Ochrydzkie – najstarsze jezioro europejskie. Jego głębokość to ponad 280 m. Na brzegu tego jeziora możemy zobaczyć twierdzę cara Samuela z czasów średniowiecza.
  • Kanion rzeki Osum – określany jest cudem geograficznym Albanii. Ma wysokość 100 m, a jego długość wynosi ponad 15 km. W czasie wakacji istnieje możliwość, aby tym kanionem spłynąć na pontonie.
  • Osada Butrint – jest to obszar wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Można tam zobaczyć pozostałości łaźni rzymskich, kaplic czy też ruin zamku z czasów XV wieku.
  • Góry Północnoalbańskie – z najwyższym szczytem, jakim jest Maja e Jezercës (2694 m n.p.m). Góry te będą dobrym miejscem dla tych, którzy nie przepadają za męczącym podchodzeniem. W dolinach gór odnaleźć można zabytkowe kościoły.

Albania jest także krajem, którego kuchnia wywodzi ze smaków bałkańskich. Albańczycy lubią zupy, dania mięsne oraz nadziewane warzywa – w tym głównie paprykę. Bardzo popularną potrawą jest  gjyveç, składa się ona z warzyw oraz mięsa z papryką i ryżem. Znanym daniem jest także fërgesë z baraniny, do której dodaje się ser fetę oraz czosnek. Popularna w Albanii jest także musaka – zapiekanka z mięsem i warzywami.

W terenach nadmorskich można także smacznie zjeść owoce morza. Częstym dodatkiem do dań jest chleb pilaw. Albańczycy na deser chętnie spożywają ciasto revani czy bardzo lubianą i popularną chałwę.

Albania – jak położenie wpływa na bezpieczeństwo?

O Albanii krąży wiele stereotypów, w tym wiele krzywdzących i nieprawdziwych. Kraj ten należy do NATO, aspiruję także do tego, aby dołączyć do wspólnoty Unii Europejskiej. Co ważne obywatele Polski, którzy chcieliby podróżować do Albanii, nie potrzebują do tego wiz.

Albania to ciekawy i jednocześnie trochę niedoceniany kraj. Zobaczymy tu wyjątkowe zabytki architektoniczne, piaszczyste plaże, piękne krajobrazy oraz smaczne jedzenie. Albania może zaintrygować swoją historią oraz kulturą – warto dać jej szansę.

Powiązane treści