Balkony i tarasy są obecnie dopełnieniem stylu całego mieszkania, dlatego jeśli zastanawiasz się, co na balkon zamiast płytek, to śpieszymy wyjaśnieniami. Wymieniamy cztery rodzaje podłóg, które będą trwałe i funkcjonalne, a w dodatku dopasują się do niemal każdego stylu mieszkania.
Płytki, które zastajemy w naszych blokach często pozostawiają wiele do życzenia jeśli chodzi o atrakcyjność. Często latem się nagrzewają, natomiast zimą długo utrzymują chłód. Poza tym nie są w żadnym stopniu wygodne, a w dodatku często ich powierzchnia nie jest porowata, przez co stają się zbyt śliskie do codziennego użytkowania.
Posadzka żywiczna na balkon zamiast płytek
Zaczynamy dzisiaj od podłoża, które nie będzie się nadawać do każdego typu balkonów i tarasów, ale na pewno sprawdzi się w miejscach, gdzie od początku możemy mieć kontrolę nad wykończeniem budynku. Wylewki żywiczne – bo o nich mówimy – są bowiem bardzo wytrzymałe, a swoją estetykę potrafią utrzymywać przez długie lata.
Posadzki żywiczne mogą wyglądać inaczej u każdego z nas, a dodatkowo są także bardzo wdzięczne do aranżacji. Nadają się nie tylko na balkony i tarasy, ale także do wnętrza naszych domów. Na balkonie posadzka żywiczna powinna być nakładana w kilku cienkich warstwach przy zachowaniu niezbędnych spadów. Zanim przystąpimy do pracy, należy pamiętać o dokładnym przygotowaniu podłoża, a także zachowaniu spadów. W takiej posadzce nie będzie odpływu pomiędzy strukturą materiału, dlatego odpływ deszczówki musi być zachowany poprzez odpowiedni spad.
Kamienna płyta na balkon zamiast płytek
Najczęściej posadzka kamienna przygotowana jest z wyselekcjonowanych kamyków kwarcowych, granitowych lub marmurowych, które następnie zanurzane są w przezroczystej żywicy. Podobnie, jak w przypadku podłóg żywicznych możemy tutaj liczyć na pełną różnorodność kompozycyjną – wygląd posadzki zależy bowiem od rodzaju użytych kamieni.
Postępowanie z tego typu posadzką jest podobne, jak w przypadku podłóg żywicowych. Należy idealnie oczyścić nawierzchnię, w przeciwnym wypadku dobre związanie żywicy będzie niemożliwe.
Czysta żywica i kamienna płyta to coraz częstsza odpowiedź na pytanie: co położyć na balkonie zamiast płytek? Nie są to najtańsze rozwiązania, ale z pewnością jeśli zdecydujemy się na ich przygotowanie – będziemy mogli pochwalić się wyjątkową aranżacją balkonu.
A może drewniana podłoga zamiast płytek?
Drewno to nadal jeden z podstawowych materiałów używanych przy wykończeniach domów i mieszkań. Drewniane deski zyskały popularność przede wszystkim przez swój atrakcyjny wygląd. Drewno zawsze wygląda naturalnie i prezentuje się pięknie w niemal każdym stylu mieszkania.
Drewniane podłogi mają kilka zasadniczych zalet:
- nie nagrzewa się zbyt szybko i jest przyjemne w dotyku;
- ze względu na szeroki wybór drewno jest uniwersalne dla niemal każdego stylu;
- daje naturalny efekt wykończenia wnętrza czy balkonu.
Nie jest to oczywiście aż tak piękne, bo drewno wymaga jednak regularnej pielęgnacji. Ekspozycja na czynniki atmosferyczne powoduje zwiększoną podatność na korozję. Nie mniej jednak warto zastanowić się nad tego typu wykończeniem balkonu.
Kompozytowe deski na balkon
To bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnych płytek i litego drewna, które mają jednak swoje wady. Kiedy stajemy przed wyborem, czym wykończyć balkon zamiast płytek i drewna – deski kompozytowe mogą być idealnym rozwiązaniem. Kompozyt powstaje na skutek wymieszania mączki drewna i PCV. W efekcie deski takie przypominają drewno, ale nie wymagają regularnej konserwacji. Deski kompozytowe są odporne na wilgoć, a dodatkowo w zestawach najczęściej otrzymujemy cały system montażowy, który usprawni ułożenie podłogi.
Jedną z wad kompozytu może okazać się dosyć znaczne podwyższenie podłogi ze względu na legary, na których osadzone są deski.
Sztuczna trawa także się sprawdzi
Ostatnim rodzajem wykładziny na balkon, która zastąpi płytki, jest trawa. Oczywiście, nie prawdziwa, ale do złudzenia przypominająca parkowe alejki. Sztuczna trawa idealnie sprawdza się na zewnątrz budynków i chociaż producenci często zalecają jej zwijanie na zimę – nie wydaje się to bardzo uciążliwe, w końcu zwijamy ją, jak tradycyjny dywan. Sztuczna trawa jest odporna na działanie wilgoci i słońca. Nie wymaga też żadnego przygotowania podłoża – może być rozwinięta na dotychczasowej podłodze. Wydaje się, że wystarczy też zrobić dobre rozpoznanie rynku, aby znaleźć sztuczną trawę, która faktycznie przypominać będzie prawdziwą, a w dodatku dostępna będzie w konkurencyjnej cenie.
Wybór rodzaju podłoża na balkonie może okazać się skomplikowany. Na szczęście, jest to spowodowane jedynie bogactwem urodzaju. Dlatego jeżeli jesteś na etapie zastanawiania się, co idealnie nada się na balkon zamiast płytek i zastanego podłoża – przemyśl to dobrze. Nie tylko względy ekonomiczne, ale także estetyczne powinny kierować nami przy podejmowaniu decyzji.