17 lutego 2022

Biuro rachunkowe a podatkowe – czy jest między nimi różnica?

Dla wielu osób biuro rachunkowe, biuro podatkowe czy też biuro księgowe to pojęcia tożsame. W rzeczywistości jednak występują między nimi różnice. Warto wyjaśnić, czym zajmują się poszczególne biura. Z którego z nich powinno się, a z którego trzeba skorzystać prowadząc firmę?

Biuro rachunkowe i inne usługi obsługi finansowej

Najprościej byłoby stwierdzić, że biuro rachunkowe zajmuje się obsługą finansową firmy. Niemniej jednak byłoby to znaczne uproszczenie. W rzeczywistości bowiem rachunkowość to bardzo szerokie pojęcie. Poza ewidencją finansową, oznacza ono także sporządzanie sprawozdań oraz analiz. Natomiast ewidencja finansowa, czyli kontrola nad wydatkami i przychodami firmy to księgowość. Niemniej to również pewne uproszczenie, ponieważ księgowość dotyczy też kwestii prawnych, takich jak choćby podatki. Gdzie w tym wszystkim biuro podatkowe?

Jako biuro podatkowe możemy określić takie biuro, które zajmuje się tylko i wyłącznie obliczaniem i rozliczaniem podatków przedsiębiorstwa. Innymi słowy, zajmuje się wycinkiem księgowości. Ostatecznie zatem wnioski są jasne. Biuro rachunkowe zajmuje się wszystkim tym, czym zajmuje się księgowość, ponadto ma również wiele innych zadań. Natomiast biuro księgowe obsługuje podatki i inne kwestie dotyczące finansów. Biuro podatkowe z kolei to tylko i wyłącznie obsługa kwestii podatkowych.

Czy biuro podatkowe istnieje?

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nawet najmniejsze firmy prowadzą pewną księgowość. Dlatego też w praktyce większość firm korzysta z usług biur rachunkowych bądź księgowych. Jeśli chodzi o rachunkowość, jest ona niezbędna zwłaszcza w wielkich firmach. Kogo mogłoby zainteresować biuro podatkowe? W zasadzie to tylko osoby prowadzące działalność jednoosobową. W ich przypadku zatrudnianie biura księgowego może nie być konieczne.

Wyjaśniliśmy, czym różni się biuro rachunkowe od księgowego i podatkowego. Warto jednak podkreślić, że w praktyce na rynku działają głównie biura rachunkowe. Po prostu niektóre firmy korzystają tylko z części usług oferowanych przez te biura.

Powiązane treści