29 października 2021

Bateria umywalkowa stojąca czy ścienna – jaką wybrać?

Rodzajów baterii umywalkowych jest wiele. Chcąc wybrać optymalną, można wręcz pogubić się w gąszczu ofert. Poszczególne modele różnię się nie tylko ogólnym designem, kolorem powłoki, producentem czy wielkością, ale także i sposobem montażu. Na rynku są bowiem dostępne baterie umywalkowe ścienne, stojące (sztorcowe), bezdotykowe, a także samozamykające. W dzisiejszym wpisie chcemy porównać modele stojące i ścienne – zapraszamy!

Popularne baterie umywalkowe ścienne

Bateria umywalkowa ścienne, występują w dwóch rodzajach, biorąc pod uwagę sposób montażu, wyróżniamy:

  • baterie umywalkowe ścienne natynkowe – ten rodzaj armatury cieszył się ogromną popularnością kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. Obecnie coraz rzadziej tego typu baterie są wybierane do nowo aranżowanych łazienek. Te baterie ścienne były bezproblemowe podczas montażu, jednak widoczne przyłącza nie dodawały im estetyki, a także sprawiały, że utrzymanie jej w czystości nie było takie proste. Niewątpliwą zaletą baterii ściennych jest to, że nie zajmują one cennego miejsca na blacie szafki czy obok umywalki, sprawiają, że z samej strefy umywalki korzysta się też dużo łatwiej.

  • baterie umywalkowe ścienne podtynkowe – w przypadku tego rodzaju armatury wszystkie elementy przyłączeniowe, a także i głowica baterii zostały schowane w ścianie. Dzięki temu całość wygląda niezwykle estetycznie. Sama bateria nie zajmuje też dużo miejsca i jest bezproblemowa podczas czyszczenia. Modele te posiadają wiele zalet, są niezwykle trwałe i praktycznie bezawaryjne, chociaż zazwyczaj wybierane są właśnie ze względu na swoją estetykę. Sprawdzają się przede wszystkim w łazienkach nowoczesnych, w których minimalizm jest pożądany.

 

bateria umywalkowa

Baterie umywalkowe stojące – do jakiej łazienki?

W ostatnich latach zauważyć można, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się umywalki nablatowe, czyli takie które zazwyczaj przypominają kształtem misę i nie są wpuszczane w blat, jak w przypadku umywalek meblowych. Tego typu umywalki wybierane są do łazienek zarówno tych większych metrażowo, jak i małych. Dzięki nim można bowiem zaoszczędzić sporo miejsca w samej szafce podumywalkowej, co jest niezwykle ważne, w przypadku małych łazienek.

Wybierając umywalki nablatowe większość osób decyduje się na zakup baterii stojących. Sama bateria może zostać umieszczona na blacie w pobliżu umywalki lub w specjalnych otworach na umywalce. Montaż baterii umywalkowych sztorcowych nie jest skomplikowany i praktycznie każdy sobie z nim poradzi. Ważne jest jednak to by dobrać odpowiedni rodzaj (wysokość) baterii sztorcowej oraz optymalną odległość umieszczenia jej od umywalki, po to by użytkowanie jej było jak najbardziej komfortowe i by zapobiegać ewentualnemu rozbryzgiwaniu się wody. Do umywalek nablatowych z wyższym rantem na ogół wybierane są baterie umywalkowe sztorcowe wysokie.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści