12 lipca 2022

Zieleń miejska i nie tylko. Miskant memory – sprawdź

Czy zastanawiałeś/-łaś się kiedyś nad tym, jaka roślina sprawdzi się zarówno w przydomowym ogródku, jak i wśród miejskiego zgiełku? Najlepszym przykładem wszechstronnego zastosowania, są miskanty. No, ale jaka odmiana może być ozdobą miejskich aglomeracji oraz spokojnych ogródków działkowych jednocześnie? Na te i inne pytania w tym zakresie odpowiemy sobie w dzisiejszym materiale. Czytaj dalej!

Wspomnienia z ogrodu

Odmiana, która jest tak okazała, że trudno się za nią nie obejrzeć. Idealnie pasuje do miejskich zabudowań oraz ogrodów na przedmieściach. Jest dopełnieniem poszczególnych partii ogrodu i można z niej tworzyć naprawdę zjawiskowe żywopłoty. Wszystkie te cechy ma miskant chiński memory.

Miskant memory (Miscanthus sinensis) to wspaniała, rosnąca na 2,5 metra wysokości i 1,5 metra szerokości odmiana miskantów. Roślina należy do rodziny wiechlinowatych i jest jedną z najpopularniejszych traw ozdobnych, którą wykorzystuje się w ogrodach o dużym metrażu oraz jako ozdoba miejskich aglomeracji. Swoją sławę zyskała po zdobyciu złotego medalu w konkursie na międzynarodowej wystawie „Zieleń to Życie” w 2016 roku.

Jest to jedna z najwyższych traw ozdobnych. Charakteryzuje się przepięknymi i jedwabistymi kwiatostanami, które rozpościerają się ku górze, łagodnie falując na wietrze. Wiechowate kwiatostany prezentują się zjawiskowo jesienią, a gdy przekwitają tworzą pióropusze w srebrzystym odcieniu.

Stanowisko pod uprawę

Miskant memory preferuje żyzne oraz w miarę wilgotne gleby. Czuje się dobrze na lekko ocienionych, a także słonecznych stanowiskach. Pomimo tego, że miskanty na ogół zaliczane są do roślin szybko rosnących, to nie są to rośliny inwazyjne. Co to oznacza? Mniej więcej to, że nie rozrastają się w niekontrolowany sposób. Z tego względu można je dostosować do warunków panujących w każdym ogrodzie.

Krótkie kłącza miskanta memory (jak i wielu innych miskantów z rodziny wiechlinowatych) sprawiają, że przez długie lata rozrasta się on, by w efekcie stworzyć gęstą, zwartą kępę. Gdzie w takim razie roślina ta znajduje swoje zastosowanie?

Posadź w zgiełku i…

Tak jak to już wcześniej wspomniano, miskanty sprawdzają się zarówno, jako ozdoba miejskich aglomeracji i terenów podmiejskich. Są to niezwykle cenione trawy ozdobne ze względu na swoje piękne liście i bujne kwiatostany. Można sadzić je zarówno w grupach, pojedynczo, jak i w formie tła dla innych roślin (a jeżeli w ogrodzie znajduje się oczko wodne – tym lepiej).

Memory miskant chiński jest również świetną propozycją na rabaty. Tworzy bardzo dobry efekt wizualny sadzony także w dużych donicach. Bardzo często można zauważyć podobne rośliny w wielkich biurowcach, a także w ogrodach naturalistycznych.

Roślina jest świetną propozycją dla każdego ogrodnika. Jeżeli chciałbyś/chciałabyś wykorzystać go również w swoim ogrodzie (lub na tarasie/balkonie), to nie pozostaje Ci nic więcej, jak tylko wybrać się do odpowiedniego sklepu lub na stronę internetową w celu złożenia zamówienia. Pamiętaj: jeżeli kępa miskanta rozwinie się wystarczająco, może bez problemu samodzielnie zimować.

Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.

Powiązane treści