Nie zdarza się często, ale jeśli się pojawi, może stać się uciążliwym problemem. Uczulenie na hybrydę – jak leczyć i jakie są objawy? Rozwiewamy wszystkie Twoje wątpliwości.
Uczulenie na hybrydę – przyczyny i objawy
Manicure hybrydowy na całym świecie nie traci na popularności. Coraz częściej decydujemy się na samodzielnie wykonanie hybrydy w warunkach domowych, zamiast wybierać się na wizytę do salonu kosmetycznego. W takich warunkach łatwo o brak dokładności. Objawy uczulenia na hybrydę są dosyć łatwe do rozpoznania. Są do przede wszystkim:
- swędzenie opuszków i skórek wokół paznokci;
- pęcherzyki wokół paznokci;
- opuchlizna i bolesność palców.
Przyczyną takich objawów jest często niedokładne wykonanie zabiegu, co zdarza się szczególnie często osobom zajmującym się tego rodzaju manicure’em amatorsko.
Osoby rozpoczynające swoją przygodę z hybrydą mogą zbytnio zalewać naskórki wokół paznokci. Staje się to szczególnie niebezpieczne w sytuacji, kiedy skórki są podrażnione i zranione. Zalewanie skórek jest jedną z głównych przyczyn pojawienia się alergii.
Równie często zdarza się zbyt krótkie utwardzanie lakieru na paznokciach. Samo utwardzanie powinno zawsze odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta. Skrócenie tego czasu powoduje, że lakier od góry będzie utwardzony, a przy płytce paznokcia nadal płyny. To także znacznie zwiększa predyspozycję do wystąpienia alergii. Taki sam efekt może pojawić się w wypadku nieodpowiedniej lampy – jeśli jest stara lub zbyt słaba także będzie utrudniać utwardzenie lakieru.
Ostatnia z przyczyn to często słabej jakości sam lakier hybrydowy. Dlatego sięganie po mniej popularne produkty, mało znanych producentów to często nie najlepszy pomysł. Szczególnie w sytuacji, kiedy za tymi aspektami idzie niska cena.
Uczulenie na hybrydę – leczenie
Ważne jest, aby w przypadku pojawienia się pierwszych objawów jak najszybciej usunąć przyczynę alergii. W tym wypadku oznacza to usunięcie hybrydy. Najlepiej zrobić to pilniczkiem lub frezarką i unikać acetonu, który może pogłębiać objawy.
Po minięciu objawów powinnaś na pewno słuchać zaleceń lekarskich, bo często wizyta u dermatologa lub przynajmniej lekarza pierwszego kontaktu jest nieunikniona. Szczególnie w przypadkach, kiedy objawy utrzymują się przez kilka dni. Niestety, jedynym z głównych zaleceń będzie unikanie alergenu. Jeżeli nie wybierzesz się do lekarza, możesz posmarować podrażnioną skórę maścią z panthenolem lub przygotować okłady z rumianku.
Uczulenie nie musi jednak kończyć naszej przygody z lakierami hybrydowymi. Większość kobiet dosyć szybko wraca do manicure’u hybrydowego. Nie może się to jednak wydarzyć od razu. Lekarze uważają, że pół roku od wystąpienia objawów alergii to czas na detoks. W tym czasie należy nawilżać i dbać o skórki paznokci jak najlepiej, a przy kolejnym podejściu do hybrydy pilnować jakości jej wykonania.
Jak zapobiegać uczuleniu na hybrydę?
Niezależnie od tego, czy miałyśmy już niechcianą przygodę z uczuleniem na hybrydę, czy też nigdy nam się to nie przytrafiło – warto pamiętać o kilku kwestiach, które pozwolą znacznie zmniejszyć ryzyko uczulenia. Jest to kilka prostych, ale niezwykle ważnych kroków:
- Udaj się do profesjonalisty, jeśli nie masz doświadczenia w robieniu hybrydy.
- Inwestuj w dobrej jakości produkty, jeśli decydujesz się na manicure w domu.
- Dobrze przygotuj paznokcie do zabiegu. Nie piłuj płytki paznokcia, nie wycinaj skórek zbyt głęboko, nie maluj paznokci ze zranieniami.
- Unikaj kontaktu lakieru ze skórkami. Wymaga to pewnej wprawy, aby zachować estetykę wykonania zabiegu, ale tym bardziej wróć do punktu nr 1. jeśli nie ufasz sobie w tej kwestii.
Warto także raz na jakiś czas zrobić przerwę od lakieru hybrydowego. To pozwoli płytce paznokcia i skórkom odpocząć.
Jednorazowe uczulenie na hybrydę to jeszcze nie wyrok, ale na pewno ostrzeżenie. Być może jest to dla Ciebie czas, aby zrobić przerwę od manicure’u hybrydowego? A może to czas, aby sprawić sobie przyjemność pójścia do salonu kosmetycznego, który zaopiekuje się nami na najwyższym poziomie? Potraktuj epizod uczulenia jako impuls do zmian. Na pewno wyjdzie Ci to na zdrowie!