Pomidory to bardzo zdrowe warzywa. Ostatnimi czasy coraz większą popularność zdobywa pomidor koktajlowy. Wartość odżywcza tych małych pomidorów jest taka sama jak tych tradycyjnych – a dla wszystkich pomidorów jest ona bardzo duża. Ten rodzaj pomidorów można wykorzystać na wiele sposobów – dlatego warto poświęcić mu więcej uwagi.
Historia pomidorów na świecie
Pomidory to rośliny jednoroczne. Warzywa te dotarły do Europy w XVI wieku prosto z Ameryki Południowej. Pomidory były uprawiane już przez Azteków – to oni nadali im nazwę tomato. W najprostszym tłumaczeniu oznacza to miękkie owoce. W Polsce, do której pomidory zawitały w XVIII wieku, początkowo nie cieszyły się one zbyt dużą popularnością.
Obecnie znamy kilka powszechnie występujących rodzajów tych warzyw – wszytkie mają dosyć zbliżone właściwości odżywce. Różnią się jednak smakiem i kształtem. Jednym z rodzajów pomidorów są pomidory koktajlowe. Obecnie ta forma czerwonego najczęściej warzywa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na rynku można spotkać kilka odmian tych pomidorów, takich jak np.: mirabell, radana, venus czy koralik. Wszystkie charakteryzują się tym samym – są małe, o średnicy do 4 cm.
Pomidor koktajlowy – wartość odżywcza
W pomidorach koktajlowych zawarte są:
- węglowodany;
- tłuszcz;
- błonnik;
- białko;
- minerały takie jak: potas, wapń, sód, fosfor, cynk, magnez czy żelazo;
- witaminy, a wśród nich: witamina A, witamina B1, B2, B3, B6, B9, witamina C, witamina E oraz witamina K.
Wiele z tych składników jest nam bardzo potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz zachowania zdrowia. Chociażby potas, który pomaga obniżyć ciśnienie krwi czy żelazo odpowiadające za prawidłowo działający układ krwionośny. Magnez z kolei wpływa pozytywnie na układ nerwowy, podobnie jak witamina B6, która łagodzi jednocześnie stany napięcia. Pomidory koktajlowe zawierają także inne cenne witaminy, w tym A oraz C. Zjadając garść takich pomidorków, zaspokajamy 15% dziennego zapotrzebowania na witaminę A i jednocześnie 15% zapotrzebowania na witaminę C.
Obie te witaminy należą do przeciwutleniaczy – ich zadaniem jest zmniejszanie ilości wolnych rodników, co pomaga chronić nasz organizm przed niemal wszystkimi jednostkami chorobowymi. Ważnym przeciwutleniaczem znajdującym się w pomidorach jest likopen – najsilniejszy antyoksydant z grupy karotenoidów. Chroni on nasz organizm przed nowotworami, zmniejsza ryzyko zawału oraz wzmacnia odporność.
Jedząc pomidory, dbamy o trzy główne aspekty związane z naszym zdrowiem:
- Pomidory pomagają w procesie trawienia, głównie poprzez obecny w nich błonnik, który reguluję pracę naszego przewodu pokarmowego.
- Pomidory zapobiegają miażdżycy, a dzieje się to za sprawą obecności pektyn, które obniżają poziom cholesterolu we krwi. Na serce dobrze wpływa także wspomniany wcześniej likopen.
- Pomidory wpływają pozytywnie na nawilżenie i odżywienie skóry, dzięki obecności witaminy E i A. Witaminy te działają również przeciwzmarszczkowo.
Pomidor koktajlowy – samodzielna uprawa
Pomidorki koktajlowe można uprawiać zarówno na działce, jak i na balkonie. Sprawdzają się one dobrze zarówno w pojemnikach, jak i w gruncie. Przy odrobinie chęci i zainteresowania każdy może je mieć, choćby na balkonie.
Pomidory są cieniolubne, preferują ciepłe stanowiska. Nie należy przesadzać z dostępem słońca, szczególnie jeśli decydujemy się na uprawę na balkonie. Wtedy nie wybierajmy do tego strony z ekspozycją południową, ze względu na zbyt duże nasłonecznienie. Wystawa południowa będzie jednak optymalna w przypadku uprawy gruntowej. Warto pamiętać, że pomidorki koktajlowe są bardzo wrażliwe na niskie temperatury – nawet niewielkie przymrozki mogą doprowadzić do obumarcia rośliny.
Niezależnie od tego, na jaką formę uprawy się decydujemy, zacząć trzeba od wyhodowania rozsadów. Początkowo nasiona wysiewa się i przykrywa 0,5 cm warstwą ziemi. Wysiewów dokonujemy od marca do końca kwietnia. Nasiona trzymamy w ciepłym miejscu, utrzymując je w dobrej wilgotności. Należy zatem pamiętać o tym, aby je regularnie podlewać. Po kilku tygodniach, po uformowaniu się liści właściwych – rośliny przenosimy do większych pojemników. Zaleca się, aby rośliny wystawiać na zewnątrz dopiero po 15 maja.
Zbiory pomidorów koktajlowych mieszczą się najczęściej w czasie od lipca do września. To jednak jest zależne od kilku czynników: terminu wysiewów, odmiany pomidora czy warunków, w jakich były uprawiane.
Wartość odżywcza pomidora koktajlowego jest bardzo duża, dlatego warto jeść te warzywa. Szczególnie dlatego, że są one teraz coraz łatwiej dostępne na rynku oraz można je uprawiać samemu – nawet na balkonie. Naprawdę warto dać im szansę!