16 grudnia 2021

Opakowania na wynos – rodzaje i sposoby wykorzystania

Dzisiaj ludzie żyją w pośpiechu, dlatego też zwykle nie mają czasu, by coś sobie ugotować, a nawet zatrzymać się i coś zjeść, skupiając się wyłącznie na posiłku. Sporo zapracowanych osób je w biegu, dlatego wielu właścicieli lokali gastronomicznych wychodzi im naprzeciw, umożliwiając zabranie każdego z serwowanych posiłków ze sobą, do biura, szkoły czy na uczelnię. W takich wypadkach bardzo przydają się opakowania na wynos, które zapewniają bezpieczny transport wybranych dań czy napojów. Pojemniki te mają różne rodzaje i choć zwykle wszystkie uznawane są za jednorazowe, można je jeszcze potem powtórnie wykorzystać.

Popularne rodzaje opakowań na wynos

Duże zainteresowanie właścicieli lokali gastronomicznych ofertą opakowań na wynos wymusza na ich producentach poszukiwania coraz nowszych rozwiązań, jeszcze bardziej funkcjonalnych i niezawodnych. Wśród najczęściej stosowanych rodzajów opakowań tego rodzaju znajdują się:

  • pojemniki i opakowania papierowe – wszelkiego rodzaju tacki, a także opakowania cukiernicze, służące do przenoszenia ciast czy tortów, zamykane pojemniki na kanapki czy mięso. Także pojemniki wykonywane z pulpy papierowej bądź trzcinowej, niedzielone, dzielone na dwie lub trzy przegródki;
  • pojemniki plastikowe – zamykane pojemniczki czy miseczki służące do przenoszenia sałatek, dań obiadowych (w tym sushi). Również mogą dzielić się na dwie lub trzy części, lub nie posiadać takiego podziału;
  • kubki – papierowe bądź plastikowe, służące do transportu różnego rodzaju napojów – zarówno gorących, jak i zimnych.

Opakowania na wynos – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Kiedy wybiera się opakowanie na wynos do swojej gastronomi, trzeba sobie przede wszystkim odpowiedzieć na pytanie, jakiego rodzaju dania będzie się serwować. Warto postawić na różnorodność, ponieważ wtedy zawsze ma się większe pole manewru w razie poszerzania oferty.

Na pewno powinno się zwrócić uwagę na jakość opakowania na wynos, a także zastanowić się, czy jest w pełni praktyczne i odpowie na potrzeby klienta. W przypadku serwowania dań gorących warto wyposażyć się w pojemniki zachowujące ciepło, z kolei do gorących napoi przydadzą się kubki o nieco grubszych ściankach, które zapobiegną poparzeniu dłoni. Coraz częściej, w trosce o środowisko, sięga się też po opakowania biodegradowalne, które można poddać recyklingowi.

Jak można wykorzystać opakowania na wynos? Bardziej i mniej kreatywne sposoby

Po tym, jak osoba biorąca jedzenie na wynos skończy posiłek, zostanie z jednorazowym opakowaniem. Oczywiście, może je wyrzucić natychmiast do kosza, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by pozwoliła mu jeszcze jakoś „zaistnieć”. Najczęstszym sposobem na ponowne użycie opakowań plastikowych jest umycie ich i dalsze przechowywanie w nich żywności (w lodówce lub kiedy chce się na przykład zabrać je ze sobą do pracy). Można jednak podejść do tematu nieco bardziej kreatywnie.

Idea upcyklingu, czyli tworzenia nowych rzeczy z odpadów, nakłania do przygotowywania ciekawych dekoracji i funkcjonalnych rzeczy również z papierowych czy plastikowych opakowań. Z papierowych tacek czy wytłoczek, poprzez ich odpowiednie ułożenie i sklejenie, można stworzyć efektowne ozdoby do domu. Papierowe opakowania mogą z kolei posłużyć za zabawkę dzieciom, które na pewno znajdą im jakieś ciekawe zastosowanie. Kubki natomiast warto udekorować (te papierowe można pomalować przy pomocy flamastrów, cienkopisów czy farb), zrobić dziurki w ich dnie i wykorzystać do zasadzenia małych, sezonowych roślinek (będą też dobre w przypadku małych sadzonek czy ziaren, które dopiero mają wykiełkować).

Opakowania na wynos: gdzie je pozyskać?

Wszelkie opakowania na wynos można kupić w hurtowniach stacjonarnych bądź tych prowadzących sprzedaż online, jak na przykład ta: https://unipack.pl/sklep/opakowania-na-wynos/. W takim miejscu dużo łatwiej się odnaleźć niż wśród stacjonarnych półek, a ceny często okazują się jeszcze korzystniejsze. Co więcej, zakupy przez Internet pozwalają zaoszczędzić wszystkim zabieganym użytkownikom ich cenny czas.

Artykuł gościnny.

Powiązane treści