31 maja 2022

Odstraszacze zwierząt – jak skutecznie pozbyć się gryzoni?

Od zarania dziejów ludzkość spotyka się z różnymi problemami i niedogodnościami. Jednymi z nich są obecne w domach i mieszkaniach szkodniki. Ich celem padają jednak nie tylko nasze posesje, ale również samochody, instalacje i inne elementy. Na przestrzeni wieków ludzkość radziła sobie ze szkodnikami w przeróżny sposób – mniej lub bardziej humanitarny, a jedną z popularniejszych metod było konstruowanie pułapek lub chociażby posiadanie kota. Dowiedz się, jak dzisiaj skutecznie możesz odstraszyć gryzonie, aby nie martwić się o szkody, które mogą wyrządzić generując wysokie koszty.

Odstraszacz zwierząt – jaki wybrać?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i zależy oczywiście od rodzaju szkodników, z którymi mamy problem. Najczęściej są nimi gryzonie, jednak i po tej kategoryzacji ciężko o uniwersalny sposób na pozbycie się wszystkich. Inaczej będzie to wyglądać w przypadku kretów, które ryjąc tworzą kopce na naszych trawnikach i w ogrodach, inaczej z myszami, które zadomowiły się w naszych mieszkaniach, a jeszcze inaczej z kunami i łasicami, które podgryzają kable w naszych samochodach i zagryzają kury w kurnikach. Odstraszacze na myszy czasem różnią się więc od odstraszaczy gryzoni do samochodu, dlatego warto przyjrzeć się i zapoznać z dostępnymi na rynku humanitarnymi sposobami.

Odstraszacze gryzoni – rodzaje

W internetowych sklepach dostępna jest szeroka gama urządzeń, które w skuteczny i humanitarny sposób odstraszają szkodniki, przede wszystkim gryzonie. Możemy podzielić je na kilka rodzajów, które różnią się między sobą techniką działania oraz przeznaczeniem.

  • Odstraszacze na ultradźwięki – to jeden z najbardziej popularnych odstraszaczy na myszy i inne gryzonie. Odstraszacze tego typu bazują na emisji ultradźwięków, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha, za to silnie drażnią układ nerwowy gryzoni powodując ich wynoszenie się z obszaru działania urządzenia. Są więc dobrym wyjściem w przypadku, kiedy nie jesteśmy w stanie zlokalizować dokładnego miejsca przebywania szkodników. Dobrym miejscem do ustawienia takiego odstraszacza jest także okolica, w której parkujemy nasz samochód, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko potencjalnych szkód wyrządzanych na przykład przez kuny.
  • Odstraszacze świetlne i dźwiękowe – te urządzenia wyposażone są w czujniki ruchu, które rejestrując ruch emitują słyszalne dla intruzów, ale także gospodarzy dźwięki i sygnały świetlne. Jest to tańszy sposób w porównaniu do odstraszaczy zwierząt na ultradźwięki, natomiast zdecydowanie mniej komfortowy i bardziej uciążliwy dla domowników.
  • Odstraszacze w płynie – to często w pełni naturalny sposób, który działa szczególnie dobrze jako odstraszacz na myszy, kuny, krety i inne gryzonie. Takie płyny wlewamy do tuneli kretów, bądź nasączamy nimi materiał w pobliżu siedlisk gryzoni czekając, aż zniechęcone zapachem opuszczą naszą posesję. Takie substancje są najczęściej naturalne i bezpieczne dla zwierząt domowych, a oprócz formy płynnej mogą być używane także w postaci proszku lub sprayu. Tego typu odstraszaczami na gryzonie są również olejki lub naturalne rośliny, za którymi szkodniki szczególnie nie przepadają. Są nimi między innymi: czosnek, tuja, bez oraz liście orzecha włoskiego.

Jak odstraszyć mysz?

Myszy to jedne z gryzoni, które najchętniej zamieszkują w naszych domach i należących do nich budynkach. Istnieją różne metody odstraszające myszy, a najczęściej używanymi są łapki oraz trutki, które doprowadzają do długiego, powolnego i bolesnego umierania zwierząt. Należy wiedzieć, że humanitarnych sposobów na pozbycie się myszy z domów jest naprawdę wiele i w przeciwieństwie do trutek oraz łapek są one bezpieczne dla domowych zwierząt. Chcąc pozbyć się gryzoni z domu warto wykorzystać naturalne odstraszacze na myszy i szczury, a także wspomniane odstraszacze na ultradźwięki. W pełni naturalnymi sposobami są między innymi zioła, takie jak mięta, rumianek, wilczomlecz, ale także oleandry, liście pomidora, cytryna i czosnek. Jednym z przyjemniejszych dla człowieka odstraszaczy na gryzonie jest… kot. Sama obecność kota znacznie ograniczy pojawianie się myszy w domu, które jak każde zwierze chce żyć w spokoju.

Jak zamontować odstraszacz zwierząt w samochodzie?

Samochód jest często narażony na różnego rodzaju uszkodzenia, również te spowodowane przez dzikie zwierzęta, w tym gryzonie. Stosunkowo często można spotkać się z przegryzaniem kabli, wygłuszeń, a nawet przewodów układu hamulcowego i innych elementów przez kuny. Aby uchronić się przez zniszczeniami generującymi często wysokie koszty można zamontować odstraszacz na kuny działający na zasadzie ultradźwięków. Umieszczenie takiego odstraszacza pod maską lub w okolicy samochodu znacznie ograniczy niebezpieczeństwa związane z atakami gryzoni. W przypadku chęci zamontowania odstraszacza gryzoni do samochodu istotne jest, aby takie urządzenie nie kolidowało z innymi elementami wyposażenia oraz było stabilne.

Istnieją także odstraszacze do zwierząt do samochodu, mających zapobiegać kolizjom ze zwierzętami leśnymi i polnymi podczas wieczornej, porannej i nocnej jazdy. Takie odstraszacze działają na zasadzie gwizdków, które są odstraszaczami dźwiękowymi, emitującymi słyszalne zarówno dla człowieka, jak i zwierząt dźwięki.

Odstraszacze zwierząt mogą być ulgą dla portfela

Rozwój technologii doprowadza do powstawania coraz nowszych i skuteczniejszych metod odstraszających zwierzęta w domach i samochodach. Gryzonie potrafią dokonać wielu szkód, które w niektórych przypadkach okażą się bolesne dla naszych portfeli. Warto więc, szczególnie w przypadku mieszkania na wsi lub na przedmieściach, zaopatrzyć się w dobre odstraszacze, które pozwolą uniknąć nieprzyjemności związanych z dzikimi lokatorami.

Treść sponsorowana.

Powiązane treści