Kwaśne i słodkie, duże i małe, ale czy umiemy się nimi zaopiekować? Czy wiemy, kiedy przycinać maliny, aby cieszyć się długim owocowaniem? Podpowiadamy dzisiaj, jak hodować te pyszne owoce, aby doczekać się dużych zbiorów i trwałych przetworów do zimowych spiżarni.
Ciężko jest znaleźć osobę, która nie lubi malin. Zdarza się, że nas uczulają, ale spokojnie możemy założyć, że jest to jeden z ulubionych owoców Polaków. Są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe. W dodatku smakują na świeżo, ale także w przetworach, jako soki, dżemy czy syropy. Nic dziwnego, że coraz częściej krzaczki malin pojawiają się w naszych ogrodach. Wymaga to jednak stosowania się do pewnych zasad. Jednym z głównych aspektów, które często nas zastanawiają to pytanie: kiedy przycinać maliny?
Przycinanie malin – praktyczne wskazówki
W przypadku niemal każdej odmiany malin konieczne jest pielęgnowanie krzaczków, aby mogły odwdzięczyć się idealnymi walorami smakowymi swoich owoców. Regularne przycinanie zwiększa obfitość plonów i ułatwia samo zbieranie owoców. Pielęgnacja pozwala też zapobiec nadmiernemu zagęszczeniu krzaczków, co zmniejsza obfitość plonów.
Co roku należy na pewno przycinać cześć jednorocznych pędów. Główną zasadą jest pozostawienie 5-10 najsilniejszych pędów i skrócenie ich o ¾ długości. Usunięte powinny zostać także korzenie boczne. Te jednak można wykorzystać jako nowe sadzonki. Od razu warto usunąć także pędy, które wyglądają na chore lub opadają ku dołowi.
Przycinanie krzewów malin to wręcz niezbędny zabieg, którego wymagają te rośliny. Poprawia to ich żywotność i odmładza rośliny. Zwiększa to także ilość światła, które dochodzi do krzewów, co wpływa także oddychanie rośliny. Wycinanie starych i źle wyglądających pędów zapobiega też chorobom malin.
Wiemy już, jak przycinać maliny. Pozostaje jeszcze pytanie, kiedy najlepiej zabrać się za zabiegi pielęgnacyjne.
Kiedy przycinać maliny? To zależy od odmiany
Jeśli zastanawiamy się nad terminem przycinania sadzonek malin, warto początkowo przyjrzeć się rodzajowi sadzonek, jakie goszczą w naszych ogrodach. Zasadniczo dzielimy je na dwa rodzaje: maliny letnie i jesienne. Te pierwsze kwitną w ubiegłorocznych pędach, natomiast owoce zbieramy przez całe lato. Odmiany jesienne owocują na młodych pędach.
Ze względu na sposób owocowania wyróżniamy trzy rodzaje malin:
- owocujące na pędach jednorocznych;
- owocujące na pędach dwuletnich;
- powtarzające owocowanie.
Maliny owocujące na pędach jednorocznych
Najbardziej wymagające wydają się być maliny owocujące na pędach jednorocznych. Te owocują na młodych pędach i to już w czerwcu. W ich przypadku należy pamiętać o przycinaniu gałązek tuż po zebraniu owoców. Nowe pędy, które owocować będą w kolejnym sezonie, pojawią się jeszcze przed jesienią. Pędy należy przycinać do około 20 cm ponad najwyższym mocowaniem pędu. Warto także przymocować nowe pędy np. za pomocą palików.
Maliny owocujące na pędach dwuletnich
Odmiany malin owocujących na pędach dwuletnich to takie, których owoce pojawiają się na pędach z ubiegłego sezonu. W ich przypadku także warto stosować podpory, ponieważ pędy będą długie. Przy tego typu sadzonkach przycinanie powinno odbywać się w sierpniu. Wyciąć należy przede wszystkim pędy zdrewniałe i pozostawić najbardziej dorodne pędy młode. Jednak nie należy pozostawiać wszystkich młodych pędów. Optymalna ilość to do 10 najlepszych jakościowo pędów.
Maliny powtarzające owocowanie
Zostają jeszcze odmiany, które owocują dwukrotnie w jednym sezonie. Najczęściej takie sadzonki owocują na początku na pędach dwuletnich, a jesienią na młodych pędach. Przycinanie takich malin zdecydowanie zwiększa obfitość plonów, a sam zabieg powinien odbywać się późną jesienią poniżej miejsca owocowania, co zapewni podwójne owocowanie w kolejnym sezonie. Ten rodzaj malin może rosnąć bardzo gęsto, dlatego przy okazji przycinania należy także zmniejszyć nieco gęstość malin.
Odpowiedzenie sobie na pytanie: kiedy należy przycinać maliny, daje nam już prostą drogę do obfitych plonów. Oczywiście, zależy to także od odmian sadzonek z naszego ogródka, ale one same będą miały także wpływ na sposób przycinania krzewów.