19 lipca 2021

Jak zrobić sombre?

Sombre to świetny sposób na delikatne i jednocześnie efektowne odmienienie naszej fryzury. Jak zrobić sombre w domowych warunkach? Czy to możliwe? O czym pamiętać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tekście poniżej.

Jak zrobić sombre – o czym pamiętać?

Sombre to stopniowe rozjaśnianie włosów. Można tego dokonać zarówno na końcówkach włosów, jak i na długości całych wybranych pasm. Ten rodzaj rozjaśniania jest stosunkowo subtelny – często pełni on rolę swego rodzaju odświeżenia, dodania czegoś nowego. Poprzez delikatny efekt rozjaśnienia włosy wyglądają naturalnie. Różnica pomiędzy pasmami rozjaśnionymi a naturalnymi jest na poziomie 2-3 tonów. Sprawia to wrażenie, jakby włosy były rozjaśnione w sposób naturalny, dzięki słońcu.

Przy samej koloryzacji warto pamiętać o pewnych istotnych aspektach:

  • nigdy nie farbujemy odrostów;
  • farbowanie całych pasm zaczynamy od 2 do 3 cm poniżej nasady włosów;
  • nie przyciemniamy włosów przy nasadzie, aby nie stworzyć nieestetycznych i niepożądanych odrostów;
  • rozjaśnianie pasm powinno być stopniowe, pozwoli to uzyskać łagodne przejście koloru – dokonać tego można poprzez stopniowe zmywanie farby z pasma od góry do dołu.

Sombre na jasnych i ciemnych włosach

Sombre można wykonać zarówno na jasnych, jak i na ciemnych włosach. Oczywiście dużo łatwiej jest osiągnąć efekt sombre na jasnych włosach. Na ciemnych jest to trochę trudniejsze. Przy ciemniejszych włosach problemem jest też to, że łatwo przesadzić ze skalą rozjaśnienia. W sombre efekt przejścia z ciemniejszego do jaśniejszego koloru ma być subtelny. Stąd ważne jest, aby uważać z doborem farby/rozjaśniacza,  a dzięki temu różnica nie będzie zbyt drastyczna.

Jak zrobić sombre – w kilku krokach!

  1. Należy zacząć od dokładnego rozczesania włosów.
  2. Następnie przygotować farbę/rozjaśniacz do włosów zgodnie z instrukcją dołączoną do produktu.
  3. Do aplikowania kosmetyku na pasma najlepiej wybrać pędzelek bądź szczoteczkę do farbowania włosów.
  4. Nakładanie preparatu zaczynamy 2-3 cm poniżej nasady pasma; następnie bez dodawania kolejnych ilości przeciągamy preparat w górę włosów tak, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt.
  5. Poszczególne części preparatu zdejmujemy od góry do dołu pasm  (w odstępach czasu). Zaczynamy od górnych części pasm, aż dojdziemy do końcówek. Ważne, aby zmieścić się w czasie, jaki jest przewidziany na opakowaniu na całe farbowanie/rozjaśnianie.
  6. Po upłynięciu czasu zmywamy całą farbę/rozjaśniacz z włosów.
  7. Warto skorzystać z maski regeneracyjnej, która najczęściej jest dołączona do opakowań kosmetyków koloryzujących czy rozjaśniających – maskę spłukujemy pod wodą.

Dlaczego warto zrobić sombre?

Koloryzacja sombre ma wiele zalet. Jedną z nich, jest efekt, który może utrzymywać się nawet do trzech miesięcy, a czasami dłużej. Za największy plus tego typu fryzur uznaje się jej uniwersalność. Tego typu koloryzacja sprawdzi się u każdego. Jaśniejsze refleksy dodają blasku twarzy, można powiedzieć, że wręcz ją odmładzają. Efekt przemieszania się poszczególnych refleksów – jasnych z ciemniejszymi – dodają objętości całej fryzurze. Ten typ koloryzacji i fryzur najlepiej stosować latem, w słońcu efekt będzie najlepiej widoczny. Jeśli zależy nam na tym, aby sam fakt wykonania sombre jak najbardziej ukryć, zaleca się przekręcanie końcówek włosów. Sprawi to, że te różnice kolorów znikną w zakręconych i przemieszanych pasmach.

Sombre czy ombre – jaka to różnica?

W obu tych typach koloryzacji chodzi o to samo – o rozjaśnianie. Różnica zasadnicza polega na stopniu tego rozjaśnienia. Tak jak już wiecie w sombre chodzi głównie o subtelne rozjaśnienie. Ingerujemy delikatnie w prawie całe pasma. Z kolei przy ombre dokonuje się rozjaśnienia tylko końcówek. Pozostała część pasma zostaje nienaruszona lub czasami nawet dodatkowo przyciemniona. Robi się to w celu pogłębienia kontrastu.

Różnica kolorów w tych typach koloryzacji jest znacząca. W sombre jest ona niewielka – tak naprawdę z tego powodu wykonuje się ten typ koloryzacji. Liczy się naturalny, subtelny wygląd. Natomiast w przypadku ombre jest inaczej. Tutaj przejścia kolorów są dosyć wyraźne i jednolite – bez trudu można dojrzeć różnice pomiędzy końcówkami a resztą pasm.

Sombre to cały czas bardzo chętnie wybierany sposób na małą zmianę czy odnowienie fryzury. Jak widać, odpowiedź na pytanie, jak zrobić sombre wcale nie jest tak bardzo skomplikowana. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, a pożądany efekt uzyskamy nawet w naszym własnym domu.

Powiązane treści