19 października 2022

Jak wybrać odpowiednie zabawki dla niemowląt?

Często sprawa z pozoru prosta, może okazać się nie taka łatwa, jak przypuszczaliśmy. Dotyczy to również wyboru odpowiednich zabawek dla niemowlaka.

Obecnie tysiące firm oferuje nam zabawki dla dzieci i niemowląt różnej maści – interaktywne, edukacyjne, sensoryczne. Przyciągają oko zarówno dziecka, jak i rodzica, niesamowitymi kolorami, fakturą, designem.

Wystarczy kilka kliknięć w wyszukiwarce, żeby sklepy internetowe z zabawkami zaatakowały nas, oferując najniższe ceny. Niestety, obecnie wiele dóbr materialnych tworzone jest „na ilość”, nie jakość. Jak więc znaleźć złoty środek i kupić dobry produkt za dobrą cenę?

Zabawki dostosowane do wieku

Szukając rzeczy, z którą maluch będzie mógł się rozwijać, należy zwrócić uwagę na wiek, dla którego jest przeznaczona. Zbyt małe elementy mogą zostać połknięte przez niemowlę, dlatego większość takich zabawek jest specjalnie oznaczona dla dzięki w wieku powyżej trzech lat.

Sytuacja może być też odwrotna – dziecko może być za duże na daną zabawkę. Pedagodzy zwracają uwagę, żeby ograniczać zabawy zabawkami zbyt prostymi, które można powiedzieć, że zatrzymują rozwój dziecka.

Oczywiście to nie oznacza, żeby zabierać dziecku pierwszą, ulubioną grzechotkę, ale by przeważającą część zabawek stanowiły produkty rozwijające kreatywność, zdolności komunikacyjne, czy motoryczne.

Zwróć uwagę na kolory

W ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka mały człowiek widzi zupełnie inaczej, niż dorośli. Wzrok wyostrza się nawet do kilku lat, natomiast najszybszy jego rozwój określamy na około pierwszych 8 miesięcy. Dlatego ważne, by pierwsze zabawki miały intensywne kontrastowe kolory, takie jak biały, czarny i czerwony.

Z kolei jeżeli wybierasz zabawki do snu, szukaj kolorów delikatniejszych. Eksperci zalecają, by otoczenie do snu malucha miało stonowane, jasne kolory, takie jak błękit, lub biel, bez większych kontrastów.

Dobrym rozwiązaniem są zabawki z muzyką i delikatnym światełkiem, dzięki któremu zobaczysz w ciemności, czy dziecko już zasnęło, bez konieczności zapalania większego światła, utrudniającego zasypianie.

Zabawki sensoryczne

Ogromnym zainteresowaniem wśród specjalistów i rodziców cieszą się zabawki sensoryczne. Ich zadaniem jest stymulacja zmysłów dziecka. Dzięki odpowiednim zrównoważeniu bodźców zewnętrznych, docierających do mózgu, mały człowiek rozwija się prawidłowo.

Na rynku możemy znaleźć sensoryczne klocki, książeczki, grzechotki, czy maskotki. Można je poznać po kolorowym designie, różnorodnej fakturze i innych właściwościach, mających na celu odpowiednie rozwijanie narządów zmysłów.

Pobudź kreatywność

Naklejki, kolorowanki, klocki, farby – na rynku możesz znaleźć ogrom zabawek pobudzających kreatywność. Warto zaopatrzyć w nie kosz z zabawkami. Jeżeli Twoje dziecko lubi prace manualne, sprawdź farby do malowania palcami, które są świetne na start.

Gdy już nauczy się trzymać w dłoni pędzel, możesz zaproponować kolorowankę do malowania wodą, która jest dobrą alternatywą zwykłej kolorowanki dla młodszych dzieci.

Jeżeli maluch wykazuje zdolności konstrukcyjne, pokaż mu klocki. Gdy zwykłe klocki okażą się zbyt nudne, wypróbujcie klocki kubki, lub kule. Jak myślisz, kto z Was ułoży większą wieżę?

Więcej znajdziesz na stronie sklepu dla dzieci: tamaja.pl

Artykuł gościnny.

Powiązane treści